Yorkshire Terrier to rasa psa należąca do grupy terierów, konkretnie do sekcji terierów miniaturowych. Według klasyfikacji FCI, Yorkshire Terrier nie podlega próbom pracy, natomiast według klasyfikacji amerykańskiej należy do grupy psów ozdobnych i towarzyskich. Rasa ta ma charakterystyczny wygląd przypominający lisa.
Yorkshire Terrier wywodzi się z tego samego regionu co Airedale Terrier, a pierwsze psy tej rasy pojawiły się około 1850 roku. Wśród przodków Yorkshirów można znaleźć Black and Tan Terriera, Maltańczyka i Skye Terriera. Obecna nazwa rasy została nadana w roku 1870. Yorkshiry posiadają wiele cech typowych dla terierów, w tym instynkt myśliwski, który może być skierowany zarówno na zabawki w domu, jak i na gryzonie w ogrodzie. Są to aktywne psy, lubiące się bawić. Yorkshiry nie są agresywne i dobrze tolerują dzieci, jednak mocno przywiązują się do swojego właściciela i mogą być nieufne wobec obcych. Wymagają konsekwentnego, ale delikatnego szkolenia.
Cechy fizyczne
Linienie: Nie linieje (wymaga strzyżenia lub trymowania)
Yorkshire terrier nie linieje i nie wymienia sierści. Gubi on pojedyncze włosy, podobnie jak człowiek. Aby sięgająca do ziemi szata była zdrowa, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dobrym pomysłem są regularne wizyty u psiego fryzjera. Nie bez powodu to właśnie psy tej rasy są częstymi bywalcami salonów groomerskich. W przypadku psów, które nie są wystawiane, można bez obaw skrócić włos – ostrzyżony yorkshire terrier również wygląda uroczo.
Gatunek włosa: Długa
Psy rasy yorkshire terrier pozbawione są podszerstka. Ich sierść składa się jedynie z włosów okrywowych, które są gładkie, jedwabiste i lśniące. Włos rośnie stale, w związku z czym wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Psy tej rasy występują w umaszczeniu stalowo-złotym.
Osobowość
Szczekliwość: Hałaśliwy
Yorkshire terrier uchodzi za bardzo szczekliwego psa. Chętnie zaalarmuje domowników o każdym hałasie za oknem. Oczywiście można pracować nad oduczeniem yorkshire terriera nadmiernej szczekliwości, jednak należy pamiętać, że jest to naturalna cecha osobowości tego psiaka. Z pewnością jednak – zachowując pewne zasady w życiu codziennym – można nieco ograniczyć szczekliwość.
Aktywność: Wystarczy regularny spacer
Pies rasy yorkshire terrier jest bardzo żywiołowy i aktywny. Choć wiele osób uważa, że tak mały pies nie potrzebuje zbyt wiele ruchu, nie jest to prawdą. Konieczne jest zadbanie o wszystkie potrzeby psa, włącznie z aktywnością fizyczną, eksplorowaniem nowych terenów, a także aktywnością intelektualną. Planując aktywność z yorkshire terrierem, trzeba wziąć pod uwagę jego niewielkie rozmiary i krótkie łapki. Z pewnością nie będzie to kompan do joggingu czy jazdy na rowerze. Długość spacerów również musi być dostosowana do możliwości psa.
Podatność na układanie: Dobra
Choć yorkshire terrier wygląda na niezwykle słodkiego i uroczego psa, nie można zapominać o tym, że jest to terrier z krwi i kości. Pies tej rasy bywa więc bardzo niezależny, a często również uparty. Yorkshire terrier chętnie sprawdza granice możliwości (i wytrzymałości) swojego opieka, dlatego w wychowaniu psa tej rasy trzeba zachować konsekwencję. Yorkshire terrier jest bardzo inteligentny i chętnie się uczy. Opanowanie nowych sztuczek to dla niego bułka z masłem – pod warunkiem, że szkolenie zostanie dopasowanego do indywidualnego charakteru psa.
Predyspozycje użytkowe: Towarzysz rodziny
Początkowo psy rasy yorkshire terrier zajmowały się przede wszystkim pilnowaniem dobytku, a także tępieniem szczurów i myszy. Te niewielkie pieski radziły sobie z tym zadaniem równie dobrze jak koty, a może nawet lepiej. Kiedyś yorkshire terriery wykorzystywane były do tropienia i chwytania drobnej zwierzyny, jak króliki czy nornice. Na przestrzeni lat – głównie za sprawą urokliwego wyglądu – yorkshire terriery stały się bywalcami salonów. Dzisiaj to prawdziwe maskotki, które uwielbiają być rozpieszczane – warto jednak pamiętać o ich naturalnych predyspozycjach i potrzebach.
Uspołecznienie
Stosunek do innych zwierząt domowych: Przyjazny
Pies rasy yorkshire terrier szybko zaprzyjaźnia się z innymi psami, a nawet z kotami. Wiele zależy tutaj od wychowania i prawidłowej socjalizacji. Uwaga – może zdarzyć się, że yorkshire terrier będzie przejawiał zapędy łowieckie w stosunku do niewielkich zwierząt, na przykład do domowych gryzoni.
Stosunek do dzieci: Z rezerwą
Yorkshire terrier nie jest odpowiednim towarzyszem dla dziecka, paradoksalnie z uwagi na jego niewielkie rozmiary. Nienauczone delikatności dziecko może zrobić psu krzywdę – w końcu yorkshire terrier waży zaledwie trzy kilogramy. Yorkshire terrier nie przepada też za natrętnym zachowaniem. Pies tej rasy może być jednak świetnym kompanem dla starszych dzieci, które wiedzą, jak należy odnosić się do psa.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.