REKLAMA
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Jak wywołać wymioty u psa? Poznaj bezpieczne sposoby

Opublikowane: 17:00 Przeczytasz w: 6 min

Wywoływanie wymiotów u psa wydaje się najlepszym pomysłem w przypadku spożycia szkodliwej substancji lub niejadalnego przedmiotu. Niestety, działając na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem weterynarii, czasami można jeszcze pogorszyć stan pupila.

Spis treści

    Jak wywołać wymioty u psa? Poznaj bezpieczne sposoby

    Wywoływanie wymiotów u psa wydaje się najlepszym pomysłem w przypadku spożycia szkodliwej substancji lub niejadalnego przedmiotu. Niestety zdarza się, działając na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem weterynarii, można jeszcze pogorszyć stan pupila.

    Kiedy wywoływać wymioty u psa?

    Wywołanie wymiotów u psa ma celu usunięcie z żołądka spożytej trucizny lub ciała obcego. W przypadku połknięcia toksyny liczy się szybka reakcja - zwykle metoda ta jest efektywna do 4 godzin od zjedzenia. Skutecznie zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów zatrucia czekoladą, "ludzkimi" lekami, winogronem czy trutką na szczury. Pozwala uniknąć interwencji chirurgicznej w przypadku psów, które połknęły skarpetkę lub inne niewielkie przedmioty.

    Kiedy nie wywoływać wymiotów u psa?

    Wywołanie wymiotów u psa nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Należy wiedzieć, co będzie absolutnym przeciwskazaniem do takiego postępowania.

    Rodzaj substancji

    Bezwzględnym przeciwskazaniem do wywoływania wymiotów u psa jest spożycie substancji żrącej np. wybielacza lub środka do udrażniania rur, benzyny i jej pochodnych oraz substancji oleistych. Nie wolno usuwać w ten sposób ciał obcych o ostrych krawędziach lub znacznych rozmiarach w stosunku do wielkości psa.

    Czas od spożycia toksyny

    Wiele zależy od tego, ile czasu minęło od połknięcia toksyny. Wywołanie wymiotów jest najbardziej skuteczne w pierwszej godzinie od spożycia. Po upływie 4-6 godzin jest już niewskazane. Niestety, w przypadku zatruć ksylitolem lub metanolem objawy pojawiają się zwykle już w pierwszej godzinie - opróżnienie żołądka w tej sytuacji nie poprawi stanu zwierzaka. Natomiast w przypadku trucizn zawartych w czekoladzie, wywołanie wymiotów bywa skuteczne nawet po 6 godzinach. Powinno być jednak wykonywane jedynie pod nadzorem lekarza weterynarii.

    Stan psa

    Znaczenie ma także aktualny stan psa. Absolutnie nie należy wywoływać wymiotów u zwierzęcia, które traci przytomność, jest apatyczne lub dostaje drgawek. Przeciwskazaniem jest także niewydolność układu krążenia i przewlekłe schorzenia neurologiczne. Rośnie wtedy ryzyko zachłyśnięcia i dostania się niebezpiecznej substancji do płuc. Szczególnie narażone na powikłania tego typu są psy ras brachycefalicznych, których budowa utrudnia bezpieczne opróżnienie żołądka.

    Bezpieczna dekontaminacja żołądka

    Aby bezpiecznie wywołać wymioty należy ocenić aktualny stan psa, oszacować czas od spożycia trucizny oraz prawdopodobną zjedzoną ilość. Konieczne jest też obliczenie objętości stosowanego emetyku (substancji wywołującej wymioty) na podstawie znajomości masy ciała psa.

    Wizyta w gabinecie weterynaryjnym

    Szybka konsultacja z lekarzem weterynarii jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem w przypadku podejrzenia zatrucia. Specjalista dokładnie zbada psa, oceni jego stan i doradzi najlepsze postępowanie. Przed wizytą warto ustalić, co, kiedy i w jakiej ilości zjadł pies - ułatwi to wdrożenie odpowiedniego działania.

