REKLAMA

Polski owczarek podhalański

Polski owczarek podhalański, znany również jako "PON" lub "Podhale," to pies o średniej wielkości, charakteryzujący się gęstą i długą sierścią w odcieniach bieli z charakterystycznymi plamami i znaczeniami. Są to psy pierwotnie hodowane do pracy na terenach górskich Podhala, gdzie były używane do opieki nad stadami owiec i stróżowania.

Te psy są znane ze swojej odwagi i wytrwałości w pracy. Są inteligentne i potrafią samodzielnie podejmować decyzje w trakcie pracy w górach. Polskie owczarki podhalańskie są również wiernymi i oddanymi towarzyszami swoim właścicielom, często tworząc silne więzi emocjonalne z rodziną.

Są przyjazne wobec dzieci i innych zwierząt, ale socjalizacja od młodego wieku jest ważna, aby zapewnić pozytywne zachowanie w obecności obcych zwierząt i ludzi. Polskie owczarki podhalańskie potrzebują regularnej aktywności fizycznej i umysłowej, aby pozostać zadowolone i zrównoważone. Są gotowe do pracy i współpracy z ludźmi, co czyni je doskonałymi partnerami na farmach i w życiu rodzinnym.

Wielkość Wielkość: Duży
Waga Waga: 40-50 kg
Długość życia Długość życia: 9-12 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

rozwiń schowaj

Linienie: Obficie linieje

rozwiń schowaj

 

Owczarki podhalańskie linieją dwa razy do roku, dość obficie. Należy wyczesywać je wtedy częściej. Poza tymi okresami czesanie może odbywać się rzadziej niż raz na tydzień. 

 

Gatunek włosa: Długa

rozwiń schowaj

 

Psy tej rasy mają gęstą i grubą sierść w kolorze białym. Jest dłuższa na szyi i tułowiu i krótsza na łapach, a na ogonie i portkach tworzy dłuższe pióra. Sierść owczarków podhalańskich może być prosta lub falista, twarda, ale przyjemna w dotyku. 

Osobowość

Osobowość

rozwiń schowaj

Szczekliwość: Rzadko

rozwiń schowaj

Owczarek podhalański nie jest psem szczekliwym. To duży, pewny siebie pies stróżujący i jego głos usłyszymy jedynie, kiedy oznajmiał będzie o pojawieniu się niebezpieczeństwa. W sytuacjach codziennych jest spokojny i zrelaksowany.

 

Aktywność: Wystarczy regularny spacer

rozwiń schowaj

Owczarki podhalańskie nie są psami leniwymi, ale również nie będą nadawały się do sportów wyczynowych. Najlepiej odnajdą się, pilnując posesji lub stada owiec, mogąc swobodnie chodzić po dużym terenie. Przyda im się spacer poza posesję, ale nie jest to konieczne każdego dnia. Na pewno nie odnajdą się w mieście, mieszkając w bloku i to nie dlatego, że będą mieć za mało ruchu, a dlatego, że potrzebują przestrzeni do stróżowania. 

Podatność na układanie: Bardzo wysoka

rozwiń schowaj

Owczarki podhalańskie to psy mądre, które szybko uczą się nowych rzeczy i pojmują zasady panujące w domu. Potrzebne im jest szkolenie z podstawowego posłuszeństwa, a ich opiekun powinien być zrównoważony i konsekwentny. Mimo swojej wielkości, psów tych nie wolno dominować ani zastraszać, powinny być prowadzone mądrze i z szacunkiem. Są oddane swojej rodzinie i będą jej za wszelką cenę bronić.

Predyspozycje użytkowe: Stróżujący

rozwiń schowaj

Psy tej rasy sprawdzą się głównie jako rodzinne i stróżujące, wymagają zatem posesji do pilnowania. W górach zajmują się pilnowaniem owiec przed drapieżnikami. Nie będą raczej psami do sportów kynologicznych, szczególnie tych wyczynowych. 

 

Uspołecznienie

Uspołecznienie

rozwiń schowaj

Stosunek do innych zwierząt domowych: Przyjazny

rozwiń schowaj

Owczarki podhalańskie będą z oddaniem pilnować żywego inwentarza, a obce psy potraktują jako intruzów, gdy pojawią się na ich posesji. Mogą mieszkać zarówno z innymi psami, kotami, jak i mniejszymi zwierzętami. Wobec tych ostatnich nie wykazują instynktu łowieckiego. 

 

Stosunek do dzieci: Opiekuńczy

rozwiń schowaj

Owczarki podhalańskie są oddane rodzinie i cierpliwe wobec dzieci. Niemniej jednak to psy duże i silne, które nie dadzą sobie wejść na głowę. Ich kontakty z dziećmi muszą być zawsze nadzorowane przez dorosłych. 

 

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.