REKLAMA

Terier australijski

Terier australijski jest unikalną rasą, ponieważ jest jednym z niewielu terierów, które powstały poza Zjednoczonym Królestwem. Jest także pierwszą rasą, która została stworzona w Australii. Chociaż ma brytyjskich przodków, przypuszcza się, że jego pochodzenie jest wynikiem krzyżowania różnych szorstkowłosych terierów występujących na Tasmanii, Nowej Południowej Walii i w Victorii. W tej mieszance genetycznej mogą znaleźć się teriery skye, szkockie, dandie dinmont oraz czasami yorkshire terier.

Już na początku XIX wieku osadnicy na Tasmanii, szczególnie w okolicach Campbell Town i Ross, mieli psy szorstkowłose o niebieskiej, lśniącej maści podstawowej z podpalaniem. Te psy ważyły około 10 funtów i były cenione jako stróże.

Terier australijski to mocny pies o krótkich kończynach, proporcjonalnie dłuższy niż wysoki. Charakteryzuje się typowym terierowym temperamentem - jest aktywny i pełen temperamentu. Jego sierść jest twarda i nie wymaga trymowania. Tworzy wyraźną kryzę wokół szyi, sięgającą mostka. Mocna, długa głowa dodaje mu charakterystycznego wyrazu.

Mimo że terier australijski jest psem użytkowym, jego przywiązanie do właścicieli i wesołe usposobienie sprawiają, że jest doskonałym towarzyszem życia.

Wielkość Wielkość: Mały
Waga Waga: 0-10 kg
Długość życia Długość życia: 10-14 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

rozwiń schowaj

Linienie: Nie linieje (wymaga strzyżenia lub trymowania)

rozwiń schowaj

Terier australijski wymaga regularnego trymowania. Najlepiej wykonywać je co 3-4 miesiące. Dzięki temu martwy włos zostanie usunięty, więc nie będzie gromadził się w domu. Nie należy również rezygnować z regularnego szczotkowania – trzeba wyczesywać psa dwa razy w tygodniu. Nie można czesać go na sucho – konieczne są odpowiednie odżywki.

Gatunek włosa: Szorstka

rozwiń schowaj

Terier australijski ma szorstką, prostą okrywę włosową o długości około sześciu centymetrów oraz krótki, miękki podszerstek. Dwuwarstwowa sierść zapewnia psu dobrą ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Na głowie występuje charakterystyczna dla tej rasy, urocza czupryna.

Osobowość

Osobowość

rozwiń schowaj

Szczekliwość: Często

rozwiń schowaj

Terier australijski bywa dość szczekliwy, dlatego warto kontrolować to już od okresu szczenięcego, ucząc psa odpowiednich komend i zachowań. Z pewnością jednak szczekliwości nie da się wyeliminować, ponieważ pies ten jest bardzo czujny i za punkt honoru stawia sobie ochronę swojego terytorium.

Aktywność: Wystarczy regularny spacer

rozwiń schowaj

Z pewnością terier australijski nie jest psem kanapowym, choć jego uroczy wygląd mógłby o tym świadczyć. Pies ten jest niezwykle energiczny i żywiołowy, dlatego każdego dnia powinien mieć zapewnioną sporą porcję ruchu. Dzięki temu po powrocie do domu z radością odpocznie, gromadząc energię na kolejne zabawy.

Podatność na układanie: Dobra

rozwiń schowaj

Trening z terierem australijskim nie jest bardzo trudny. Pies ten jest bardzo inteligentny i chętnie spędza czas z człowiekiem, również na nauce. Jest on bardzo chętny do tego, aby sprostać oczekiwaniom człowieka. Należy jednak pamiętać, że czasem pojawia się u niego typowy dla terriera upór.

Predyspozycje użytkowe: Towarzysz rodziny

rozwiń schowaj

Terier australijski przez wiele lat doskonale radzi sobie z polowaniem na szczury i inne niewielkie zwierzęta. Do dziś można mieć pewność, że szczury nie pojawią się tam, gdzie mieszka ten pies. Terier ten jest bardzo szybki i odważny, choć obecnie traktowany jest przede wszystkim jako towarzysz człowieka.

Uspołecznienie

Uspołecznienie

rozwiń schowaj

Stosunek do innych zwierząt domowych: Przyjazny

rozwiń schowaj

Terier australijski jest sympatycznym i wesołym psem, który charakteryzuje się duża otwartością na kontakty z innymi czworonogami. Dobrze dogaduje się z innymi psami, dlatego – przy zachowaniu zasad – nie powinien mieć kłopotów z przystosowaniem się do psich domowników.

Stosunek do dzieci: Życzliwy

rozwiń schowaj

Terier australijski jest przyjazny i przywiązany do swojej rodziny. Są to psy, które mogą się dobrze dogadywać z dziećmi, zwłaszcza jeśli zostaną odpowiednio wychowane. Warto pamiętać o tym, że pies musi mieć spokojne miejsce odpoczynku, w którym dzieci nie mogą mu przeszkadzać. Wypoczęty terier australijski będzie świetnym kompanem dziecięcych przygód.

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.

Dostosowujemy się do Ciebie

Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.