REKLAMA

Schipperke

Schipperke to niewielka rasa psa o proporcjonalnej budowie ciała i krótkiej, gładkiej sierści. Są znani ze swojego charakterystycznego wyglądu, w którym wyraźnie wyróżnia się ich czarna sierść i obfita, spiczasto zakończona sierść na głowie, tworząca efekt "kaptura".

Pochodzą z Belgii, gdzie były pierwotnie hodowane jako psy stróżujące na statkach i pracujące na farmach. Schipperke są energicznymi i czujnymi psami, które były używane do pilnowania mienia i zwalczania szkodników.

To psy, które potrzebują regularnej aktywności fizycznej i umysłowej, aby pozostać zadowolone i zrównoważone. Schipperke są bardzo przywiązane do swojej rodziny i często tworzą silne więzi emocjonalne z właścicielami. Są też inteligentne i sprytne, co czyni je dobrze nadającymi się do różnych rodzajów szkolenia i aktywności. Są przyjazne wobec dzieci i innych zwierząt, ale socjalizacja od młodego wieku jest ważna, aby zapewnić pozytywne zachowanie w obecności obcych zwierząt i ludzi.

Wielkość Wielkość: Średni
Waga Waga: 5-10 kg
Długość życia Długość życia: 11-15 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

rozwiń schowaj

Linienie: Słabo linieje

rozwiń schowaj

Psy te linieją dwa razy do roku w umiarkowanych ilościach. Mimo gęstej i dłuższej sierści pielęgnacja schipperke nie jest kłopotliwa, wystarczy przyzwyczaić psiaka do regularnego czesania raz na kilka dni. Psy te nie wymagają strzyżenia ani trymowania, dlatego opiekun poradzi sobie z pielęgnacją, nawet w trakcie linienia, bez pomocy groomera. 

Gatunek włosa: Półdługa

rozwiń schowaj

 

Schipperke mają dwuwarstwową okrywę włosową w kolorze czarnym. Warstwa zewnętrzna to sierść okrywowa, która jest gęsta, prosta i twarda, ale jednocześnie sprężysta i przyjemna w dotyku. Od zimna chroni psy tej trasy miękki i gęsty podszerstek. Schipperke mają dłuższą sierść na kryzie, przypomina sterczącą grzywę oraz na ogonie. Na reszcie ciała włos jest średnio długi, również gęsty. 

Osobowość

Osobowość

rozwiń schowaj

Szczekliwość: Często

rozwiń schowaj

Schipperke to jedna z bardziej szczekliwych ras. Są urodzonymi stróżami i z zawziętością będą szczeniakiem alarmować o pojawieniu się intruza. Szczekanie może pojawiać się również w trakcie ekscytacji np. w pracy, czy jako wynik frustracji. Z reguły psy te są bardzo foniczne i nie tylko wydają z siebie szczek, ale i różnego rodzaju pomruki. Schipperke trzeba socjalizować od szczenięcia z otoczeniem, inaczej może zdarzyć się, że będą oszczekiwać również źródło strachu na spacerach. Są to bowiem psy reaktywne i szybko reagujące na bodźce. 

 

Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni

rozwiń schowaj

Jest to jedna z aktywniejszych i bardziej ruchliwych małych ras psów. Nie nadają się wyłącznie do życia jako psy kanapowe, chociaż zniosą kilka dni nudy. Płynie w nich krew owczarków i psów użytkowych, co widać w ich żywym temperamencie. Mogą mieszkać zarówno w bloku, jak i domu z ogródkiem, ale samo bieganie po posesji ich nie zadowoli. To psy kochające spędzać czas z człowiekiem i chętnie wybiorą się na wspólne wycieczki, czy jogging. 


 

Podatność na układanie: Wybitna

rozwiń schowaj

Schipperke uczą się bardzo szybko, a przede wszystkim kochają to robić. Należy prowadzić je metodami pozytywnymi, a absolutnie niewskazana jest przemoc i przymus fizyczny. To psy bardzo żywiołowe i szybko reagujące na zmiany w otoczeniu, więc i ich opiekun musi wykazać się refleksem. Sprawdzą się jako pierwszy pies, ale jedynie dla osoby, która gotowa jest poświęcić swój czas na szkolenie psa i wspólne zabawy. 

 

Predyspozycje użytkowe: Pasterski

rozwiń schowaj

Psy te mają temperament owczarka, chociaż nie są już dawno użytkowane w pasieniu. Dawniej polowały również na szczury i myszy na farmach. Cechuje je chęć pracy z człowiekiem i duża aktywność, dlatego doskonale sprawdzają się w sportach kynologicznych, szczególnie agility. 

 

Uspołecznienie

Uspołecznienie

rozwiń schowaj

Stosunek do innych zwierząt domowych: Przyjazny

rozwiń schowaj

 

Rasa ta może mieszkać pod jednym dachem z innymi psami wszystkich ras, jak i kotami. Uważać należy na gryzonie, gdyż schipperke o mocniejszych popędach może zapolować na szczura, czy chomika, wszak było to ich zajęcie, zanim stały się psami rodzinnymi i wystawowymi.

Stosunek do dzieci: Z rezerwą

rozwiń schowaj

Schipperke, mimo że małe i delikatnej budowy, nie są bojaźliwe w stosunku do dzieci. Są wesołe i pewne siebie, mają sporo cierpliwości i mogą mieszkać nawet z mniejszymi i bardziej krzykliwym pociechami. Warunkiem jest tu szanowanie granic psa przez dziecko i sprawowanie ciągłego nadzoru nad ich kontaktami przez dorosłego opiekuna. 

 

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.