Gończy styryjski jest jedną z najstarszych ras psów myśliwskich. Pochodzi on z regionu Styria w Austrii. Historia tej rasy sięga XVIII wieku i powstała na skutek skrzyżowanie gończego hanowerskiego z gończym istryjskim. Dokonał tego hodowca Carl Petinger w 1880 roku, chcąc otrzymać szorstkowłosego psa tropiącego i ścigającego zwierzynę w terenach górskich oraz w ciężkich warunkach pogodowych. Rasa ta jest obecnie spotykana wyjątkowo rzadko, nawet w ojczystej Austrii.
Cechy fizyczne
Linienie: Obficie linieje
Gończy styryjski, podobnie jak wiele innych ras psów, może doświadczyć intensywnego linienia, zwłaszcza w okresach przejściowych pomiędzy porami roku. Linienie u gończych styryjskich może być bardziej zauważalne podczas zmiany pór roku, szczególnie gdy następuje przejście z pory letniej do jesiennej lub zimowej. Wtedy psy często zrzucają swoją letnią sierść, aby przygotować się na chłodniejsze miesiące i rosnącą grubszą sierść.
Gatunek włosa: Półdługa
Sierść gończego styryjskiego jest średniej długości, połyskliwa, szorstka, ale nie
rozczochrana, średnio twarda, gęsta i przylegająca do ciała. Na kufie tworzy ona niedużą brodę. Dwie jej warstwy w postaci podszerstka i włosa okrywowego zapewniają psu dobrą ochronę przed zimnem oraz wilgocią.
Czworonóg ten wyróżnia się charakterystycznym umaszczeniem – płowym i czerwonym z białymi znaczeniami na głowie, szyi, klatce piersiowej i łapach. Utrata sierści jest u niego umiarkowana.
Osobowość
Szczekliwość: Rzadko
Gończy styryjski dużo szczeka podczas pracy. Natomiast poza polowaniem nie jest hałaśliwy.
Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni
Gończy styryjski jest niezwykle wytrzymały i energiczny, w związku z czym potrzebuje zapewnienia mu odpowiedniej dawki aktywności fizycznej oraz zajęć umysłowych, bez których może stać się niespokojny i destrukcyjny.
Podatność na układanie: Dobra
Szkolenie gończego styryjskiego może być wyzwaniem, ale przy odpowiedniej cierpliwości i konsekwencji ma szansę powodzenia. Przedstawiciel tej rasy jest bowiem bardzo inteligentny, szybko się uczy i chętnie wykonuje polecenia swojego opiekuna.
Ze względu na to, że gończy styryjski obdarzony jest silnym popędem łowieckim, ważne jest nauczenie go posłuszeństwa oraz pracy na smyczy.
Predyspozycje użytkowe: Myśliwski
Gończy styryjski do dziś używany jest do polowań na jelenie i wilki. Potrafi on skutecznie śledzić i aportować upolowaną zwierzynę, zaganiać ją szczekaniem, oraz pracować jako posokowiec w trudnym, górskim terenie.
Dawniej gończe styryjskie były często używane przez niemieckie i austriackie wojska jako psy tropiące oraz wykorzystywane jako psy ratownicze podczas trzęsień ziemi i lawin. Obecnie przedstawiciele tej rasy doskonale odnajdą się w sportach, takich jak agility, canicross, mantrailing czy flyball. Natomiast nie sprawdzą się oni w roli stróża czy obrońcy.
Uspołecznienie
Stosunek do innych zwierząt domowych: Przyjazny
Dobrze socjalizowany gończy styryjski bez problemu przyzwyczai się do innych psów, choć może okazać się dominujący lub nieco agresywny w przypadku osobników tej samej płci. Jednak raczej nie polubi kotów i może polować na mniejsze zwierzęta domowe.
Stosunek do dzieci: Troskliwy
Gończy styryjski dobrze toleruje obecność dzieci i jest wobec nich zazwyczaj cierpliwy i łagodny, Należy jednak zawsze uważać, żeby maluchy nie przekraczały granic psa.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.