Dandie dinmont terrier

Dandie Dinmont terrier to rasa psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów krótkonożnych. Nie podlega próbom pracy.

Dandie Dinmont terrier został wyhodowany w XVII wieku do polowania na borsuki i wydry na granicy między Szkocją a Anglią. Dandie Dinmont terrier jest jedyną rasą psów na świecie, której nazwa wywodzi się bezpośrednio od bohatera książki. Nazwa rasy została zaczerpnięta od postaci Dandie Dinmonta, występującego w powieści "Guy Mannering" autorstwa Waltera Scotta. Jest to unikatowe połączenie literatury z nazwą rasy psów. W pewnym okresie Dandie Dinmont terriery były zagrożone wyginięciem i zostały dopisane do listy zagrożonych rodzimych ras przez brytyjski związek kynologiczny. Rasa została oficjalnie uznana w 1876 roku.

Wielkość Wielkość: Mały
Waga Waga: 0-10 kg
Długość życia Długość życia: 10-14 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

Linienie: Nie linieje (wymaga strzyżenia lub trymowania)

Dandie dinmont terrier wymaga dość skomplikowanej pielęgnacji. Sierść nie linieje samoistnie, w związku z czym konieczne jest regularne trymowanie. Najlepiej zrobi to doświadczony groomer, który jednocześnie zadba o piękną sierść dandie dinmont terriera. Nie można też zapominać o wyczesywaniu psa.

Gatunek włosa: Długa

Dandie dinmont terrier wyróżnia się pięknym, jedwabistym włosem, a efektu dopełniają wielkie oczy o pełnym inteligencji spojrzeniu. Sierść okrywowa psa jest szorstka, a podszerstek miękki i delikatny. Dzięki temu pies jest wyjątkowo odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Włos jest krzaczasty, a umaszczenie może być pieprzowe lub musztardowe.

Osobowość

Osobowość

Szczekliwość: Hałaśliwy

Dandie dinmont terrier jest psem szczekliwym, w związku z czym może robić sporo hałasu. Doskonale sprawdzi się on w roli psa stróżującego, ponieważ głośnym szczekaniem poinformuje o wszelkich hałasach. Szczekliwość może natężać się w sytuacji, gdy dandie dinmont terrier będzie przez dłuższy czas sam w domu. Pies ten niezbyt dobrze znosi samotność, a swoją złość może manifestować właśnie przez intensywne szczekanie.

Aktywność: Wystarczy regularny spacer

Pomimo niewielkich rozmiarów, dandie dinmont terrier jest psem bardzo aktywnym i pełnym energii. Warto zapewnić mu nie tylko długie spacery, ale też inne psie aktywności na świeżym powietrzu. Psy te nie powinny zbyt wiele chodzić po schodach, dlatego opiekun musi być przygotowany na noszenie psa – oczywiście pod warunkiem, że nie ma windy.

Podatność na układanie: Średnia

Psy rasy dandie dinmont terrier są dość niezależne, dlatego ich szkolenie może być trudne, w szczególności dla niezbyt doświadczonego opiekuna. Warto zadbać o to, aby treningi były interesujące. Dandie dinmont terrier chętnie się uczy, pod warunkiem, że szkolenie sprawia mu dużo radości. Nie należy też zapominać o smaczkach.

Predyspozycje użytkowe: Towarzysz rodziny

Psy rasy dandie dinmont terrier pierwotnie były używane do polowania na wydry i inne niewielkie zwierzęta. Mają one wrodzone zdolności myśliwskie, które nadal można zauważyć u niektórych osobników.  Obecnie są przede wszystkim cenionymi towarzyszami i rodzinnymi psami.

Uspołecznienie

Uspołecznienie

Stosunek do innych zwierząt domowych: Przyjazny

Jeśli chodzi o stosunek do innych zwierząt domowych, dandie dinmont terriery zazwyczaj dobrze się z nimi dogadują Oczywiście, wychowanie i socjalizacja są ważne, aby zapewnić harmonijną relację między zwierzętami w domu. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku małych zwierząt – nigdy nie wiadomo, kiedy w dandie dinmont terrierze odezwie się instynkt łowiecki.

Stosunek do dzieci: Życzliwy

Dandie dinmont terriery w stosunku do dzieci są zazwyczaj cierpliwe i łagodne, choć zawsze należy nadzorować interakcje między psem a dziećmi. Psy te z pewnością nie lubią obcesowości i cenią sobie możliwość odpoczynku w spokojnym miejscu. Jednocześnie jednak uwielbiają pieszczoty i przytulanie, dzięki czemu są wspaniałymi przyjaciółki.

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.

Dostosowujemy się do Ciebie

Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.