Kai Ken

Pochodzenie kai kena ściśle związane jest z prowincją Kai oraz psami myśliwskimi, które zamieszkiwały ten rejon. Z racji na górzysty teren, na którym się znajdują, psy były izolowane przez wieki, dzięki czemu genetycznie są niezwykle "czyste". Dawniej kai ken wykorzystywany był do polowań na grubą zwierzynę, takie jak jelenie, ale obecnie jest to stosunkowo rzadka rasa poza granicami Japonii.

Eksport tej rasy jest zabroniony, a hodowle poza krajem nie są powszechne. Kai ken ma bardzo wyrazisty charakter, co sprawia, że może być trudny do wychowania dla początkujących hodowców. Jest to pies-indywidualista, a niekiedy nieposłuszny. Właściciele muszą wykazać się cierpliwością i konsekwencją, aby osiągnąć dobry rezultat w kształtowaniu charakteru i wychowaniu swojego pupila.

Wielkość Wielkość: Średni
Waga Waga: 10-20 kg
Długość życia Długość życia: 11-15 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

rozwiń schowaj

Linienie: Słabo linieje

rozwiń schowaj

Kai jest psem krótkowłosym, w związku z czym nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Konieczne jest regularne szczotkowanie, które zapobiegnie nadmiernemu gubieniu sierści. Linienie może występować dwa razy w roku lub częściej.

Gatunek włosa: Krótka

rozwiń schowaj

Kai ma szorstki włos okrywowy i miękki podszerstek. Choć sierść jest dość krótka, zapewnia ona psu doskonałą ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Maść może być czarna lub ruda, ale zawsze jest pręgowana. Charakterystyczną cechą psa tej rasy jest to, że w okresie szczenięcym ma jednolite umaszczeniem, a wraz z wiekiem staje się ono pręgowane.

Osobowość

Osobowość

rozwiń schowaj

Szczekliwość: Tylko w razie alarmu

rozwiń schowaj

Kai nie należy do ras szczekliwych. Pies ten szczeka raczej rzadko. Z reguły robi to wtedy, kiedy usłyszy bardzo podejrzane dźwięki i chce ostrzec swojego opiekuna.

Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni

rozwiń schowaj

Kai kocha aktywność na świeżym powietrzu, dlatego każdego dnia trzeba zapewnić mu sporo ruchu. W przeciwnym wypadku będzie rozpierała go energia – i na pewno wymyśli jakiś sposób na to, aby ją spożytkować. Pies ten bardzo lubi długie spacery. Dzięki nim w domu jest spokojny i zrelaksowany.

Podatność na układanie: Oporny

rozwiń schowaj

Podobnie jak inne psy pierwotne, kai jest niezależny i ma bardzo silny charakter. W związku z tym szkolenie tego psa może być sporym wyzwaniem. Kai ceni sobie jednak towarzystwo swojego opiekuna i potrafi zrobić wiele, aby go zadowolić. Warto to wykorzystać, aby stworzyć z tym psem relację opartą na wzajemnym szacunku i zaufaniu.

Predyspozycje użytkowe: Towarzysz rodziny

rozwiń schowaj

Psy rasy kai przez długi czas były wykorzystywane do polowania na dzikie zwierzęta, takie jak dziki i jelenie. Dziś są one przede wszystkim cenionymi towarzyszami i psami rodzinnymi. Ich umiejętności w polowaniu nadal są zauważalne, co czyni je doskonałymi towarzyszami dla osób uprawiających sporty outdoorowe lub lubiących aktywności na świeżym powietrzu.

Uspołecznienie

Uspołecznienie

rozwiń schowaj

Stosunek do innych zwierząt domowych: Przyjazny

rozwiń schowaj

Kai na ogół dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami domowymi – szczególnie z tymi, które zna już od okres szczenięcego. Dorosły kai może nie zaakceptować nowego psa w domu, choć wiele zależy tutaj od jego usposobienia. Jeśli chodzi o niewielkie zwierzęta, z uwagi na silny instynkt myśliwski kai może potraktować je jako zdobycz.

Stosunek do dzieci: Opiekuńczy

rozwiń schowaj

Kai z reguły jest przyjazny i opiekuńczy wobec dzieci w swojej rodzinie. Ze względu na niezależny charakter psa tej rasy zawsze należy nadzorować interakcje między psem a dziećmi, szczególnie w przypadku małych dzieci. Wczesne zapoznanie ich z dziećmi i nauka właściwego obchodzenia się z psem są kluczowe. Konieczne jest również zapewnienie psu ustronnego miejsca, w którym może odpocząć z dala od dziecięcych hałasów.

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.