REKLAMA

Australian silky terrier

Rasa Australian Silky Terrier powstała na Tasmanii w Australii w XIX wieku. Nazwa "Silky" odnosi się do ich jedwabistej sierści, która jest charakterystyczna dla tych niskonożnych terierów. Początkowo przodkowie Australian Silky Terriera byli psami pracującymi, używanymi do polowania na szkodniki takie jak myszy, szczury, żmije i inne gryzonie. Byli również skutecznymi stróżami, alarmującymi o obecności intruzów.

Wraz z upływem czasu, Australian Silky Terrier przekształcił się z psa użytkowego na psa towarzyskiego i przeniósł się z wsi do miast. Pomimo tego, nadal zachował wiele charakterystycznych cech teriera. Choć wiele ras przyczyniło się do rozwoju Australian Silky Terriera, można powiedzieć, że powstał on głównie poprzez skrzyżowanie teriera australijskiego (Australian Terrier) i Yorkshire Terriera.

Hodowcy teriera australijskiego wprowadzali do swoich linii krwi Yorkshire Terriery w celu poprawy intensywności umaszczenia swoich psów. W rezultacie powstały trzy różniące się znacznie typy psów: w typie terriera australijskiego, w typie Yorkshire Terriera i w typie pośrednim.

W Polsce rasa Australian Silky Terrier jest wciąż mało znana i niedoceniana. W porównaniu do swojego przodka, Yorkshire Terriera, który zdobył popularność w naszym kraju, Silky Terrier pozostaje w cieniu. 

Wielkość Wielkość: Mały
Waga Waga: 0-10 kg
Długość życia Długość życia: 11-15 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

rozwiń schowaj

Linienie: Nie linieje (wymaga strzyżenia lub trymowania)

rozwiń schowaj

Pielęgnacja australian silky terriera nie jest kłopotliwa. Konieczne jest szczotkowanie – najlepiej robić to co kilka dni. Dzięki temu włosy nie będą gromadziły się w domu. Mogą pojawić się jedynie pojedyncze sztuki. Jeśli chodzi o kąpiel, nie musi ona być częsta. Po kąpieli należy nałożyć odżywkę, aby włos być odżywiony i lśniący. 

Gatunek włosa: Długa

rozwiń schowaj

Australian silky terrier posiada delikatny, jedwabisty włos. Włosy są długie i opadające. W bardzo elegancki sposób okrywają ciało psa. Umaszczenie okrywy włosowej może być niebieskie z płowym podpalaniem.

Osobowość

Osobowość

rozwiń schowaj

Szczekliwość: Hałaśliwy

rozwiń schowaj

Pies rasy australian silky terrier może być szczekliwy. Ma on cechy typowe dla psa stróżującego, w związku z czym z pewnością zechce ostrzec domowników o wszelkich zagrożeniach. Poinformuje również o hałasach za oknem. Odpowiedni trening może być pomocny w ograniczeniu nadmiernej szczekliwości. 

Aktywność: Wystarczy regularny spacer

rozwiń schowaj

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, australian silky terrier jest psem bardzo energicznym i żywiołowym. Potrzebuje on codziennej porcji ruchu – oczywiście dostosowanej do jego małych wymiarów i krótkich łapek. Nie należy również zapominać o aktywności intelektualnej. Co istotne, australian silky terrier lubi ruch, jednak z pewnością zaakceptuje on także spokojniejsze dni. 

Podatność na układanie: Średnia

rozwiń schowaj

Podatność na układanie australian silky terriera jest średnia. Pies ten jest niezwykle inteligentny i chętnie uczy się nowych sztuczek, jednak bywa też niezależny. Wykorzystanie pozytywnych metod szkoleniowych jest najlepszym sposobem na nauczenie australian silky terriera wielu komend. Należy jednak uważać z ilością smaczków, ponieważ zapotrzebowanie kaloryczne tak małego psa jest niewielkie. 

Predyspozycje użytkowe: Towarzysz rodziny

rozwiń schowaj

Choć obecnie australian silky terrier uznawany jest przede wszystkim za psa do towarzystwa, wykazuje on pewne predyspozycje użytkowe. Trzeba pamiętać, że rasa ta powstała po to, aby polować na niewielkie gryzonie – australian silky terrier może mieć więc silny instynkt łowiecki.

Uspołecznienie

Uspołecznienie

rozwiń schowaj

Stosunek do innych zwierząt domowych: Przyjazny

rozwiń schowaj

Australian silky terrier na ogół jest przyjazny wobec innych zwierząt domowych, zwłaszcza jeśli został do tego odpowiednio wychowany. Wprowadzenie go do domu z innymi zwierzętami powinno być stopniowe i kontrolowane, aby zapewnić harmonijną interakcję pomiędzy zwierzakami.

Stosunek do dzieci: Życzliwy

rozwiń schowaj

Pies rasy australian silky terrier będzie dobrym towarzyszem dla nieco starszych dzieci. Dzięki odpowiedniemu wychowaniu australian silky terrier może stać się dla nich bardzo czułym przyjacielem. W przypadku najmłodszych członków rodziny należy zachować ostrożność. Nieuważne dziecko może być zbyt obcesowe dla tak niewielkiego psiaka. 

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.