Bulterier miniaturowy

Bulterier miniaturowy jest mniejszą wersją bulteriera i należy do grupy terierów, konkretnej sekcji terierów w typie bull.

Obecny oficjalny wzorzec rasy bulteriera miniaturowego został ustalony 5 lipca 2011 roku. Pomimo istnienia tej rasy, populacja bulterierów miniaturowych jest stosunkowo niewielka. Często zdarza się, że osobniki tej rasy przekraczają limit wzrostu i mogą cierpieć na różne choroby oczu.

Istniały także miniaturowe wersje bull terierów od początku XIX wieku, ale na początku XX wieku ta odmiana psa niemalże zniknęła, a w roku 1918 została wykreślona z listy uznanych ras przez Kennel Club. Jednak grupa entuzjastów pod przewodnictwem pułkownika Richarda Glynna, założyciela klubu odmiany miniaturowej, uratowała tę rasę w 1938 roku. Obecnie wzorzec dla bulteriera miniaturowego jest identyczny jak dla standardowej wersji, z wyjątkiem określonego limitu wzrostu.

Wielkość Wielkość: Mały
Waga Waga: 10-20 kg
Długość życia Długość życia: 10-14 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

rozwiń schowaj

Linienie: Nie linieje (wymaga strzyżenia lub trymowania)

rozwiń schowaj

Pies tej rasy nie gubi zbyt wiele sierści, co z pewnością zostanie docenione przez domowników. Oczywiście niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja. Musi być regularna, choć wyczesywanie nie zajmuje zbyt wiele czasu. Szczotkowanie nie tylko zapobiegnie gubieniu krótkiej sierści, ale też sprawi, że będzie ona lśniąca i zdrowa.

Gatunek włosa: Krótka

rozwiń schowaj

Bulterier miniaturowy ma krótką, przylegająca do ciała sierść, która może być nieco twarda. Zimą u psa może pojawić się delikatny podszerstek, który zapewnia mu ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Umaszczenie jest bardzo zróżnicowane – od białego, poprzez płowe, i rude, aż po czarne.

Osobowość

Osobowość

rozwiń schowaj

Szczekliwość: Hałaśliwy

rozwiń schowaj

Bulterier miniaturowy może być szczekliwy i głośny. Możesz mieć pewność, że kiedy pies zechce zwrócić Twoją uwagę, na pewno osiągnie cel. Może on reagować na wszystkie podejrzane dźwięki, ponieważ wykazuje cechy psa stróżującego. Warto więc już w okresie szczenięcym rozpocząć treningi, które mogą w pewnym stopniu ograniczyć nadmierną szczekliwość.

Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni

rozwiń schowaj

Żywiołowość i chęć do zabawy to cechy, które wyróżniają bulteriera miniaturowego. Jednocześnie jest to pies o bardzo zrównoważonym usposobieniu. Warto każdego dnia zapewnić mu godzinny spacer, podczas którego będzie mógł eksplorować nowe tereny. Nie należy zapominać o stymulacji intelektualnej, która jest niezwykle ważna w przypadku tego bardzo inteligentnego psiaka. v

Podatność na układanie: Dobra

rozwiń schowaj

Bulterier miniaturowy ma wyjątkowo dobry stosunek do ludzi. Jest żywiołowy i towarzyski, a przy tym potrafi być bardzo zdyscyplinowany. Nauka sztuczek może być świetną zabawą zarówno dla bulteriera miniaturowego, jak i jego opiekuna. Jednocześnie jednak pies tej rasy bywa uparty, z pewnością więc opiekun musi być cierpliwy i konsekwentny.

Predyspozycje użytkowe: Towarzysz rodziny

rozwiń schowaj

Podstawowym zadaniem bulteriera miniaturowego jest bycie wiernym i odważnym towarzyszem dla swojej rodziny. Pies tej rasy nie posiada specjalistycznych umiejętności, które mogłyby być wykorzystywane na przykład podczas polowań. Jest on jednak bardzo towarzyski i wesoły, dzięki czemu jest świetnym kompanem – szczególnie dla doświadczonego opiekuna.

Uspołecznienie

Uspołecznienie

rozwiń schowaj

Stosunek do innych zwierząt domowych: Nie toleruje

rozwiń schowaj

Bulterier miniaturowy miewa ambiwalentny stosunek do innych psów, szczególnie tej samej płci. Głęboka przyjaźń pomiędzy bulterierem a innym samcem jest jak najbardziej możliwa, choć konieczna może być duża praca opiekuna nad taką relacją. Bulterier miniaturowy może mieć również skomplikowaną relacją z kotami i małymi zwierzętami, w związku z czym takie połączenie jest bardzo ryzykowne.

Stosunek do dzieci: Troskliwy

rozwiń schowaj

Bulterier miniaturowy jest wspaniałym towarzyszem. Pies ten jest pełen przywiązania i dobrych uczuć, dlatego doskonale dogada się z najmłodszymi członkami rodziny. Z jednej strony bulterier miniaturowy i dziecko będą świetnie się bawić, a z drugiej – chętnie poleniuchują razem na kanapie. Należy jednak mieć na uwadze, że stosunek do dzieci zależy od charakteru konkretnego psa, a także od jego socjalizacji i wychowania.

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.