Hollandse Smoushond

Hollandse Smoushond to średniej wielkości pies o zwartym ciele pokrytym szorstką, szorstką sierścią. Mają wyraźną, charakterystyczną brodę i wąsy, które nadają im niepowtarzalny wygląd. Ich głowa jest proporcjonalna do reszty ciała, z szerokim pyskiem i dużymi, ciemnymi oczami. Uszy są średniej wielkości, stojące i lekko zaokrąglone na końcach. Mają mocne, dobrze umięśnione kończyny, co sprawia, że są bardzo zręczne i energiczne. Charakteryzują się przyjaznym i wesołym temperamentem, są oddane swoim właścicielom i łatwo nawiązują więzi z innymi członkami rodziny.

Wielkość Wielkość: Średni
Waga Waga: 5-10 kg
Długość życia Długość życia: 10-14 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

rozwiń schowaj

Linienie: Nie linieje (wymaga strzyżenia lub trymowania)

rozwiń schowaj

 

Rasa ta nie jest bardzo kłopotliwa w pielęgnacji, ale ze względu na swoją szorstką sierść wymaga trymowania w celu usunięcia martwego włosa. Dlatego warto oddać psa w ręce specjalisty - groomera. 

 

Gatunek włosa: Szorstka

rozwiń schowaj

 

Sierść u psów tej holenderskiej rasy jest bardzo charakterystyczna. Na tułowiu gruba, prosta, twarda i szorstka w dotyku, sprawia wrażenie nieokrzesanej, ma długość 4-7cm. Holenderskie smoushundy mają obfity podszerstek chroniący przed złymi warunkami atmosferycznymi. Na łapach włos jest średnio długi w formie piór. Na głowie jest on krótszy niż na tułowiu, ale tworzy brodę, wąsy, brwi i policzki. Psy te zobaczymy w umaszczeniu jednolicie żółtym, najbardziej pożądany na wystawach jest odcień ciemno-słomiany. 

 

Osobowość

Osobowość

rozwiń schowaj

Szczekliwość: Często

rozwiń schowaj

Holenderski smoushond to pies żywy, pewny siebie, ale nie jest nadpobudliwy czy nerwowy. Szczeka przeciętnie dużo, nie ujada z byle powodu. Mimo niedużego rozmiaru jest dobrym stróżem i będzie alarmował o zagrożeniu. 

Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni

rozwiń schowaj

Te małe farmerskie psy dawniej towarzyszyły jeźdźcom lub powozowi a w stajniach zajmowały się tępieniem szczurów. Są więc bardzo aktywne, ruchliwe, kochają biegać i być z człowiekiem. Sprawdzą się zarówno w mieście, jak i na wsi, ale nie mogą być pozostawione same sobie, gdyż szybko znajdą sobie zajęcia na własną rękę. Nie powinny być też psami kanapowymi, bo moga zacząć wykazywać problemy behawioralne. Będą kompanami jazdy konnej, joggingu i długich leśnych czy górskich wędrówek. Sprawdzą się też u osób średnio aktywnych, ale muszą mieć minimum jeden długi spacer w ciągu dnia. 

Podatność na układanie: Wybitna

rozwiń schowaj

Holenderskie smoushondy to psy bystre, mądre i lubiące trening. Można nauczyć je wszystkich komend sprawnie i szybko. Mimo że ich przeznaczeniem było tępienie szczurów, to nie są aż tak zacięte i agresywne jak terriery. Poradzi sobie z ich wychowaniem nawet bardziej początkujący przewodnik. Nie powinny być prowadzone z użyciem kar i korekt, a raczej wzmocnień pozytywnych i nagród. To psy mało niezależne, lubiące towarzystwo człowieka więc naturalnie są posłuszne i lubią wykonywać polecenia. 

Predyspozycje użytkowe: Pasterski

rozwiń schowaj

 

Psy tej rasy sprawdzą się w swoim pierwotnym przeznaczeniu, jako czworonogi gospodarskie tępiące gryzonie, czy stróże, oraz jako towarzysze rodziny, mieszkające w mieście. Mogą z powodzeniem trenować sporty kynologiczne jak agility, flyball, dog dance, posłuszeństwo sportowe czy nosework. 

Uspołecznienie

Uspołecznienie

rozwiń schowaj

Stosunek do innych zwierząt domowych: Przyjazny

rozwiń schowaj

 

Holenderskie smoushondy są pokojowo nastawione wobec większości psów, chociaż bardzo dużych i dominujących czwórnogów mogą się obawiać. Mieszkanie w grupie nawet z psami tej samej płci nie będzie dla nich problemem. Do kotów należy je przyzwyczaić i pokazać, że są również członkami rodziny. Będą dobrze czuły się wśród zwierząt gospodarskich, ale z oczywistych względów będą niebezpieczne dla gryzoni. 

Stosunek do dzieci: Z rezerwą

rozwiń schowaj

Ta holenderskie, żywiołowe psy dobrze dogadują się z dziećmi, nie są raczej wobec nich bojaźliwe, ale również aż tak cierpliwe, jak np. psy molosowate. Dlatego też co bardziej nachalne dzieci będą dla nich męczące i smoshondy potrzebować będą swojego bezpiecznego miejsca, by odpocząć od kontaktów z nimi. Najlepiej dogadują się ze starszymi dziećmi, z którymi mogą bawić się i wygłupiać. 

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.