Szpic

Łajka jakucka to narodowa rasa rosyjska, której historia poza krajem ojczystym jest krótka.

Ten średniej wielkości pies o mocnej budowie ciała jest zwierzęciem typowo pracującym. Należy zapewnić mu dostęp do odpowiednich aktywności. Łajki jakuckie słyną z bardzo dużej odporności i chęci do pracy

. To psy energiczne, które nie znoszą nudy i bezczynności. Uchodzą za rasę wszechstronną – dobrze sprawdzają się jako psy stróżujące, mogą brać udział w psich sportach i są bardzo dobrymi towarzyszami. 

Łajka jakucka to pies zdrowy i bardzo odporny.

Psy w tym typie od wieków były wykorzystywane do bardzo różnych prac fizycznych – od polowań aż po ciągnięcie zaprzęgów. Są więc naturalnie przystosowane do bardzo różnych warunków atmosferycznych. Na razie nie ma informacji o ewentualnych chorobach dziedzicznych, którymi obciążona byłaby rasa. 

Wielkość Wielkość: Średni
Waga Waga: 10-20 kg
Długość życia Długość życia: 10-14 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

rozwiń schowaj

Linienie: Obficie linieje

rozwiń schowaj

Łajka jakucka gubi pewne ilości sierści przez cały rok, jednak w okresie linienia proces ten jest bardzo intensywny. W tym czasie należy codziennie bardzo dokładnie wyczesywać psa, aby ułatwić i przyspieszyć proces pozbywania się martwej sierści. W pozostałym okresie czesanie powinno odbywać się co kilka dni. Dzięki temu sierść będzie zdrowa i piękna.

Gatunek włosa: Półdługa

rozwiń schowaj

Łajka jakucka ma sierść dwuwarstwową. Podszerstek jest miękki i gęsty, a sierść okrywowa prosta, twarda, lśniąca i ma średnią długość. Łajka jest bardzo odporna na niskie temperatury, jednak gorzej radzi sobie w upalne dni. Pies ten doskonale czuje się w dużym ogrodzie, gdzie może do woli korzystać ze śniegu.

Osobowość

Osobowość

rozwiń schowaj

Szczekliwość: Hałaśliwy

rozwiń schowaj

Łajka jakucka ma skłonność do głośnego, intensywnego szczekania. Pies ten przez długi czas wykorzystywany był do stróżowania i polowania. Ma więc tendencję do oszczekiwania intruzów czy hałasów, które uzna za niepokojące. Przyszły opiekun powinien mieć świadomość, że łajka jest bardzo szczekliwym psem.

Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni

rozwiń schowaj

Pies tej rasy ma duży temperament i jest bardzo żywiołowy. Łajka jakucka potrzebuje dużo ruchu, dlatego jest to pies odpowiedni wyłącznie dla aktywnego opiekuna, któremu niestraszne są nawet dwugodzinne spacery każdego dnia. Należy również pamiętać o ogromnej inteligenci łajki. Opiekun, który nie zapewni jej aktywności intelektualnych, musi liczyć się z tym, że łajka sama wymyśli sposoby na walkę z nudą.

Podatność na układanie: Średnia

rozwiń schowaj

Łajka jakucka jest psem bardzo inteligentnym i niezależnym. Lubi samodzielnie podejmować decyduje i niechętnie poddaje się woli opiekuna. Właśnie dlatego przewodnikiem tego psa powinna być osoba cierpliwa, doświadczona i posiadająca wiedzę o rasie. Konieczne są regularne treningi z posłuszeństwa, a proces socjalizacji musi być przeprowadzony w sposób umiejętny. Regularne szkolenia oraz szacunek dla usposobienia łajki wynagrodzony zostanie głęboką, opartą na zaufaniu relacją pomiędzy opiekunem a łajką jakucką.

Predyspozycje użytkowe: Agility

rozwiń schowaj

Łajka jakucka to pies o typie pierwotnym, który ma bardzo silny charakter. Pies ten odznacza się dużą wytrzymałością, a przy tym wszechstronnie uzdolniony. Łajka jakucka używana była podczas polowań, a także do ciągnięcia zaprzęgów. Warto wykorzystać jej talenty, umożliwiając jej udział w różnorodnych psich aktywnościach.

Uspołecznienie

Uspołecznienie

rozwiń schowaj

Stosunek do innych zwierząt domowych: Toleruje

rozwiń schowaj

Łajka może dobrze dogadywać się z innymi zwierzętami w domu, jeśli zostanie do nich przyzwyczajona już w okresie szczenięcym. Pies ten może jednak wdawać się w utarczki z innymi psami, szczególnie tej samej rasy. W stosunku do kotów, małych psów czy innych niewielkich zwierząt może przejawiać instynkt myśliwski.

Stosunek do dzieci: Z rezerwą

rozwiń schowaj

Łajka jakucka toleruje dzieci, ponieważ ma świadomość, że są częścią stada. Nie będzie jednak zadowolona z roli psiej opiekunki, ponieważ nie jest szczególnie czuła i opiekuńcza w stosunku do najmłodszych członków rodziny. Kontakty łajki i dzieci powinny odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej – najlepiej przewodnika, wobec którego łajka ma szczególny szacunek.

Rasa objęta obowiązkiem pracy: tak

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.