Elkhund czarny-szpic

Elkhund czarny lub Norwegian Elkhound Black należy do psów myśliwskich. Pierwotnie elkhundy były wykorzystywane do polowań na łosie i niedźwiedzie. Są to psy bardzo samodzielne, które potrzebują zdecydowanego właściciela, by ten mógł okiełznać ich łowiecki temperament. Potrzebują one dosyć dużo ruchu, dlatego nie poleca się ich do środowiska miejskiego. Najlepiej będą się czuły na wsiach lub w środowisku podmiejskim.

Ma on wiele cech charakterystycznych dla tego rodzaju zwierząt. Głowa psa ma kształt klina i zwęża się w kierunku nosa. Jest dosyć kształtna i mało masywna. Nos psów tej rasy jest czarny, a grzbiet – prosty. Zęby ustawione są w zgryzie nożycowym. Oczy najczęściej mają kolor ciemnobrązowy. Uszy osadzone są wysoko, sterczą i mają spiczasty kształt. Szyja jest średniej długości, dosyć mocno umięśniona.

Wielkość Wielkość: Średni
Waga Waga: 10-20 kg
Długość życia Długość życia: 11-15 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

rozwiń schowaj

Linienie: Obficie linieje

rozwiń schowaj

Elkhund czarny obficie linieje dwa razy do roku. W okresie tym wymaga częstego, najlepiej codziennego szczotkowania. W przypadku psów, które mieszkają w bloku, linienie może być mniej intensywne. Pies gubi za to pewne ilości sierści przez cały rok.

Gatunek włosa: Długa

rozwiń schowaj

Elkhund czarny ma gęsty i twardy włos, który nie utrudnia mu szybkiego i zwinnego poruszania się. Szata składa się z dłuższego i twardego włosa okrywowego oraz miękkiego i wełnistego podszerstka. W przypadku elkhunda czarnego sierść jest lśniąco czarna.

Osobowość

Osobowość

rozwiń schowaj

Szczekliwość: Tylko w razie alarmu

rozwiń schowaj

Elkhund czarny posiada silne predyspozycje do tego, aby głośnym szczekaniem ostrzegać o nadejściu intruza. Jest to więc doskonały pies stróżujący. Warto już w okresie szczenięcym uczyć go, że nie na każdy hałas trzeba reagować szczekaniem.

Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni

rozwiń schowaj

Elkhund czarny potrzebuje dużo ruchu – w przeciwnym wypadku psa tej rasy będzie rozpierała energia. Jeśli pies nie zapewni mu odpowiedniej aktywności, znajdzie inny sposób na jej spożytkowanie. Dla dobrego samopoczucia elkhunda, warto zagwarantować mu zarówno aktywność fizyczną, jak i intelektualną.

Podatność na układanie: Średnia

rozwiń schowaj

Elkhund czarny jest psem niezależnym i samodzielnym. W związku z tym osoba niedoświadczona może nie poradzić sobie z jego szkoleniem. To odpowiednia rasa dla posiadającego wiedzę opiekuna, który wykaże się cierpliwością i konsekwencją. Dzięki regularnym treningom, elkhund może stać się wspaniałym towarzyszem.

Predyspozycje użytkowe: Myśliwski

rozwiń schowaj

Elkhund czarny jest cenionym psem myśliwskim, choć dziś rzadko wykorzystuje się jego umiejętności. Warto jednak pamiętać, że przez długi czas pies ten wykorzystywany był podczas polowań. Elkhund świetnie radzi sobie z tropieniem, a przy tym jest bardzo wytrzymały.

Uspołecznienie

Uspołecznienie

rozwiń schowaj

Stosunek do innych zwierząt domowych: Przyjazny

rozwiń schowaj

Elkhundy na ogół są bardzo łagodne w stosunku do innych zwierząt domowych, zarówno do psów, jak i do kotów czy gryzoni. Może jednak zdarzyć się, że pies tej rasy nie zaakceptuje innych psich samców. Wiele zależy tutaj od wychowania i psich manier elkhunda.

Stosunek do dzieci: Opiekuńczy

rozwiń schowaj

Elkhund czarny zazwyczaj jest cierpliwy, opiekuńczy i tolerancyjny. Dzięki temu może on być doskonałym towarzyszem dla najmłodszych członków rodziny. Pies ten jest jednak dość silny, więc warto nadzorować jego kontakty z bardzo małymi dziećmi.

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.