Gończy serbski, znany również pod nazwą gończy bałkański, to rasa psów myśliwskich, która zadomowiła się i rozprzestrzeniła na terytorium Bałkanów. Uważa się, że ważną rolę w jego genezie odegrały psy gończe z Azji Mniejszej. Prawdopodobnie przodkowie współczesnych gończych serbskich przybyli na tereny Bałkanów wraz z kolonizatorami greckimi ok. VI w. p.n.e. Pierwszy opis gończego bałkańskiego stworzył Frank Laska, kronikarz z XI wieku.Psy te zostały zarejestrowane jako osobna rasa w 1940 r., a w 1996 r. oficjalnie zmieniono jej nazwę na „gończy serbski”.
Cechy fizyczne
Linienie: Obficie linieje
Gończy serbski, podobnie jak inne rasy psów, może doświadczać linienia. Intensywność tego procesu może być różna w zależności od wielu czynników, takich jak genetyka, wiek, dieta, warunki środowiskowe i sezon.
Podobnie jak wiele innych ras, gończy serbski może intensywniej linieć w okresach przejściowych między porami roku, takich jak wiosna i jesień. Wtedy psy często zrzucają swoją starą sierść, aby przygotować się na zmiany temperatury i sezonowe warunki.
Gatunek włosa: Krótka
Gończy serbski ma sierść krótką, obfitą, lśniącą, dość grubą i z podszerstkiem. Na tylnej części ud i spodniej części ogona jego włosy są nieco dłuższe.
Jego umaszczenie przybiera wszelkie odcienie czerwonego lub podpalonego, często z
czarnym siodełkiem lub płaszczem. Na klatce piersiowej dopuszczalna jest u niego okrągła biała plama o średnicy nie większej niż 2 cm.
Osobowość
Szczekliwość: Rzadko
Gończy serbski ma tendencje o częstego i głośnego szczekania podczas pracy, ale w domu najczęściej zachowują się dość spokojnie i cicho.
Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni
Gończy serbski wymaga dużo ruchu i codziennych długich spacerów, które kocha na życie. Potrzebuje też sporo uwagi i czasu. Nie sprawia kłopotu w domu, jeśli wcześniej pozbędzie się nadmiaru energii poza nim.
Podatność na układanie: Bardzo wysoka
Gończy serbski bardzo szybko i chętnie uczy się nowych komend, ale jak większość psów myśliwskich – lubi dominować. Dlatego też jego szkolenie najlepiej zacząć jak najszybciej. Dobrze też od samego początku zająć się jego właściwą socjalizacją.
Predyspozycje użytkowe: Myśliwski
Obecnie gończe serbskie nadal chętnie wykorzystuje się do polowania na małą zwierzynę, taką jak zające i lisy, a niekiedy na większą, czyli dziki. Psy tej rasy to zdolni myśliwi, którzy potrafią tropić ofiarę po śladach krwi w różnorodnym terenie i przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Najchętniej polują one w sforze.
Uspołecznienie
Stosunek do innych zwierząt domowych: Przyjazny
Silny instynkt myśliwski u gończych serbskich może mieć wpływ na ich relacje z innymi zwierzętami. Jeśli jednak będą one z nimi wychowywane, prawdopodobnie dogadają się, mieszkając pod jednym dachem.
Stosunek do dzieci: Troskliwy
Gończy serbski szybko dogaduje się z dziećmi, w stosunku do których jest łagodny i
przyjacielski. Kontakt z najmłodszymi powinny jednak zawsze nadzorować osoby dorosłe.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.