REKLAMA

Gończy słowacki

Gończy słowacki jest podobny do gończego polskiego, lecz ma bardziej wydłużoną sylwetkę. Obdarzony jest doskonałym węchem i silnym instynktem łowieckim. To stara rasa, która pochodzi od celtyckich psów, w IV w. p.n.e. krzyżowanych na terenie obecnych Węgier z psami Scytów. Następnie na terenach współczesnej Słowacji, dochodziło do krzyżowania tych psów z chartami węgierskimi, gończymi polskimi oraz gończymi austriackimi. Oryginalna nazwa tej rasy brzmi – „kopov” i pochodzi prawdopodobnie od węgierskiego „kopó”, oznaczającego psa gończego.

Wielkość Wielkość: Średni
Waga Waga: 10-20 kg
Długość życia Długość życia: 10-14 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

rozwiń schowaj

Linienie: Obficie linieje

rozwiń schowaj

Podobnie jak w przypadku innych ras, gończy słowacki może linieć intensywniej w okresach przejściowych między porami roku, na przykład wiosną i jesienią. Wtedy psy często zrzucają swoją stare sierść, aby przygotować się na zmiany temperatury i sezonowe warunki.

Gatunek włosa: Krótka

rozwiń schowaj

Gończy słowacki ma bardzo krótką, gładką sierść. Jedynym dopuszczalnym jego
umaszczeniem jest czarne podpalane. Włos ma długości 2-5 cm, średnio mocny,
przylegający i gęsty, natomiast na grzbiecie, szyi i ogonie dłuższy. Podszerstek jego jest gęsty, zwłaszcza zimą, ale powinien występować on także latem. Jedyne dopuszczalne umaszczenia u tej rasy to czarne z podpalaniem na kończynach, w odcieniu od brązowego do mahoniowego.

Osobowość

Osobowość

rozwiń schowaj

Szczekliwość: Często

rozwiń schowaj

Gończy słowacki bywa szczekliwy, może więc pracować jako pies stróżujący.

Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni

rozwiń schowaj

Gończy słowacki to pies dużej potrzebie wysiłku fizycznego i należy zapewnić mu dużą dawkę ruchu w ciągu dnia.

Podatność na układanie: Średnia

rozwiń schowaj

Gończy słowacki jest psem trudnym w układaniu. Jest to bowiem rasa inteligentna, niezależna i bardzo energiczna, która pracuje samodzielnie i trudno skłonić ją do współpracy. Dla jej przedstawicieli najważniejszy jest świat zapachów i tropów zwierzyny. Jednak szkolenie jest dla gończego nieodzowne, należy je zacząć wcześnie i przeprowadzać z żelazną konsekwencją.

Predyspozycje użytkowe: Myśliwski

rozwiń schowaj

Gończy słowacki od lat hodowany jest głównie jako wyspecjalizowany gończy na dzika. Poluje się z nim również na lisy i zające.
Można też go układać jako posokowca, ponieważ charakteryzuje go doskonały węch, duża wytrzymałość oraz zacięcie w podążaniu za tropem. Można spróbować uprawiać z nim również sporty kynologiczne, takie jak nosework czy tropienie użytkowe, a niektóre osobniki sprawdzają się również w agility.

Uspołecznienie

Uspołecznienie

rozwiń schowaj

Stosunek do innych zwierząt domowych: Przyjazny

rozwiń schowaj

Gończy słowacki dobrze czuje się w towarzystwie innych psów, i przy większej ich liczbie mogą one mieszkać ze sobą w jednym kojcu. Jednak mniejsze zwierzęta domowe może traktować on jako potencjalne ofiary.

Stosunek do dzieci: Życzliwy

rozwiń schowaj

Gończy słowacki dobrze toleruje dzieci. Kontakt z najmłodszymi powinny jednak zawsze nadzorować osoby dorosłe.

Rasa objęta obowiązkiem pracy: tak

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.