REKLAMA

Cirneco dell`Etna

Inaczej nazywany Chartem Sycylijskim, przedstawiciel tej rasy to pies o sprzecznych cechach. Choć pierwotnie był wykorzystywany do polowań, to jednak z niewielkim skutkiem wykorzystuje węch w tropieniu zdobyczy. W zasadzie, jego zdolności polegają głównie na śledzeniu wzrokiem. To oznacza, że w momencie zauważenia jakiegoś obiektu, gotowy jest do wyprawy w nieznane, całkowicie ignorując swojego właściciela.

Cirneco dell’Etna uwielbia bawić się z ludźmi, ale nie lubi dłuższego pozostawania w samotności, zwłaszcza w mieszkaniach.

Umaszczenie Charta Sycylijskiego jest płowe z niewielkimi elementami białego koloru. Włosy są bardzo krótkie i przylegające. Charakterystycznymi elementami wyglądu psa są spiczaste uszy i pysk, a głowa jest bardziej trójkątna w kształcie.

Wielkość Wielkość: Średni
Waga Waga: 0-10 kg
Długość życia Długość życia: 9-12 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

rozwiń schowaj

Linienie: Słabo linieje

rozwiń schowaj

Cirneco dell’Etna jest psem, w przypadku którego pielęgnacja nie sprawia wielu problemów. Wystarczy raz na kilka dni wyczesać psa przy użyciu gumowego zgrzebła. Dodatkowo można użyć irchowej ściereczki, aby sierść nabrała blasku.

Gatunek włosa: Krótka

rozwiń schowaj

Cirneco dell'Etna ma krótką, gładką sierść, która jest twarda w dotyku. Włos jest przylegający do ciała i zapewnia dobrą ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Maść jest jednokolorowa – płowa lub ruda w różnych odcieniach. Co ciekawe, ze względu na bardzo krótką sierść, cirneco dell'Etna pod wpływem słońca delikatnie się opala (na rudo).

Osobowość

Osobowość

rozwiń schowaj

Szczekliwość: Często

rozwiń schowaj

Cirneco dell’Etna jest psem bardzo szczekliwym. Reaguje on na niemal każdy bodziec, dlatego opiekuj musi liczyć się z tym, że pies tej rasy będzie robił wokół siebie sporo hałasu. Oczywiście wiele zależy tutaj od wychowania i usposobienia psa.

Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni

rozwiń schowaj

Cirneco dell'Etna jest psem, który uwielbia bieganie. Właśnie dlatego potrzebuje codziennej aktywności. Nie należy jednak spuszczać go ze smyczy, ponieważ może puścić się w pogoń – bezpieczniej jest pozwolić mu biegać na ogrodzonym terenie. Pies ten lubi bardzo intensywną, ale krótką i częstą aktywność. Jeśli zapewnisz mu porcję ruchu, w domu będzie spokojny i zrelaksowany.

Podatność na układanie: Dobra

rozwiń schowaj

Cirneco dell’Etna jest psem podatnym na szkolenie, jednak opiekun musi wykazać się cierpliwością i delikatnością. Wszelkie negatywne wydarzenia czy złe traktowanie pies ten zapamięta do końca życia. Konieczne jest więc szkolenie poprzez pozytywne wzmocnienie. Pies może być nieco nerwowy, więc warto trenować w spokojnym otoczeniu. Dzięki temu cirneco dell’Etna w pełni skupi się na opiekunie i nauce komend.

Predyspozycje użytkowe: Myśliwski

rozwiń schowaj

Cirneco dell’Etna był pierwotnie używany do polowań na małe zwierzęta, takie jak zające. Psy tej rasy nadal zachowują swoje naturalne instynkty myśliwskie, jednak obecnie częściej są to psy do towarzystwa.

Uspołecznienie

Uspołecznienie

rozwiń schowaj

Stosunek do innych zwierząt domowych: Toleruje

rozwiń schowaj

Cirneco dell’Etna jest dość zdystansowany do innych zwierząt. Obce psy będzie traktował z rezerwą, a nawet z pewną dozą nieufności. Z czworonożnymi domownikami będzie żył w zgodzie – również z kotami, jeśli zostanie tego odpowiednio wcześnie nauczony. Jeśli chodzi o inne niewielkie zwierzęta, cirneco dell’Etna prawdopodobnie potraktuje je jako potencjalny łup.

Stosunek do dzieci: Z rezerwą

rozwiń schowaj

Warto już od okresu szczenięcego przyzwyczajać cirneco dell’Etna do dzieci. W przeciwnym wypadku może on ich unikać. Prawdopodobnie pies tej rasy będzie tolerował dzieci, ale nie będzie szukał z nimi kontaktu.

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.

Dostosowujemy się do Ciebie

Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.