Jack Russell Terrier to rasa psów należąca do grupy terierów w sekcji terierów krótkonożnych, uznawana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Ta rasa podlega próbom pracy, co oznacza, że jest wykorzystywana w różnych zadaniach terenowych.
Rasa ta wywodzi się z angielskiej rasy Parson Jack Russell Terrier, która w 2000 roku została podzielona na dwie osobne rasy: wysokonożnego Parsona oraz niskonożnego Jacka. Obydwie odmiany zostały kształtowane przez tego samego hodowcę, pastora Johna Russella, znanego również jako Jack Russell. Nazwa "Parson Russell" została ustalona przez American Kennel Club (AKC), natomiast cała rasa Jack Russell Terrier uformowała się w Australii.
Jack Russell Terrier to pies niewielkich rozmiarów, o zwinnej sylwetce średniej wielkości. Charakteryzuje się mocną żuchwą i szczękami, zgryzem nożycowym, czarną truflą nosową, płytkim stopem, migdałowymi oczami oraz uszami w kształcie płatków róż, które przylegają do głowy. Ich skóra jest elastyczna i gruba, a ciało jest umięśnione, ale nie nadmiernie muskularne. Jack Russell Terriery mierzą zazwyczaj od 25 do 30 cm.
Jest to rasa niezwykle aktywna, energiczna i inteligentna. Posiada wrodzone zdolności myśliwskie i jest zwykle wykorzystywane w polowaniach, a także może być doskonałymi towarzyszami rodzinnymi dla aktywnych właścicieli.
Cechy fizyczne
Linienie: Nie linieje (wymaga strzyżenia lub trymowania)
Pies rasy jack russell terrier idealnie sprawdzi się w przypadku osób, które chcą uniknąć nadmiaru sierści w domu. Regularna pielęgnacja sprawi, że raz na zawsze zapomnisz o konieczności codziennego zbierania sierści z pościeli czy kanapy.
Psy gładkowłose potrzebują regularnego wyczesywania – dzięki temu krótkie, sztywne włosy nie będą wczepiały się w meble czy ubrania. W przypadku sierści szorstkiej konieczne jest usuwanie starej sierści podczas zabiegu, jakim jest trymowanie. Najlepiej robić to u profesjonalnego groomera, który dobrze poradzi sobie z wymagającą sierścią (i entuzjazmem) jack russell terriera. Zabieg taki wykonuje się co 1-3 miesiące. Zabieg trymowania polega na usunięciu starych martwych włosów. Umożliwia to odrośnięcie nowej, zdrowej sierści – na początku jako podszerstka, który po pewnym czasie przekształci się w piękną okrywę.
Gatunek włosa: Szorstka
Psy rasy jack russell terrier mogą mieć sierść gładką, szorstką lub drutowatą (złamaną). Umaszczenie białe jest dominujące. Towarzyszą mu znaczenia rude, czarno podpalane lub czarne. Sierść JRT składa się z podszerstka i włosa okrywowego. Aby sierść psiaka była zdrowa, należy odpowiednio ją pielęgnować.
Osobowość
Szczekliwość: Często
Jack russell terrier bywa szczekliwy, jednak wystarczy kilka smaczków, aby szybko oduczył się robienia niepotrzebnego (oczywiście tylko w opinii innych domowników) hałasu. Pies tej rasy jest bardzo czujny, dlatego trzeba poświęcić nieco czasu na to, aby nauczyć go efektywnego wypoczynku. Pies tej rasy jest bardzo towarzyski, więc – jeśli tylko pies z sąsiedztwa zacznie szczekać – JRT na pewno chętnie wda się w krótką pogawędkę.
Aktywność: Wystarczy regularny spacer
Psy rasy jack russell terrier uchodzą za bardzo aktywne, choć nieprawdą jest, że są one nadpobudliwe. Ogromne znaczenie ma wybór dobrej hodowli. Upewnij się, że rodzice psiaka mają zrównoważony charakter. Decydując się na psa tej rasy musisz jednak pamiętać o tym, aby każdego dnia zapewnić mu sporą dawkę ruchu i aktywności – zarówno fizycznej, jak i intelektualnej. Jack Russell Terriery uwielbiają różne łamigłówki, a po długim spacerze chętnie udają się na kilkugodzinną drzemkę.
Podatność na układanie: Średnia
Wychowanie jack russell terriera to spore wyzwanie. Psiak tej rasy uwielbia wprowadzać w życie swoje własne zasady, a przy tym jest niezwykle uparty. Decydując się na JRT możesz mieć pewność, że co kilka dni będzie upewniał się, czy aby na pewno zasady dotyczące nie wchodzenia na łóżko się nie zmieniły. Z drugiej strony – jego urzekająca osobowość i inteligentne spojrzenie sprawią, że już pierwszego dnia zapomnisz o tej strasznie niesprawiedliwej zasadzie.
Wychowanie jack russell terriera musi być przede wszystkim atrakcyjne. Zadbaj o to, aby nauka zasad i sztuczek była dla psa świetną zabawą. Dzięki temu zyskasz pilnego, chętnego do poznawania komend ucznia, a z czasem – doskonałego kompana.
Predyspozycje użytkowe: Towarzysz rodziny
Pierwotna użytkowość JRT to polowanie na lisy czy inne niewielkie zwierzęta, chowające się w norach. Psy tej rasy mają niezwykle silny popęd łowiecki – choć w opinii hodowców ich zaciętość zmniejsza się wraz z upływem czasu. Dzisiaj JRT traktowane są raczej jako psy do towarzystwa, choć warto wykorzystać ich naturalne predyspozycje podczas zabawy i wspólnych treningów. Nosework to dla wielu Jacków ulubiony sposób na spędzanie wolnego czasu.
Uspołecznienie
Stosunek do innych zwierząt domowych: Przyjazny
W kontaktach z innymi psami JRT jest bardzo ufny i przyjazny. Z pewnością błyskawicznie znajdzie wielu psich kumpli na osiedlu czy w psim przedszkolu. Nieco mniej toleruje on koty, dlatego trzeba zachować bardzo dużą ostrożność. Nie zaleca się trzymania JRT z małymi zwierzętami, jak świnki morskie czy króliki, ponieważ instynkt łowiecki może wziąć górę.
Stosunek do dzieci: Z rezerwą
Jack russell terrier bywa bardzo energiczny, dlatego warto mieć go na oku, gdy w domu znajdują się małe dzieci. Jednocześnie jest on niezwykle towarzyski i uwielbia zabawę, więc może być doskonałym towarzyszem dla nieco starszych dzieci. Wystarczy tylko pokazać tej dwójce, jak się razem bawić – a propozycji jest naprawdę mnóstwo.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.