Terier australijski

Terier australijski jest unikalną rasą, ponieważ jest jednym z niewielu terierów, które powstały poza Zjednoczonym Królestwem. Jest także pierwszą rasą, która została stworzona w Australii. Chociaż ma brytyjskich przodków, przypuszcza się, że jego pochodzenie jest wynikiem krzyżowania różnych szorstkowłosych terierów występujących na Tasmanii, Nowej Południowej Walii i w Victorii. W tej mieszance genetycznej mogą znaleźć się teriery skye, szkockie, dandie dinmont oraz czasami yorkshire terier.

Już na początku XIX wieku osadnicy na Tasmanii, szczególnie w okolicach Campbell Town i Ross, mieli psy szorstkowłose o niebieskiej, lśniącej maści podstawowej z podpalaniem. Te psy ważyły około 10 funtów i były cenione jako stróże.

Terier australijski to mocny pies o krótkich kończynach, proporcjonalnie dłuższy niż wysoki. Charakteryzuje się typowym terierowym temperamentem - jest aktywny i pełen temperamentu. Jego sierść jest twarda i nie wymaga trymowania. Tworzy wyraźną kryzę wokół szyi, sięgającą mostka. Mocna, długa głowa dodaje mu charakterystycznego wyrazu.

Mimo że terier australijski jest psem użytkowym, jego przywiązanie do właścicieli i wesołe usposobienie sprawiają, że jest doskonałym towarzyszem życia.

Wielkość Wielkość: Mały
Waga Waga: 0-10 kg
Długość życia Długość życia: 10-14 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

Linienie: Nie linieje (wymaga strzyżenia lub trymowania)

Terier australijski wymaga regularnego trymowania. Najlepiej wykonywać je co 3-4 miesiące. Dzięki temu martwy włos zostanie usunięty, więc nie będzie gromadził się w domu. Nie należy również rezygnować z regularnego szczotkowania – trzeba wyczesywać psa dwa razy w tygodniu. Nie można czesać go na sucho – konieczne są odpowiednie odżywki.

Gatunek włosa: Szorstka

Terier australijski ma szorstką, prostą okrywę włosową o długości około sześciu centymetrów oraz krótki, miękki podszerstek. Dwuwarstwowa sierść zapewnia psu dobrą ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Na głowie występuje charakterystyczna dla tej rasy, urocza czupryna.

Osobowość

Osobowość

Szczekliwość: Często

Terier australijski bywa dość szczekliwy, dlatego warto kontrolować to już od okresu szczenięcego, ucząc psa odpowiednich komend i zachowań. Z pewnością jednak szczekliwości nie da się wyeliminować, ponieważ pies ten jest bardzo czujny i za punkt honoru stawia sobie ochronę swojego terytorium.

Aktywność: Wystarczy regularny spacer

Z pewnością terier australijski nie jest psem kanapowym, choć jego uroczy wygląd mógłby o tym świadczyć. Pies ten jest niezwykle energiczny i żywiołowy, dlatego każdego dnia powinien mieć zapewnioną sporą porcję ruchu. Dzięki temu po powrocie do domu z radością odpocznie, gromadząc energię na kolejne zabawy.

Podatność na układanie: Dobra

Trening z terierem australijskim nie jest bardzo trudny. Pies ten jest bardzo inteligentny i chętnie spędza czas z człowiekiem, również na nauce. Jest on bardzo chętny do tego, aby sprostać oczekiwaniom człowieka. Należy jednak pamiętać, że czasem pojawia się u niego typowy dla terriera upór.

Predyspozycje użytkowe: Towarzysz rodziny

Terier australijski przez wiele lat doskonale radzi sobie z polowaniem na szczury i inne niewielkie zwierzęta. Do dziś można mieć pewność, że szczury nie pojawią się tam, gdzie mieszka ten pies. Terier ten jest bardzo szybki i odważny, choć obecnie traktowany jest przede wszystkim jako towarzysz człowieka.

Uspołecznienie

Uspołecznienie

Stosunek do innych zwierząt domowych: Przyjazny

Terier australijski jest sympatycznym i wesołym psem, który charakteryzuje się duża otwartością na kontakty z innymi czworonogami. Dobrze dogaduje się z innymi psami, dlatego – przy zachowaniu zasad – nie powinien mieć kłopotów z przystosowaniem się do psich domowników.

Stosunek do dzieci: Życzliwy

Terier australijski jest przyjazny i przywiązany do swojej rodziny. Są to psy, które mogą się dobrze dogadywać z dziećmi, zwłaszcza jeśli zostaną odpowiednio wychowane. Warto pamiętać o tym, że pies musi mieć spokojne miejsce odpoczynku, w którym dzieci nie mogą mu przeszkadzać. Wypoczęty terier australijski będzie świetnym kompanem dziecięcych przygód.

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.

Dostosowujemy się do Ciebie

Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.