REKLAMA

Foksterier krótkowłosy

Foksterier krótkowłosy to rasa psów, która należy do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów wysokonożnych. Charakteryzuje się wilkowatym typem budowy. Podobnie jak foksterier szorstkowłosy, foksterier krótkowłosy może fakultatywnie podlegać próbom pracy.

Rasa ta jest stosunkowo rzadko spotykana w porównaniu do szorstkowłosej odmiany foksterierów. Pochodzi z Wielkiej Brytanii, gdzie hodowcy owiec wykorzystywali je do tępienia lisów. Foksterier krótkowłosy to pies o wesołym, żywym i bystrym temperamentie. Jest silny, czujny, zwinny i towarzyski. Posiada żywe reakcje i jest przyjacielski. Wyróżnia go również odwaga i wytrwałość. Może być dość uparty w wykonywaniu poleceń, zwłaszcza jeśli są dla niego niekorzystne.

Pod względem szaty i umaszczenia, przeważają białe osobniki. Spotyka się również foksteriery krótkowłose o umaszczeniu biało-brązowym, biało-czarnym, rzadziej trójbarwnym lub całkowicie białym. Pręgowanie, czerwone i bursztynowe oznaki są niepożądane. Włos foksteriera krótkowłosego powinien być prosty, dość twardy, gęsty i przylegający do ciała. Brzuch i wewnętrzna strona ud nie powinny być pozbawione włosów u osobników dorosłych.

Wielkość Wielkość: Mały
Waga Waga: 0-10 kg
Długość życia Długość życia: 10-14 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

rozwiń schowaj

Linienie: Nie linieje (wymaga strzyżenia lub trymowania)

rozwiń schowaj

Sierść foksteriera krótkowłosego jest łatwa w pielęgnacji. Należy pamiętać o regularnym szczotkowaniu. Pozwoli to na usunięcie martwego włosa, a jednocześnie zapewni psu przyjemny masaż skóry. W okresie linienia należy zwiększyć częstotliwość wyczesywania, aby zapobiec gromadzeniu się sierści w domu.

Gatunek włosa: Krótka

rozwiń schowaj

Sierść foksteriera krótkowłosego jest  prosta, przylegająca, twarda, gładka i gęsta. Jeśli chodzi o umaszczenie, dominuje biel. Mogą pojawić się rude, czarne lub czarno podpalane łaty. Pies tej rasy ma podszerstek.

Osobowość

Osobowość

rozwiń schowaj

Szczekliwość: Hałaśliwy

rozwiń schowaj

Foksterier krótkowłosy jest znany ze swojego wyraźnego i donośnego głosu. Psy tej rasy są aktywnymi szczekaczami i mogą szybko zareagować na różne bodźce dźwiękowe. Właściwy trening może pomóc w kontrolowaniu nadmiernego szczekania, choć trzeba pamiętać, że foksterier bardzo często szczeka, aby zaalarmować domowników o podejrzanych dźwiękach za oknem.

Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni

rozwiń schowaj

Foksterier krótkowłosy jest psem bardzo żywiołowym i aktywnym, a zatem wykazuje cechy typowe dla teriera. Jest niezwykle żywiołowy i zawsze gotowy do zabawy. Należy zapewnić mu sporo aktywności, zarówno fizycznej, jak i intelektualnej. Agility czy flyball to idealne psie aktywności dla foksteriera. Dzięki odpowiedniej aktywności foksterier będzie pełnym radości, szczęśliwym psem.

Podatność na układanie: Bardzo wysoka

rozwiń schowaj

Pies tej rasy jest bardzo inteligentny, w związku z czym bez trudu uczy się nowych sztuczek. Bywa on jest bardzo uparty – przyszły opiekun foksteriera musi się z tym liczyć. Kluczem do osiągnięcia celu podczas treningu jest umiejętne połączenie konsekwencji i motywacji. Im bardziej urozmaicone szkolenie, tym lepiej.

Predyspozycje użytkowe: Frisbee

rozwiń schowaj

Foksterier krótkowłosy to rasa stworzona do polowań, dlatego potrafi on puścić się w pogoń za niewielkim zwierzęciem. Dziś pies tej rasy stanowi przede wszystkim doskonałe towarzystwo. Warto jednak pamiętać o jego wrodzonych umiejętnościach – foksterier będzie bardzo szczęśliwy, dając upust swojej energii podczas psich sportów.

Uspołecznienie

Uspołecznienie

rozwiń schowaj

Stosunek do innych zwierząt domowych: Dominujący

rozwiń schowaj

Foksterier krótkowłosy może być nieco dominujący wobec innych psów, zwłaszcza o podobnym charakterze. Na szczęście odpowiednia socjalizacja i umiejętne wprowadzenie do domu innego psa mogą pozwolić na osiągnięcie harmonii pomiędzy zwierzakami. 

Stosunek do dzieci: Troskliwy

rozwiń schowaj

Foksterier krótkowłosy jest zazwyczaj przyjazny i czuły wobec dzieci. Może być on radosnym i aktywnym towarzyszem zabaw, pod warunkiem, że dzieci będą odnosiły się do niego z odpowiednim respektem i nie będą przekraczały granic psa. Nie należy rezygnować z zachowania ostrożności.

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.

Dostosowujemy się do Ciebie

Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.