REKLAMA

Skye terrier

Skye Terrier jest jedną z najstarszych ras szkockich. W przeszłości był znany jako terier z Wysp Zachodnich. Jego przodkami były różnorodne psy, w tym te, które później dały początek rasie cairn terier. W Edynburgu istnieje słynna kamienna fontanna ze statuą przedstawiającą skye terriera, znanego jako Greyfriars Bobby. Fontanna została ufundowana w 1872 roku przez baronową Angelię Georginę Burdett-Coutts w celu upamiętnienia tego wiernego psa. Bobby, po śmierci swojego pana, Johna Graya, w 1858 roku, pozostał na cmentarzu przy kościele Greyfriars przez prawie 14 lat. Stał się symbolem oddania i wierności. Fontanna z jego wizerunkiem jest jednym z popularnych miejsc odwiedzanych przez turystów w Edynburgu i przypomina o niezwykłej historii tej rasy i przywiązaniu psa do swojego właściciela.

Większość skye terierów ma uszy stojące, ale istnieje również odmiana o zwisłych uszach, które przylegają płasko do głowy. Jest to charakterystyczna cecha tej rasy.

Skye Terier to pies o długim, gęstym włosie i charakterystycznym wyglądzie. Są to psy lojalne, odważne i niezależne. Mają silny charakter i są bardzo oddane swoim właścicielom.

Wielkość Wielkość: Mały
Waga Waga: 0-10 kg
Długość życia Długość życia: 10-14 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

rozwiń schowaj

Linienie: Nie linieje (wymaga strzyżenia lub trymowania)

rozwiń schowaj

Wbrew pozorom pielęgnacja skye terriera nie jest skomplikowana. Bardzo ważne jest regularne kąpanie i szczotkowanie psa. Dzięki temu włos będzie w dobrej kondycji, a co za tym idzie – nie będzie go wiele w domu. Istotne jest również to, aby po każdym spacerze usuwać z sierści wszelkie patyczki, rośliny czy inne elementy, które mogą powodować plątanie i niszczenie włosa.

Gatunek włosa: Długa

rozwiń schowaj

Skye terrier ma dwuwarstwową sierść. Ma on miękki, wełnisty podszerstek oraz imponujący, długi na ok. 15 cm włos okrywowy, który miękko układa się na ciele. Sierść na głowie jest krótsza i tworzy grzywę opadającą na oczy. Umaszczenie może być czarne, jasno– lub ciemnoszare, a także płowe lub kremowe. Uszy i kufa zawsze są czarne. 

Osobowość

Osobowość

rozwiń schowaj

Szczekliwość: Tylko w razie alarmu

rozwiń schowaj

Skye terrier nie jest psem nadmiernie szczekliwym, jednak z pewnością nie pozostanie on obojętny wobec podejrzanych hałasów za drzwiami. Pies ten jest nieufny wobec obcych, dlatego sprawdzi się jako pies stróżujący. Chętnie poinformuje domowników o nadejściu intruza.

Aktywność: Wystarczy regularny spacer

rozwiń schowaj

Pod względem aktywności skye terrier jest raczej spokojny, ale z pewnością nie można go nazwać leniwym. Są to psy, które potrzebują regularnej aktywności fizycznej i mentalnej, aby zachować dobre zdrowie i dobre samopoczucie. Właśnie dlatego regularne spacery i zabawy są niezwykle ważne dla tej rasy

Podatność na układanie: Oporny

rozwiń schowaj

Skye terrier jest psem o silnej osobowości. Choć wygląda uroczo, opiekun nie powinien dać się zwieść pozorom. Pies ten potrafi być bowiem bardzo uparty i niezależny, w związku z czym jego szkolenie nie jest prostym zadaniem. Warto postawić na pozytywne metody szkoleniowe, jednak nie można spodziewać się bezwzględnego posłuszeństwa w każdej sytuacji. 

Predyspozycje użytkowe: Towarzysz rodziny

rozwiń schowaj

Predyspozycje użytkowe skye terriera są zróżnicowane. Dawniej psy te były wykorzystywane do polowań na lisy i borsuki, ale obecnie częściej pełnią funkcję psow towarzyszących i wystawowych. Są też doskonałymi psami terapeutycznymi dzięki swojej wrażliwości i empatii. 

Uspołecznienie

Uspołecznienie

rozwiń schowaj

Stosunek do innych zwierząt domowych: Dominujący

rozwiń schowaj

Samce rasy skye terrier bardzo częste wszczynają awantury z innymi psami, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie wychowanie. Nie oznacza to jednak, że psy te nie dogadają się z czworonożnymi domownikami. Przy odpowiednim wsparciu opiekuna, psy będą w stanie wspólnie egzystować. To samo dotyczy kotów. Skye terriery dogadają się z kotami w domu, jednak mogą gonić koty napotkane na zewnątrz. 

Stosunek do dzieci: Z rezerwą

rozwiń schowaj

Skye terrier ma raczej pozytywny stosunek do dzieci. Wypracowanie odpowiedniej relacji pomiędzy psem a dzieckiem może być czasochłonne, ponieważ skye terrier może próbować dominować. Na dobrą relację z psem tej rasy mogą liczyć starsze dzieci.

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.