Duży Szewajcarski Pies Pasterski to imponujący pies o solidnej i muskularnej budowie ciała. Jego sierść jest krótka, gęsta i gładka, a umaszczenie zazwyczaj obejmuje tricolor: czarny, biały i rudobrązowy. Charakteryzuje go szeroka głowa z wyraźnym stopem, mocne szczęki i szerokie uszy. Duży Szewajcarski Pies Pasterski ma również duże, okrągłe oczy o spokojnym wyrazie.
Cechy fizyczne
Linienie: Słabo linieje
Psy te linieją dwa razy do roku niezbyt obficie, wymagają wtedy wzmożonego czesania, ale ze względu na długość sierści nie są to zabiegi kłopotliwe.
Gatunek włosa: Krótka
Rasa ta wywodzi się od berneńskich psów pasterskich, ma jednak sierść znacznie krótszą, do tego twardą i z podszerstkiem. Typowe dla szwajcarskich psów pasterskich umaszczenie ma brązowe podpalanie, które oddziela białe znaczenia występujące na pysku, łapach, piersi i końcu ogona, od podstawowej czarnej maści.
Osobowość
Szczekliwość: Tylko w razie alarmu
Duże szwajcarskie psy pasterskie są zrównoważone i nie szczekają z byle powodu. Można usłyszeć je głównie w trakcie stróżowania, gdy alarmują o zagrożeniu.
Aktywność: Wystarczy regularny spacer
Psy tej rasy są umiarkowanie aktywne, chociaż mimo swojego wzrostu i wagi nie są ociężałe. Nie będą może towarzyszami jazdy konnej, biegania przy rowerze czy joggingu, ale kochają długie wędrówki w spokojnym tempie, a zimą mogą ciągnąć sanki.
Podatność na układanie: Bardzo wysoka
Duże szwajcarskie psy pasterskie są bystre i lubią się uczyć. Nie są niezależne, czy uparte a szkoleniu pozytywnymi metodami poddają się z chęcią. Ich opiekun powinien być konsekwentny, ale nie powinien używać metod awersyjnych i dominacji. Zmuszanie psów tej rasy siłą do wykonywania poleceń skończy się całkowitą niechęcią do pracy.
Predyspozycje użytkowe: Stróżujący
Rasa ta sprawdza się obecnie najlepiej jako rodzinna i stróżująca, nie powinno się jednak trzymać jej na stałe w kojcu. Duże szwajcarskie psy pasterskie są zbyt towarzyskie i chcą na co dzień przebywać ze swoimi ludźmi. Mogą spać na dworze, jednak zimą wymagają ogrzewanego kojca. Są elastyczne w szkoleniu, ale ich wielkość sprawi, że nie sprawdzą się w wielu sportach kynologicznych. Z powodzeniem mogą ćwiczyć posłuszeństwo sportowe, czy nosework.
Uspołecznienie
Stosunek do innych zwierząt domowych: Dominujący
Psy tej rasy są nastawione pozytywnie do obcych czworonogów, choć mogą być dominujące, szczególnie samce w okresie dojrzewania. Będą zgadzały się z innymi członkami stada każdej rasy i wielkości. Mogą żyć na farmie wśród zwierząt gospodarskich jak konie, krowy, owce czy świnie i nie będą ich zaganiać. Koty również są im raczej obojętne.
Stosunek do dzieci: Troskliwy
Duże szwajcarskie psy pasterskie lubią dzieci, nie obawiają się ich i chętnie podejmują interakcje. Będą również cierpliwe wobec ich wybryków, a przypadkowe popchnięcie nie sprawi im dużego dyskomfortu. Dlatego też nadają się do rodzin zarówno z małymi, jak i starszymi pociechami.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.