Sznaucer miniaturowy to mały pies o charakterystycznym wyglądzie i unikalnym uroku. Ma gęstą, szorstką sierść, która może być w różnych kolorach, takich jak czarna, czarno-srebrna, solno-peprzowa lub pieprzowo-sól. Ich głowa jest kwadratowa, z ciemnymi oczami, gęsto osadzonymi uszami i charakterystycznym, brodatym pyskiem.
To pies o żywym usposobieniu, z dużą dawką energii i ciekawości świata. Sznaucer miniaturowy jest znany z inteligencji i bystrości, co czyni go łatwym do szkolenia. Jest to także pies lojalny i przywiązany do swojej rodziny, lubiący spędzać czas w ich towarzystwie. Często ma żywiołową i zabawną osobowość, co sprawia, że jest świetnym towarzyszem do zabawy.
Chociaż jest małym psem, ma dużo wigoru i potrzebuje regularnej aktywności fizycznej oraz mentalnej stymulacji. Dla Sznaucera miniaturowego ważne są spacery, zabawy, a także łamigłówki i zadania, które pozwolą mu wykorzystać swoje umiejętności intelektualne. Warto również zadbać o pielęgnację sierści, wliczając w to szczotkowanie i obcinanie włosów, aby utrzymać ją w dobrym stanie.
Cechy fizyczne
Linienie: Nie linieje (wymaga strzyżenia lub trymowania)
Sznaucery miniaturowe nie linieją i aby usunąć martwy włos, potrzebne jest im trymowanie, które najlepiej wykonać u groomera lub nauczyć się tej techniki samemu. Bez tego ich sierść zamieni się w filc i będzie trudna do okiełznania. Wizyty u fryzjera mogą być potrzebne w celu przystrzyżenia sierści i nadania kształtu sylwetce. Sznaucery miniaturowe, mimo że nie zostawiają sierści na dywanie, wymagają od opiekuna zaangażowania w pielęgnację włosa.
Gatunek włosa: Owłosienie szczątkowe
Sierść sznaucera miniaturowego jest szorstka, gruba i gęsta. Ma on krótszy podszerstek i dłuższy włos okrywowy, który na kufie układa się w typową dla rasy brodę. Brwi nad oczami też są dłuższe i wyraźnie odznaczają się na twarzy, nadaje to sznaucerom charakteru i wyrazistego wyglądu. Sznaucera zobaczymy w kolorze zarówno kompletnie czarnym, jak i białym i w barwach pomiędzy nimi, czyli pieprz i sól oraz czarno srebrnej.
Osobowość
Szczekliwość: Często
Sznaucer miniaturowy, mimo że nie szczeka bez powodu, to niestety te powody często sobie znajduje i jest uważany za rasę dość szczekliwą. Dlatego konieczna jest odpowiednia socjalizacja sznaucera z otoczeniem i ludźmi, by nie bał się i nie dystansował ich swoim głosem. Mogą również alarmować opiekuna o przyjściu intruza, gdyż są psami dość terytorialnymi i będą bronić domu.
Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni
Mimo że niewielkiego wzrostu, sznaucer miniaturowy nie może być psem kanapowym. Są to czworonogi aktywne i wesołe, uwielbiające długie wycieczki, eksploracje nowych terenów wspólnie z opiekunem i prace z człowiekiem. Sznaucer miniaturowy świetnie sprawdzi się zarówno u aktywniejszej rodziny, jak i prawdziwych sportowców. Chętnie pobiega ze swoim opiekunem czy uda się na wyprawę w góry i do lasu.
Podatność na układanie: Bardzo wysoka
Sznaucery miniaturowe nie są trudne szkoleniu i bardzo lubią się uczyć. Jako że są psami wrażliwymi na emocje opiekuna, muszą być prowadzone mądrze, przez zrównoważoną osobę, koniecznie bez użycia awersji i przemocy. Chętnie nauczą się nowych komend i z radością wykonają popisowe sztuczki.
Predyspozycje użytkowe: Frisbee
Sznaucer miniaturowy to pies wszechstronnie uzdolniony i chętnie podejmie się postawionych mu zadań. Ze względu na swoją sprawność fizyczną świetnie odnajdzie się w bieganiu i agility. Może tak naprawdę trenować każdy sport kynologiczny, również frisbee, flyball czy dog dance.
Uspołecznienie
Stosunek do innych zwierząt domowych: Toleruje
Sznaucery miniaturowe nastawione są pozytywnie lub neutralnie do innych psów, jeśli mają dobre doświadczenia. Mogą mieszkać z innymi psami, czy kotami, szczególnie jeśli wprowadzane są do stada jako szczeniaki. Dogadają się również z tą samą płcią, trzeba jednak dobierać im psie rodzeństwo roztropnie, tak by pasowały do siebie charakterem.
Stosunek do dzieci: Z rezerwą
Sznaucer miniaturowy jest psem neutralnie nastawionym do obcych ludzi, nie ma potrzeby witania się i sprawdzania każdego przechodnia, jeśli jest dobrze socjalizowany. Może mieszkać z dziećmi, ale należy uważać na małe pociechy, które nie szanują granic psa. Sznaucer miniaturowy szybko wyznaczy granicę i pokażę, czego sobie nie życzy. Z reguły nie są to psy zbyt cierpliwe i chętnie znoszące przymus. Za swoim opiekunem pójdzie w ogień i będzie przeżywał z nim każde chwile.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.