Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Gady i płazy

Czy kameleon gryzie? Wyjaśniamy

Opublikowane: 08:36 Przeczytasz w: 4 min

Czy kameleon gryzie? A może jest jadowity? To pytanie zadaje sobie wiele osób niemających doświadczenia w terrarystyce. Poniżej postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.

Spis treści

    Kameleony w odróżnieniu od psów i kotów raczej nie wchodzą w głębokie relacje z ludźmi. Czy jednak mogą być niebezpieczne? Ugryzienie jaszczurki z pewnością nie może być szczególnie przyjemnym doświadczeniem. Czy jednak faktycznie jest się czego bać? Sprawdź to w naszym artykule.

    Czy kameleon gryzie? Budowa paszczy gada

    Odpowiedź pytanie, czy kameleon gryzie leży w budowie anatomicznej ich pyska oraz w sposobie odżywiania się. Otóż zwierzęta z rodziny kameleonowatych nie gryzą, ponieważ... nie mają zębów. Zamiast nich do spożywania pokarmu wykorzystują swoje długie języki, które są specjalnie przystosowane do łapania owadów i innych drobnych bezkręgowców. Znajduje się na nich specjalna kleista substancja, która umożliwia chwytanie ofiary. Po znalezieniu się w pysku jaszczurki pokarm zostaje połknięty w całości.

    Czy kameleony są jadowite?

    Zanim zaczniemy zastanawiać się ile kosztuje kameleon zazwyczaj chcemy zdobyć o nim jak najwięcej informacji. Spośród wątpliwości i potencjalnych lęków warto wyróżnić ten, który pojawia się najczęściej. Mianowicie, czy kameleony są jadowite?

    W zdecydowanej większości przypadków nie. Wprawdzie niektóre gatunki wytwarzają w nozdrzach substancję, która ma działanie potencjalnie drażniące. Nie jest to jednak typowe dla tych gadów, które hodowane są w terrarium najczęściej. Kameleony nie stanowią żadnego zagrożenia dla ludzi, w tym również dla najmłodszych miłośników terrarystyki.

    Kameleony jemeńskie – najbardziej agresywne?

    Za najbardziej agresywny gatunek z omawianej przez nas rodziny gadów uchodzi kameleon jemeński. To bardzo duży, a jednocześnie wymagający gad, dostępny w hodowlach w dużej ilości odmian barwnych. Jego terrarium musi być duże i utrzymane w odpowiednich warunkach. W kontekście kameleona jemeńskiego często mówi się o jego potencjalnie agresywnym charakterze. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Otóż zdecydowanie nie!

    Samce kameleona jemeńskiego faktycznie mogą przejawiać szereg zachowań agresywnych, jednak wyłącznie względem osobników swojego własnego gatunku. W okresie, kiedy rywalizują o względy samic często wdają się w poważne walki. Na co dzień te zwierzęta żyją w samotności i mają do dyspozycji stosunkowo duże terytorium. Terrarium dla kameleona, nawet bardzo duże, siłą rzeczy ma ograniczoną przestrzeń. Dlatego zdecydowanie zaleca się, by kameleon jemeński!!!, szczególnie samiec, mieszkał sam. W ten sposób unikniemy wszelkich możliwych konfliktów.

    Czy kameleony stanowią zagrożenie dla swoich opiekunów?

    Oprócz pytań o to, co jedzą kameleony i ile żyją, często pojawia się wątpliwość dotycząca ich bezpieczeństwa względem ludzi, szczególnie dzieci. Te egzotyczne zwierzęta budzą fascynację i obawy przede wszystkim dlatego, że w naszych domach pojawiają się stosunkowo rzadko.

    Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem kameleona i masz wątpliwości, czy zwierzak nie zrobi ci krzywdy, możesz odetchnąć z ulgą. Kameleony nie gryzą (anatomicznie nie mają takich możliwości), nie są jadowite i w ogóle nie stanowią żadnego zagrożenia dla człowieka. W istocie jest zupełnie odwrotnie. To my zagrażamy kameleonom, nie zapewniając im odpowiednich warunków.

    Długie i szczęśliwe życie jaszczurki uzależnione jest od tego, czym będzie żywiona oraz w jakim otoczeniu zamieszka. Właściwe nawilżenie i oświetlenie terrarium kameleona jest kluczem do jego długiego życia. Zanim zakupisz własnego pupila koniecznie zapoznaj się z tym, jakie są jego wymagania i potrzeby. Dobra hodowla kameleonów z pewnością przed sprzedażą udzieli ci wszystkich koniecznych informacji.

    Podsumowując, zwierzęta z rodziny kameleonowatych nie gryzą i nie wydzielają substancji, które mogłyby być groźne dla opiekunów. To nieco powolne i zdecydowanie bardzo spokojne jaszczurki, które z natury unikają zagrożenia poprzez ukrywanie i wtapianie w otoczenie.

    Bibliografia
    1. Krystal A. Tolley, Anthony Herrel, „The Biology of Chameleons", University of California Press, 2013

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.