    W gabinecie weterynaryjnym wywoływanie wymiotów można przeprowadzić za pomocą dedykowanych, bezpiecznych preparatów. Najczęściej stosuje się ropinirol w postaci kropli do oczu lub iniekcyjną apomorfinę. Opróżnienie żołądka następuje zazwyczaj w ciągu kilku minut. W przypadku wielu fal mdłości i wymiotów, pojawiających się po usunięciu toksyny, lekarz może zastosować lek przeciwwymiotny. Zapobiega to dalszemu drażnieniu przełyku treścią żołądka i odwodnieniu psa.

    W przypadku gdy wywołanie wymiotów okazuje się niewystarczające, lekarz weterynarii może zalecić dalsze postępowanie - w zależności od przypadku będzie to podanie odtrutki, zastosowanie substancji absorbujących trucizny (np. węgla aktywnego) lub intensywna płynoterapia. Jeśli problemem jest ciało obce, konieczny może być zabieg chirurgiczny.

    Wywołanie wymiotów w domu

    Jeśli transport psa do lekarza weterynarii jest niemożliwy, warto skonsultować sytuację przynajmniej telefonicznie. Specjalista wskaże najbardziej bezpieczny sposób na udzielenie psu pierwszej pomocy.

    Woda utleniona

    Większość właścicieli w pierwszej kolejności sięga po wodę utlenioną. Substancja ta faktycznie wywołuje wymioty u psów i może być podana w przypadku braku lepszych alternatyw. Dawka 3% roztworu wynosi 2 ml/kg masy ciała. Stosowanie wody utlenionej powoduje silne podrażnienie żołądka, jelit i przełyku, mogące prowadzić do powstania stanu zapalnego. U kotów grozi nawet martwicą i perforacją (przerwaniem ściany) przewodu pokarmowego.

    Sól kuchenna i soda oczyszczona

    Sól kuchenna i soda oczyszczona powodują silne podrażnienie śluzówek przewodu pokarmowego, a w wymiotach często obserwuje się krew. Oprócz tego nadmierne spożycie soli również jest toksyczne dla organizmu - objawem zatrucia są m.in. zaburzenia świadomości, trudności w poruszaniu się, drgawki oraz skręt szyi.

    Podawanie soli kuchennej lub sody oczyszczonej niesie ze sobą duże ryzyko i absolutnie nie powinno być stosowane do wywołania wymiotów u psa.

    Wpychanie do gardła palców

    Wpychanie palców lub, co gorsza, innych przedmiotów do gardła zwierzęcia nie wywołuje u niego odruchu wymiotnego. Nie ma to żadnego sensu, może za to skończyć się pogryzieniem opiekuna.

    Postępowanie w przypadku zatrucia i zjedzenia ciała obcego

    Z każdym podejrzeniem zatrucia należy zwrócić się do lekarza weterynarii. Toksyny różnią się czasem wchłaniania, niebezpieczną dawką i objawami u zwierzęcia. Nie zawsze wywołanie wymiotów u psa jest dobrym sposobem udzielenia pierwszej pomocy.

    Zjedzenie zabawki lub innego niejadalnego przedmiotu również warto skonsultować z lekarzem. W gabinetach weterynaryjnych istnieje możliwość dokładnego zbadania psa (np. z wykorzystaniem diagnostyki RTG lub USG) i ustalenia najlepszego sposobu pomocy zwierzęciu.

    Najczęstszym toksynami zjadanymi przez psy są leki przeciwbólowe, pestycydy, rodentycydy i ludzkie jedzenie. W profilaktyce zatruć należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie domowej apteczki, środków chemii gospodarczej i żywności. Warto dokładnie poznać produkty stanowiące zagrożenie dla psa (są to m.in. czekolada, awokado, cebula i winogrono) i zrezygnować z dokarmiania zwierzaka pod stołem.

    Bibliografia
    1. Peterson M.E. Small animal toxicology, Elsevier Health Sciences, 2012, ISBN 1455707171
    2. Poppenga R.H., Gwaltney-Brant S., Small animal toxicology essentials, John Wiley and Sons, 2011, ISBN 978-0-8138-1538-1

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.