Alaskan Malamute jest wyjątkową rasą psów cechującą się ogromną siłą i wytrzymałością. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jest to najstarsza rasa typu arktycznego, która pierwotnie była wykorzystywana przez ludzi w pracy wymagającej dużej siły, takiej jak przeciąganie sań czy transport ciężkich ładunków. Ze względu na naturalne pochodzenie, Alaskan Malamute uważany jest za rasę wolną od wielu chorób genetycznych.
Te psy są przystosowane do niskiej temperatury oraz ciężkiej pracy, dlatego wymagają odpowiedniego treningu i aktywności fizycznej, takiej jak zawody wytrzymałościowe, bieganie przy rowerze czy długie spacery. Nie znoszą bezczynności i nudy, a zostawione same sobie mogą niszczyć ogród i drapać podłogę. Są niezależne i uparte, co sprawia, że ich trening jest wymagający.
Dzięki swojemu wrodzonemu instynktowi Alaskan Malamute preferuje bycie na czele i prowadzenie, co sprawia, że ciągnie na spacerach. Ta rasa jest idealna dla osób prowadzących aktywny tryb życia i posiadających dużo czasu oraz cierpliwości do treningu.
Cechy fizyczne
Linienie: Obficie linieje
Samce alaskan malamute wymieniają sierść raz w roku, a suki – dwa razy do roku. To, jak intensywnie alaskan gubi sierść, zależy od warunków, w jakich mieszka. Psy mieszkające w domu lub w mieszkaniu gubią sierść niemal przez cały czas, dlatego konieczne jest częste wyczesywanie sierści.
Gatunek włosa: Krótka
Alaskan malamute ma bardzo gęstą okrywę włosową, z grubą warstwą włosa ochronnego. Jest on na tyle długi, że całkowicie osłania wełniste podszycie. Umaszczenie malamut może być różne. Cechą charakterystyczną tej rasy są znaczenia na twarzoczaszce. Z uwagi na bardzo gęstą sierść, należy chronić alaskana przed upałem – w przeciwnym wypadku będzie męczył się od wiosny do jesieni.
Osobowość
Szczekliwość: Rzadko
Pies rasy alaskan malamute jest bardzo spokojny i zrównoważony – wręcz wyniosły. Szanse na to, że zacznie szczekać bez powodu, są niewielkie. Jeżeli jednak alaskan będzie sfrustrowany małą ilością ruchu i brakiem aktywności, może nie dać spokoju zarówno domownikom, jak i sąsiadom.
Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni
Alaskan malamute jest psem bardzo żywiołowym i aktywnym. Należy zadbać o to, aby miał dużo ruchu. Dzięki temu pies zachowa dobrą kondycję. Alaskan uwielbia nowe wyzwania i bieganie. Może być więc dobrym towarzyszem podczas joggingu. Aby rozładować jego energię, warto również regularnie uczestniczyć w psich sportach. Takie formy aktywności to również dobra okazja do tego, aby alaskan malamute spędził trochę czasu w towarzystwie innych psów.
Podatność na układanie: Średnia
Alaskan malamute jest psem bardzo inteligentnym, choć jednocześnie odznacza się dużą niezależnością. Z pewnością nie jest to pies, którego łatwo jest wychować. Bywa uparty i może nie być zainteresowany szkoleniem, o ile nie będzie ono wystarczająco atrakcyjne. Opiekun musi być stanowczy i cierpliwy, a wychowanie i trening należy rozpocząć już w okresie szczenięcym, aby dla alaskana codzienne ćwiczenia z opiekunem stały się po prostu nieodłącznym elementem każdego dnia.
Predyspozycje użytkowe: Towarzysz rodziny
Alaskan malamute jest rasą pierwotnie hodowaną do ciężkiej pracy w psich zaprzęgach. Psy tej rasy mają znakomitą wytrzymałość i siłę, dzięki czemu dobrze radzą sobie z trudnymi pracami. Obecnie to przede wszystkim pies do towarzystwa, jednak świetnie poradzi on sobie podczas wspólnej wyprawy w góry.
Uspołecznienie
Stosunek do innych zwierząt domowych: Toleruje
Alaskan malamute może wykazywać dominujące zachowanie wobec innych zwierząt, szczególnie o podobnym rozmiarze. Wczesna socjalizacja i często przebywanie z innymi psami są niezbędne. Decyzja o wprowadzeniu do domu nowego zwierzaka musi być uzależniona od charakteru i usposobienia malamuta.
Stosunek do dzieci: Życzliwy
Alaskan malamute ma dobry stosunek do dzieci. Jest to pies cierpliwy i łagodny. Ma on tendencję do tworzenia bardzo silnych, głębokich więzi z dziećmi – taka relacja może stać się niezwykle wartościowa dla obu stron. Jest to jednak duży i silny pies, należy więc nauczyć dzieci, aby mu nie dokuczały, szczególnie w trakcie odpoczynku.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.