Słowacki czuwacz

Słowacki czuwacz to rasa psa o solidnej i muskularnej budowie ciała, z gęstą sierścią o długim i szorstkim włosie, która może występować w różnych kolorach, w tym w odcieniach brązu, czerni i szarości. Mają charakterystyczną głowę z szerokim pyskiem i uszami, które często są stojące.

Pochodzą z Słowacji, gdzie były hodowane jako psy stróżujące i pilnujące mienia. Słowackie czuwacze to psy odważne i czujne, które są doskonałymi stróżami i obrońcami. Są bardzo wierni swojej rodzinie i potrafią być oddani swoim właścicielom.

Są to psy, które potrzebują regularnej aktywności fizycznej i umysłowej, aby pozostać zadowolone i zrównoważone. Słowaccy czuwacze są także inteligentni i sprytne, co czyni je dobrymi kandydatami do różnych rodzajów szkolenia. Są przyjazne wobec dzieci i innych zwierząt, ale socjalizacja od młodego wieku jest kluczowa, aby zapewnić pozytywne zachowanie w obecności obcych zwierząt i ludzi.

Wielkość Wielkość: Średni
Waga Waga: 30-40 kg
Długość życia Długość życia: 9-12 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

rozwiń schowaj

Linienie: Słabo linieje

rozwiń schowaj

Czuwacz słowacki gubi sierść dwa razy do roku, podszerstek latem. Wymaga wtedy czesania, ale poza tym nie jest kłopotliwy w pielęgnacji.


 

Gatunek włosa: Krótka

rozwiń schowaj

 

Ta rasa, do złudzenia przypominająca owczarka podhalańskiego, ma podobny do niego włos w białym kolorze. Sierść słowackiego czuwacza składa się z dłuższego, pofalowanego włosa okrywowego, szczególnie długiego na kryzie i ogonie, oraz z gęstego, krótszego podszerstka. 


 

Osobowość

Osobowość

rozwiń schowaj

Szczekliwość: Tylko w razie alarmu

rozwiń schowaj

 

Psy tej rasy są pewne siebie i odważne, a jako psy stróżujące szczekają tylko w konkretnych sytuacjach. Czuwacz nie pozwoli wejść intruzowi na posesję i ostrzeże nas głośnym, donośnym i głębokim szczeniakiem o niebezpieczeństwie. Poza tym nie są psami szczekliwymi ani reaktywnymi.

 

Aktywność: Wystarczy regularny spacer

rozwiń schowaj

Psy tej rasy nie potrzebują wielokilometrowych, codziennych wędrówek, chociaż należy zapewnić im regularne spacery poza posesję. Najlepiej sprawdzą się jednak w stróżowaniu, a przez cały dzień będą leniwie przechadzać się po terenie, doglądając owiec lub dobytku. Są to jednak psy sprawne fizycznie i nie są ociężałe. W swojej ojczyźnie nadal pracują w wysokich górach i pomagają w wypasie owiec. 

Podatność na układanie: Bardzo wysoka

rozwiń schowaj

 

Słowackie czuwacze to psy mądre i stateczne, lubią się uczyć i robić coś z przewodnikiem, ale cechuje je również niezależność. Dlatego nie będą ślepo wykonywać rozkazów i komend w każdych warunkach. Potrzebują przewodnika pewnego siebie, zrównoważonego, który poprowadzi je konsekwentnie, bez użycia przemocy. 

 

Predyspozycje użytkowe: Stróżujący

rozwiń schowaj

Czuwacze czechosłowackie to psy stróżujące, najlepiej zatem sprawdzą się w tej profesji, czy to na dużej posesji, czy pilnując zwierząt gospodarskich. Zawsze są zdystansowane i nieufne wobec obcych dlatego na posesję bez zgody opiekuna nie wpuszczą nikogo. 

 

Uspołecznienie

Uspołecznienie

rozwiń schowaj

Stosunek do innych zwierząt domowych: Przyjazny

rozwiń schowaj

Czuwacze mogą mieszkać ze zwierzętami gospodarskimi, kotami i innymi zwierzętami. Wobec obcych psów bywają agresywne i sceptyczne, a dwa dorosłe samce tej rasy mogą się nie dogadać. Dlatego, jeśli czuwacz ma mieszkać z innymi psami, muszą być wprowadzane do stada zawsze jako szczenięta.

Stosunek do dzieci: Troskliwy

rozwiń schowaj

Psy tej rasy mogą żyć z dziećmi i są wobec nich cierpliwe. Jako psy bardzo duże, za młodu mogą być nieskoordynowane ruchowo i bardziej energiczne, mogą zatem dziecko przewrócić czy potrącić. Rodzic zawsze powinien sprawować ścisłą kontrolę nad kontaktami dziecka z psem, tak by obydwoje szanowali swoje granice. 

 

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.