REKLAMA

Epagneul Breton

Epagneul Breton, znany również jako Breton Spaniel, to rasa psa pochodząca z Francji, która jest znana z doskonałych umiejętności w polowaniach. Są to psy o średniej wielkości, o zwartym i muskularnym ciele, z krótką sierścią o gładkim futrze. Ich sierść jest zazwyczaj w kolorach biało-pomarańczowych lub biało-czarnych, co nadaje im charakterystyczny wygląd.

Charakter Epagneul Breton jest zazwyczaj żywotny i pełen energii. To psy, które zostały stworzone do pracy na polowaniach, zwłaszcza na ptactwo, dlatego posiadają doskonały węch i są bardzo zwinne. Są też lojalne i oddane swoim właścicielom, co czyni je doskonałymi towarzyszami myśliwych.

Epagneul Breton to także inteligentne i chętne do współpracy psy. Potrafią się dobrze uczyć i są zazwyczaj posłuszne, co ułatwia ich szkolenie. Są przyjazne wobec innych psów i ludzi, co sprawia, że są dobrze przystosowane do życia w rodzinach.

Podsumowując, Epagneul Breton to rasa psa o doskonałych umiejętnościach w polowaniach, ale także wspaniałym towarzyszem rodziny. Są żywotne, przyjazne i inteligentne, co czyni je cenionymi zarówno w roli pracowników, jak i przyjaciół człowieka.

Wielkość Wielkość: Średni
Waga Waga: 10-20 kg
Długość życia Długość życia: 11-15 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

rozwiń schowaj

Linienie: Słabo linieje

rozwiń schowaj

Już w okresie szczenięcym warto przyzwyczajać psa do codziennego czesania. Jego sierść może mieć tendencję do matowienia, a szczotkowanie sprawi, że będzie on zdrowa i błyszcząca. W okresie linienia czesanie powinno być bardzo dokładne. Dzięki temu martwa sierść zostanie szybko usunięta. Warto sięgnąć po specjalne odżywki, która dodatkowo wzmocnią sierść, a także zapobiegną jej łamaniu podczas częstego czesania

Gatunek włosa: Krótka

rozwiń schowaj

Epagneul Breton ma cienki, ale nie jedwabisty włos. Jest on krótki na głowie i przodzie kończyn, a na tylnej powierzchni kończyn jest dłuższy i bardziej obfity. Umaszczenie może być biało-pomarańczowe, biało-czarne, biało-brązowe z mniej lub bardziej nieregularnymi łatami. U psów tej rasy występuje również umaszczenie srokate lub dereszowate, czasami nakrapiane na kufie, faflach i kończynach.

Osobowość

Osobowość

rozwiń schowaj

Szczekliwość: Tylko w razie alarmu

rozwiń schowaj

 

Epagneul Breton jest umiarkowanie szczekliwym psem. Psy te są czujne i gotowe dać znać, gdy coś przyciągnie ich uwagę. Jeżeli jednak są dobrze wytrenowane, to potrafią kontrolować swoje szczekanie i nie robią tego bez powodu

Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni

rozwiń schowaj

To bardzo aktywne psy, które potrzebują regularnej aktywności fizycznej. Są one pełne energii i potrzebują nie tylko długich spacerów, ale też codziennego biegania. Psy te dobrze czują się w domach z dużym ogrodem, w którym mogą aktywnie spędzać czas. Należy jednak pamiętać, że spędzanie czasu w ogrodzie nie zaspokoi wszystkich potrzeb psa, dlatego każdego dnia należy zapewnić mu długi, urozmaicony spacer. 

Podatność na układanie: Bardzo wysoka

rozwiń schowaj

Epagneul Breton jest inteligentnym psem, który chętnie się uczy. Są to psy, które łatwo poddają się treningowi i szybko przyswajają nowe komendy. Cenią one smaczne nagrody i pochwały, co czyni trening z nimi łatwym i satysfakcjonującym. Jednocześnie jednak są to psy wrażliwe, dlatego zbyt szorstkie zachowanie może na zawsze zniechęcić je do nauki. 

 

Predyspozycje użytkowe: Myśliwski

rozwiń schowaj

Są to wszechstronne psy myśliwskie, które mają doskonałe umiejętności wskazywania i tropienia. Są one znane ze zdolności do pracy zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Psy te są przede wszystkim świetnymi partnerami dla myśliwych i doskonale sprawdzają się podczas polowań na ptactwo i inne zwierzęta łowne. Mogą one być również psami do towarzystwa, pod warunkiem, że zapewni im się odpowiednią ilość ruchu, a także różne formy aktywności, które będą mogły w pewnym sensie zastąpić udział w polowaniach. 

Uspołecznienie

Uspołecznienie

rozwiń schowaj

Stosunek do innych zwierząt domowych: Przyjazny

rozwiń schowaj

Epagneul Breton z reguły dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami i nie ma skłonności do konfliktów. Pies ten jest bardzo przyjazny i chętnie się bawi, w związku z czym na pewno doceni psiego kompana. Należy uważać na mniejsze zwierzęta, ponieważ mogą one stać się ofiarą tego myśliwskiego psa. 

 

Stosunek do dzieci: Troskliwy

rozwiń schowaj

Pies tej rasy jest zazwyczaj przyjazny i cierpliwy w stosunku do dzieci. Psy te są pełne energii i entuzjazmu, co czyni je doskonałymi partnerami do zabawy dla dzieci. W każdym przypadku należy jednak zachować ostrożność, a także pamiętać o tym, by zapewnić psu spokojne miejsce do wypoczynku. 

 

Rasa objęta obowiązkiem pracy: tak

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.

Dostosowujemy się do Ciebie

Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.