Akita amerykanska

Akita amerykańska to pies zaliczany do grupy pierwotnych ras, wyróżniający się niezależnym charakterem. Ze względu na swoją osobowość, zalecany jest dla doświadczonych właścicieli. Akita amerykańska cechuje się dużym, harmonijnie zbudowanym ciałem i mocnymi kośćmi. Głowa psa jest masywna, kufa szeroka i głęboka, nos czarny i szeroki, oczy małe o trójkątnym kształcie, a uszy proste i trójkątne. Akita amerykańska ma dłuższy tułów w stosunku do wysokości w kłębie, a klatka piersiowa jest szeroka i głęboka. Pies ma gruby, dobrze owłosiony ogon, który nosi nad grzbietem i zwija.

Jako duży pies, Akita amerykańska potrzebuje codziennej dawki ruchu i nie powinien być trzymany w małym mieszkaniu. Choć z innymi zwierzętami normalnie sobie radzi, w przypadku innych psów z tej samej rasy może pojawiać się rywalizacja. Akita amerykańska nie jest dobrym wyborem jako pierwszy pies w domu i nie zaleca się posiadania go przez rodziny z małymi dziećmi, ponieważ może nie tolerować wysiłków dzieci do zabawy z nim.

Wielkość Wielkość: Olbrzym
Waga Waga: 40-50 kg
Długość życia Długość życia: 10-14 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

rozwiń schowaj

Linienie: Obficie linieje

rozwiń schowaj

Akita amerykańska to rasa, która intensywnie linieje. Dwa razy w roku, w okresie jesiennym i wiosennym, może gubić dużą ilość sierści. Regularne szczotkowanie jest niezbędne, aby utrzymać sierść w dobrej kondycji i zminimalizować utratę sierści w domu. Szczególną uwagę należy zwrócić na podszerstek, który ma tendencję do filcowania się. 

Gatunek włosa: Szorstka

rozwiń schowaj

Sierść akity amerykańskiej jest dwuwarstwowa. Podszerstek jest gruby, miękki i gęsty. Włos okrywowy z kolei jest prosty, szorstki i nieco odstaje od tułowia. Maść może być ruda, płowa, biała, a także łaciata. Uwagę zwraca bardzo owłosiony ogon, który – w połączeniu ze specyficzną, niedźwiedzią głową – nadaje akicie amerykańskiej wyjątkowy wygląd.

Osobowość

Osobowość

rozwiń schowaj

Szczekliwość: Nie szczeka

rozwiń schowaj

Akity amerykańskie są bardzo cichymi, zrównoważonymi psami. Rzadko zdarza im się szczekać. Jednocześnie są one dość nieufne, w szczególności w stosunku do obcych. Z pewnością nie zgodzą się one na pieszczoty przypadkowych przechodniów.

Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni

rozwiń schowaj

Choć akita amerykańska jest psem o dość spokojnym usposobieniu, nie należy rezygnować z aktywności fizycznej. Pies tej rasy doceni spokojne spacery w towarzystwie opiekuna i innych członków rodziny. Nie lubi on długotrwałej bezczynności i nudy, dlatego oprócz codziennych spacerów, warto zapewnić psu inne formy aktywności, takie jak różnego typu psie sporty. Konieczne jest obserwowanie, czy dana aktywność przypadła psu do gustu – w końcu chodzi o to, aby sprawić mu jak najwięcej frajdy.

Podatność na układanie: Oporny

rozwiń schowaj

Akita amerykańska jest psem, z którym poradzi sobie tylko doświadczony opiekun. Pies tej jest bardzo niezależny i szybko się nudzi, w związku z czym jego szkolenie jest ogromnym wyzwaniem. Co istotne, pies ten nigdy nie będzie w pełni posłuszny, opiekun musi więc wykazać się cierpliwością, silnym charakterem i konsekwencją. Dla akity niezwykle istotne jest wyznaczenie hierarchii w stadzie – również w jego ludzkiej rodzinie. Jednocześnie jednak bardzo przywiązuje się on do bliskich sobie osób. Nie należy skazywać go na długą izolację, ponieważ akita amerykańska bardzo źle znosi samotność.

Predyspozycje użytkowe: Myśliwski

rozwiń schowaj

Akita amerykańska ma silny instynkt łowiecki, może więc puścić się w pogoń. Dawniej pies wykorzystywane był podczas polowań, a także jako pies pociągowy. Obecnie jest to przede wszystkim pies do towarzystwa, choć jego siłę i wytrwałość wykorzystuje się w policji lub w wojsku.

Uspołecznienie

Uspołecznienie

rozwiń schowaj

Stosunek do innych zwierząt domowych: Toleruje

rozwiń schowaj

Pies rasy akita amerykańska prawdopodobnie dogada się z drugim psem, o ile będzie on zrównoważony. Warto już od okresu szczenięcego przyzwyczajać akitę do różnych psów, a także do kotów. Dzięki temu będzie on lepiej akceptował zwierzęta. Nie należy pozostawiać akity sam na sam z innymi psami, ponieważ istnieje ryzyko, że zaczną ze sobą walczyć.

Stosunek do dzieci: Z rezerwą

rozwiń schowaj

Choć akita amerykańska nie jest polecana do domu w którym są dzieci, na ogół dość dobrze się z nimi dogaduje. Wiele zależy tutaj od odpowiedniego wychowania i socjalizacji, a także od tego, w jaki sposób dzieci traktują psa. Należy nauczyć je, aby odnosiły się do akity z respektem i nie zaczepiały go bez powodu – tym bardziej, że nie jest to pies wylewny.

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.