Eurasier

Eurasiery to stosunkowo nowa rasa psów, która zyskała popularność głównie w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Są to psy o średniej wielkości i dłuższej sierści, przypominające szpice swoim wyglądem. Charakteryzują się zwykle niskim poziomem hałasu i chętnie współpracują z człowiekiem. Dzięki swojemu spokojnemu i zrównoważonemu usposobieniu, stają się coraz bardziej popularnym wyborem wśród hodowców.

Eurasiery to miękkie i delikatne psy, które mają bardzo mocne więzi z ich opiekunami. Uwielbiają towarzystwo ludzi i czują się niekomfortowo gdy zostają sami w domu przez dłuższy czas. Zazwyczaj łączą się z całym domowym stadem, ale w końcu wybierają jednego członka, rodzaj przywódcy stada, do którego mają głęboką przyjaźń i oddanie. Zwykle to właśnie ta osoba najlepiej radzi sobie z treningiem psa, a efekt ich pracy to zrównoważony i posłuszny pies.

Choć Eurasier może być niezależny, w domu czasami staje się leniwym psem i uwielbia odpoczywać z opiekunem na kanapie. Podczas spacerów lubi bawić się, wykonywać zadania tropienia, szukania zabawek lub bieganie z opiekunem. Jest pełen energii i zawsze gotowy do zabawy i figli. Wysoka inteligencja i spryt ułatwiają trenowanie. Z powodzeniem towarzyszy w długich spacerach lub całodniowych wycieczkach dla osób, które nie prowadzą bardzo aktywnego trybu życia.

Wielkość Wielkość: Średni
Waga Waga: 20-30 kg
Długość życia Długość życia: 11-15 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

Linienie: Obficie linieje

Eurasier ma bardzo bogatą szatę z podszerstkiem. Pies tej rasy linieje dwa razy do roku. W tych okresach gubi ogromne ilości sierści, dlatego bardzo ważne jest codzienne, dokładne wyczesywanie.

Gatunek włosa: Półdługa

Pies tej rasy odznacza się bardzo charakterystycznym wyglądem, między innymi z uwagi na szatę. Na całym tułowiu występuje gęsty, miękko układające się włos. Umaszczenie eurasiera może być bardzo różne – dopuszczalne są bowiem wszystkie kolory oraz ich kombinacje, z wyłączeniem koloru białego i łaciatego.

Osobowość

Osobowość

Szczekliwość: Tylko w razie alarmu

Eurasier  jest spokojnym i zrównoważonym psem. Jest dość cichy, w związku z czym szczeka raczej rzadko. Jeśli eurasier zaczyna szczekać, to znaczy, że ma ku temu naprawdę ważny powód.

Aktywność: Wystarczy regularny spacer

Eurasier są psami umiarkowanie aktywnymi. Nie potrzebują one tak dużej ilości ruchu, jak niektóre rasy, choć oczywiście każdego dnia powinny pójść na długi spacer – również dla zachowania dobrej formy. Z pewnością jednak eurasier jest psem, który przystosuje się do mało aktywnej fizycznie rodziny.

Podatność na układanie: Dobra

Pies tej rasy jest bardzo inteligentny, choć nie zawsze ma ochotę na współpracę z opiekunem i na wspólny trening. Dla psa tej rasy bardzo ważna jest więź z człowiekiem i dobra relacja z całą rodziną, dlatego pies ten nie powinien spędzać zbyt wiele czasu w samotności. Jest on bardzo wrażliwy na ostry ton, dlatego należy korzystać wyłącznie z pozytywnych metod szkoleniowych.

Predyspozycje użytkowe: Agility

Pod względem predyspozycji użytkowych, eurasier jest wszechstronnym psem. Są to psy, które sprawdzają się w wielu dziedzinach, takich jak posłuszeństwo, agility czy dogoterapia. Są znane ze swojej łagodności, dzięki czemu rewelacyjnie sprawdzają się jako psy towarzyszące – również osobom starszym.

Uspołecznienie

Uspołecznienie

Stosunek do innych zwierząt domowych: Przyjazny

Na ogół eurasier dobrze dogaduje się z czworonożnymi członkami rodziny – zarówno z psami, jak i z kotami czy z niewielkimi gryzoniami. Duże znaczenie ma tutaj odpowiednia socjalizacja, a także dbanie o to, aby już w okresie szczenięcym pies miał dużo kontaktów z innymi zwierzętami.

Stosunek do dzieci: Opiekuńczy

Eurasier ma doskonałe podejście do dzieci. Psy tej rasy są cierpliwe, delikatne i opiekuńcze wobec najmłodszych członków rodziny. Ich spokojna natura sprawia, że są bezpiecznymi partnerami zabaw dla dzieci i dobrze znoszą ich energię i hałas.

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.

Dostosowujemy się do Ciebie

Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.