Foksterier szorstkowłosy

Foksterier szorstkowłosy to rasa psów, która należy do grupy terierów, przypisana do sekcji terierów wysokonożnych. Charakteryzuje się wilkowatym typem budowy. Rasa ta może fakultatywnie podlegać próbom pracy.

Historia foksteriera szorstkowłosego sięga XIV wieku, kiedy to były one hodowane jako towarzysze dla psów gończych podczas polowań na lisy lub do pracy pod ziemią, gdzie wypłaszały zwierzynę z nor. Starszą odmianą foksterierów są foksteriery gładkowłose. Jednak foksteriery szorstkowłose pojawiły się później, głównie dzięki angielskiemu hodowcy Jackowi Russelowi, który poświęcił się hodowli różnych odmian terierów szorstkowłosych. W 1875 roku w Anglii powstał klub hodowców foksterierów, który jednak nie uznawał teriera szorstkowłosego. Dopiero po powstaniu Wire Fox Terrier Association w 1913 roku foksteriery szorstkowłose zyskały większą popularność. Organizacja ta zalegalizowała trymowanie sierści, co przyczyniło się do wyparcia foksterierów gładkowłosych. Trymowanie sierści nadawało psom urody, a szorstkość włosów lepiej chroniła psy przed wiatrem i atakami szkodników.

Dominującym umaszczeniem foksteriera szorstkowłosego jest biały. Jednak inne umaszczenia, takie jak pręgowanie i plamy w kolorze czerwonym, czekoladowym lub łupkowoszarym, są niepożądane. Szata foksteriera szorstkowłosego powinna być szorstka, twarda, gęsta i skręcona. Powinna być na tyle gęsta i przylegająca, żeby nie było widać skóry przy rozgarnięciu jej palcami. Podszycie sierści jest krótsze, miękkie i delikatniejsze w porównaniu do włosów okrywowych.

Wielkość Wielkość: Mały
Waga Waga: 0-10 kg
Długość życia Długość życia: 10-14 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

rozwiń schowaj

Linienie: Nie linieje (wymaga strzyżenia lub trymowania)

rozwiń schowaj

Foksterier szorstkowłosy nie gubi sierści i nie linieje. Wymaga on jednak odpowiedniej pielęgnacji. Kilka razy w roku musi odwiedzić doświadczonego groomera – najlepiej takiego, który ma doświadczenie z tą rasą. Dzięki temu foksterier będzie prezentował się znakomicie.

Gatunek włosa: Szorstka

rozwiń schowaj

Foksterier szorstkowłosy ma bardzo gęsty, szorstki okrywowy włos. Posiada również krótszy i bardziej miękki podszerstek. Na brodzie i wąsach rośnie kędzierzawa sierść, która dodaje foksterierowi wyjątkowego uroku. Jeśli chodzi o umaszczenie, dominuje biel z czarnymi, czarno-podpalanymi lub rudawymi łatami.

Osobowość

Osobowość

rozwiń schowaj

Szczekliwość: Hałaśliwy

rozwiń schowaj

Foksterier szorstkowłosy jest znany ze swojego zamiłowania do szczekania, a także z bardzo donośnego głosu. Psy tej rasy są czujne i gotowe, dlatego mogą reagować na każdy hałas, który wzbudzi ich podejrzenia. Aby zapobiegać nadmiernej szczekliwości, warto pracować z psem, na przykład ucząc go komendy typu "cicho". 

Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni

rozwiń schowaj

Foksteriery są niezwykle aktywne. Mają ogromne pokłady energii, dlatego opiekun musi zapewnić psu sporo ruchu. Doskonale sprawdzą się długie spacery, a także różnego typu psie sporty. Nie należy zapominać o aktywności intelektualnej. Foksterier uwielbia rozwiązywać zagadki. Jest on bardzo inteligentny i radosny, dzięki czemu istnieje wiele ciekawych możliwości wspólnego spędzania czasu. 

Podatność na układanie: Bardzo wysoka

rozwiń schowaj

Choć foksterier jest bardzo inteligentny, może on być uparty. Tak niezależny pies powinien mieć cierpliwego, konsekwentnego opiekuna. Podczas szkoleń należy zadbać o odpowiednią motywację. Foksterier nie lubi nudy, więc szybko pokaże, co sądzi o monotonnym powtarzaniu komend. Im bardziej zróżnicowany szkolenie, tym lepiej. 

Predyspozycje użytkowe: Myśliwski

rozwiń schowaj

Foksterier jest psem myśliwskim, co w istotny sposób wpływa na jego charakter. Co istotne, foksteriery uczestniczyły w specjalnym typie polowania Polegało ono na bardzo długim gonieniu zwierzyny. Nic dziwnego, że foksteriery mają niesamowicie dobrą kondycję. Obecnie foksteriery uznawane są przede wszystkim za psy do towarzystwa, choć nadal bywają one hodowane przez myśliwych. 

Uspołecznienie

Uspołecznienie

rozwiń schowaj

Stosunek do innych zwierząt domowych: Toleruje

rozwiń schowaj

Foksterier szorstkowłosy bywa zaczepny w stosunku do innych zwierząt, dlatego już w okresie szczenięcym warto uczyć go komunikacji z innymi zwierzętami. Przy odpowiedniej socjalizacji może on dogadać się z innym psimi domownikiem. Z pewnością będzie to wymagało ogromnej pracy ze strony opiekuna. 

Stosunek do dzieci: Życzliwy

rozwiń schowaj

Foksterier szorstkowłosy to bardzo radosny, aktywny pies, w związku z czym jest świetnym towarzyszem dla dzieci. Należy jednak pamiętać, że pies ten szybko da znać, kiedy tylko poczuje, że jego granice zostały przekroczone. W przypadku kontaktów z dziećmi trzeba zachować bardzo dużą ostrożność. Ważne jest też zapewnienie psu odpowiedniego miejsca do wypoczynku. Dzięki temu w każdej chwili będzie mógł schronić się przed dziećmi i hałasami.

Rasa objęta obowiązkiem pracy: tak

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.