Hawańczyk

Hawańczyk, znany również jako Bichon Havanese, to niewielki pies pochodzący z Kuby. Charakteryzuje się długą, jedwabistą sierścią o różnych kolorach, która może przybierać różne fryzury. Mają wyraziste oczy i uroczy uśmiech.

To rasa, która jest znana ze swojego przyjaznego i towarzyskiego charakteru. Hawańczycy są często pełni życia i pełni entuzjazmu. Lubią być w towarzystwie ludzi i są bardzo przywiązane do swoich właścicieli. Są towarzyskie i często tworzą silne więzi emocjonalne.

Hawańczycy są także inteligentni i chętnie uczestniczą w różnych aktywnościach i zabawach. Lubią spacery na świeżym powietrzu i są gotowi na interakcje z innymi psami. Ich długa sierść wymaga regularnej pielęgnacji, w tym szczotkowania i mycia.

To rasa, która jest ceniona przez wiele osób za swoją urodę, witalność i zdolność do nawiązywania bliskich relacji z ludźmi. Hawańczyk to doskonały towarzysz dla rodzin, par i osób samotnych, którzy cenią sobie miłość i energię psa.

Wielkość Wielkość: Mały
Waga Waga: 5-10 kg
Długość życia Długość życia: powyżej 15 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

Linienie: Nie linieje (wymaga strzyżenia lub trymowania)

Psa tego nie trymuje się i nie strzyże – jest to zabronione. Wyjątkiem jest podcinanie sierści w okolicach oczu, tak aby ich nie zakrywała. Pies ten nie linieje – jego sierść rośnie w sposób ciągły i gubi on pojedyncze włosy. Konieczne jest szczotkowanie i kąpanie psa – w przeciwnym wypadku sierść plącze się i filcuje. Zaniedbanie czesania sprawi, że utrzymanie sierści w należytym stanie szybko okaże się niemożliwe. 

 

Gatunek włosa: Długa

Hawańczyk pokryty jest długą, falującą sierścią, która może występować w różnorodnych umaszczeniach. Często jednak podszerstek jest słabo rozwinięty, a zdarza się nawet, że pies jest go pozbawiony. 

Osobowość

Osobowość

Szczekliwość: Rzadko

Na ogół hawańczyki nie są bardzo szczekliwe. Są to raczej spokojne, pozytywnie nastawione do życia psy, które nie reagują nadmiernym szczekaniem na hałasy czy na pojawienie się obcego człowieka na posesji. To ważna cecha, która sprawia, że hawańczyk może być dobrym psem dla osób mieszkających w bloku.

Aktywność: Wystarczy regularny spacer

Hawańczyk nie jest bardzo aktywnym psem. Lubi on długie, ale spokojne spacery, a także umiarkowane formy aktywności. Pies ten nie sprawdzi się jako kompan podczas biegania czy wielokilometrowych wędrówek w trudnym terenie. Jest to więc dobry towarzysz dla nieco mniej aktywnych osób. 

Podatność na układanie: Bardzo wysoka

Psy tej rasy, choć bardzo zrównoważone, mają w sobie spore pokłady energii. Szybko i chętnie się uczą, a szkolenie to dla nich świetny sposób na spędzanie czasu z ukochanym opiekunem. Dawniej psy te wykorzystywane były w cyrkach – głównie dlatego, że świetnie radzą sobie z wykonywaniem spektakularnych sztuczek. Psy te często wykonują znane sobie sztuczki bez komendy, chcąc zachęcić domowników do wspólnej zabawy. 

 

Predyspozycje użytkowe: Towarzysz rodziny

Hawańczyk to typowy, łagodny pies do towarzystwa. Ma on bardzo silną chęć współpracy ze swoim opiekunem, więc warto rozważyć udział w psich sportach, takich jak agility czy flyball. Hawańczyk to także dobry pies terapeuta, głównie z uwagi na spokojne usposobienie, dobry kontakt z ludźmi i brak agresji. Niektóre psy tej rasy pracują jako asystenci osób niesłyszących, choć w takim przypadku koniecznie jest przeprowadzenie odpowiedniego szkolenia. 

Uspołecznienie

Uspołecznienie

Stosunek do innych zwierząt domowych: Przyjazny

Hawańczyk jest psem pozbawionym agresji, w związku z czym bardzo dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami. Pies ten bez problemu porozumie się z psami i kotami w swoim domu. Ważna jest odpowiednia socjalizacja – niektóre hawańczyki mogą być nieco nieufne w stosunku do innych psów, szczególnie tych większych. 

Stosunek do dzieci: Troskliwy

Pies ten jest bardzo wesoły i ma w sobie ogromną chęć do zabawy, w związku z czym doskonale dogada się z dziećmi. Hawańczyk może być świetnym kompanem dla starszych dzieci, towarzysząc im zarówno podczas odpoczynku, jak i zabawy czy aktywności na świeżym powietrzu – oczywiście na odpowiednio zabezpieczonym terenie, na przykład w ogrodzie. 

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.

Dostosowujemy się do Ciebie

Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.