West Highland White Terrier to rasa psów o mocnej budowie i głębokiej klatce piersiowej. Mają prosty grzbiet oraz silne przednie i dobrze umięśnione tylne kończyny. Charakteryzują się silnymi mięśniami, co sprawia, że są zarówno silne, jak i aktywne.
West Highland White Terriery są małymi psami, pełnymi energii i wigoru. Mają wysoką samoocenę i są czujne, wesołe, odważne oraz pewne siebie. Jednak mimo swojej pewności siebie, są również przyjacielskie wobec ludzi.
Rasa ta wywodzi się od Cairn Terriera, który ma rudo-brązową sierść, oraz Teriera Szkockiego. Wśród tych ras czasami rodziły się białe osobniki, które nie brały udziału w polowaniach, ponieważ uważano, że są słabe. Jednak West Highland White Terriery zostały wyhodowane z myślą o polowaniach na wydry, lisy i szkodniki.
Selekcjonowanie białych terierów rozpoczęto na początku XIX wieku, choć pierwsze wzmianki o nich pochodzą już z XVII wieku. Istnieje historia, według której pułkownik Edward Donald Malcolm z Poltalloch miał zastrzelić swojego psa podczas polowania, pomyłkowo myląc go z lisem. Po tym incydencie stwierdził, że należy stworzyć nową rasę, selekcjonując i krzyżując wyłącznie białe osobniki. Pierwszy West Highland White Terrier został zaprezentowany na wystawie w 1907 roku w Birmingham. Pierwszym championem tej rasy został Ch. Morven, należący do uznawanego hodowcy Colina Younga.
Cechy fizyczne
Linienie: Nie linieje (wymaga strzyżenia lub trymowania)
Sierść westa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Konieczne jest regularne trymowanie, dzięki któremu pies nie gubi sierści. W ten prosty sposób unikniesz sierści gromadzącej się na meblach. Dodatkową korzyścią jest to, że dzięki trymowaniu sierść jest łatwa do utrzymania w czystości. Docenisz to szczególnie w przypadku jesiennych i zimowych spacerów, a także po długich szaleństwach westa z innymi psami.
Gatunek włosa: Półdługa
Sierść psa rasy west highland white terrier jest biała, co w połączeniu ze stojącymi uszami i głębokim spojrzeniem daje urzekający efekt. West należy do psów szorstkowłosych – podszerstek jest krótki i miękki, a włosy okrywowy ma ok. 5 cm długości. Dwuwarstwowość sierści sprawia, że West jest doskonale chroniony przed warunkami atmosferycznymi.
Osobowość
Szczekliwość: Często
Pies rasy west highland white terrier może mieć tendencję do szczekania i ujadania, przez co bywa nieco męczący dla innych domowników. Należy jednak mieć na uwadze, że west jest bardzo czujnym stróżem i chce ostrzec członków rodziny przed wszelkimi zmianami w otoczeniu. Warto trenować z westem komendę "cicho" i nauczyć się odwracać jego uwagę od hałasów za oknem.
Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni
West jest psem niezwykle energicznym i żywiołowym, dlatego trzeba zapewnić mu odpowiednią ilość aktywności. Decydując się na psa tej rasy możesz mieć pewność, że zawsze będzie on gotowy na nową, wspólną przygodę. Oprócz długich spacerów i eksploracji nowych terenów, warto zadbać o aktywność intelektualną westa. Wszelkie zagadki mile widziane.
Podatność na układanie: Dobra
West jest inteligentny i chętnie uczy się nowych sztuczek – oczywiście nie za darmo. Jednocześnie jednak pies tej rasy nie słynie z cierpliwości, dlatego z pewnością nie zgodzi się na nudne, monotonne szkolenie. Dobrze sprawdzą się krótkie, atrakcyjne treningi, przeplatane zabawą ulubionym szarpakiem. Dzięki odpowiedniemu podejściu szybko nauczysz westa wielu komend.
Predyspozycje użytkowe: Myśliwski
West highland white terrier – jak każdy szanujący się terrier – ma doskonale rozwinięty instynkt łowiecki, a przy tym świetnie radzi sobie z tropieniem. West sprawdzi się też jako pies stróżujący. Charakteryzuje go czujność, odwaga i tendencja do szczekania, dlatego błyskawicznie reaguje na podejrzane dźwięki i sygnalizuje obecność intruza.
Uspołecznienie
Stosunek do innych zwierząt domowych: Dominujący
Pies rasy west highland white terrier uwielbia dominować, dlatego w relacjach z innymi zwierzakami domowymi może być nieco terytorialny. Wiele zależy tutaj od charakteru konkretnego psa. Odpowiednia socjalizacja i wychowanie sprawią, że west doskonale dogada się zarówno z psem, jak i z kotem.
Stosunek do dzieci: Życzliwy
West jest cierpliwy i lojalny, dlatego może być doskonałym towarzyszem dla najmłodszych członków rodziny. Pies tej rasy jest tolerancyjny, jednak nie należy przekraczać jego granic. Warto mieć psa i dzieci na oku, a także regularnie uczyć je tego, jak powinny odnosić się do siebie nawzajem.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.