Hovawart

Hovawart to średniej wielkości pies, mający mocną i muskularną budowę ciała. Ich głowa jest proporcjonalna do reszty ciała, z wyraźnie zaznaczonym stopem i umiarkowanie długim pyskiem. Mają ciemne, wyraziste oczy o inteligentnym spojrzeniu. Ich uszy są średniej wielkości i trójkątne, stojące lub zwisające z przodu. Hovawarty mają silną, prostą grzbietową linię i dobrze umięśnione kończyny, co sprawia, że są bardzo zręczne i wytrzymałe. Charakteryzują się gęstą sierścią, która może być zarówno krótka, jak i długa, w zależności od podtypu rasy. Mają wyraźne podszerstki, co sprawia, że są odporne na różne warunki atmosferyczne. Hovawarty są przyjazne, pewne siebie i lojalne wobec swoich właścicieli, jednocześnie zachowując instynktowną czujność wobec obcych.

Wielkość Wielkość: Średni
Waga Waga: 30-40 kg
Długość życia Długość życia: 10-14 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

Linienie: Obficie linieje

Psy te linieją dwa razy do roku, jednak do czesania trzeba przyzwyczajać je od małego, gdyż wymagają regularnej pielęgnacji. Dłuższa sierść na ogonie, portkach czy pióra na przednich łapach muszą być przeczesywane co kilka dni. W trakcie linienia najlepiej szczotkować hovawarty codziennie, by pozbyć się martwego włosa, inaczej znajdziemy kłaki na dywanie czy ubraniach. 

Gatunek włosa: Długa

 

Hovawarty mają włos w dwóch kolorach: blond i czarnym podpalanym. Są to psy o długiej i lśniącej sierści, miękkiej w dotyku. Włos okrywowy jest dłuższy, podszerstek zaś krótszy, chroni psy tej rasy przed trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Osobowość

Osobowość

Szczekliwość: Tylko w razie alarmu

Hovawarty to psy wszechstronne, a jednym z ich zadań było od zawsze stróżowanie. Będą zatem ostrzegały szczekaniem, gdy wyczują zagrożenie zbliżające się do posesji, czy mieszkania. Poza tym są psami cichymi, w pracy nie pobudzają się tak, by ujadać, mało czego się boją, rzadko cierpią też na lęk separacyjny. 

 

Aktywność: Wystarczy regularny spacer

Hovawarty poza stróżowaniem na posesji potrzebują regularnych, długich spacerów gdzie będą mogły węszyć, eksplorować teren i biegać. Mimo swojej wielkości mogą mieszkać w bloku, pod warunkiem że opiekun spełni ich potrzeby gatunkowe. Powinny mieć kontakt z całą rodziną, nie mogą być zostawione na posesji same sobie, gdyż są zbyt przywiązane do swoich ludzi. Będą towarzyszyć w joggingu, podróżach i długich wycieczkach, a nawet jeździe konnej. 

Podatność na układanie: Bardzo wysoka

Hovawarty chętnie i szybko się uczą, nie są też uparte. Ich niezależność nie jest na tyle duża, by sprawiała problemy w szkoleniu. Temperament w tej rasie jest umiarkowany, są to psy pewne siebie i mało pobudliwe, czy reaktywne. Nie powinny jedna trafić do osoby początkującej. Opiekun hovawarta powinien być spokojny, stabilny emocjonalnie i pewny siebie, a psa prowadzić konsekwentnie, ale nie surowo, a tym bardziej z użyciem przemocy. Sceptycyzm i nieufność do obcych jest wpisana w charakter rasy. Hovawart może być dominujący do innych psów i nieznajomych ludzi, jednak nie do swojego opiekuna. 

 

Predyspozycje użytkowe: Stróżujący

Hovawarty są psami wszechstronnymi i poza stróżowaniem sprawdzały się od zawsze w tropieniu, a niektórzy szkolą je na psy ratownicze. Poza tym odnajdują się dobrze we wszystkich sportach kynologicznych, chociaż agility czy frisbee stworzone jest raczej dla innych ras, to nadal możemy trenować je z hovawartem na poziomie amatorskim. 

Uspołecznienie

Uspołecznienie

Stosunek do innych zwierząt domowych: Dominujący

Hovawarty bywają dominujące, jednak nie są prowodyrami konfliktów z obcymi psami. Dlatego dobierając do hovawarta innego psa, należy pamiętać, by ich charaktery się równoważyły, a nie były takie same, gdyż dwa samce w podobnym wieku mogą się nie polubić. Mogą mieszkać z kotami, gryzoniami czy zwierzętami gospodarskimi, wymagają jedynie pokazania, że należy je szanować. 

Stosunek do dzieci: Opiekuńczy

Psy tej rasy lubią dzieci, traktują je jak członków rodziny i będą ich bronić przed zagrożeniem. Wobec obcych dzieci nie będą agresywne, ale są z reguły sceptyczne, więc trzeba mieć je na oku i obcym dzieciom nie pozwalać na głaskanie psa. Świetnie dogadują się ze starszymi pociechami, z którymi mogą pobawić się zabawkami np. piłką czy szarpakiem. 

Rasa objęta obowiązkiem pracy: tak

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.

Dostosowujemy się do Ciebie

Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.