Cairn terrier

Cairn terrier jest rasą psów, należącą do grupy terierów, zaklasyfikowaną do sekcji terierów krótkonożnych. Ma charakterystyczny typ wilkowaty. Cairn terrier pochodzi z miasta Inverness w Szkocji. Najstarsza hodowla cairn terrierów powstała około 1837 roku i była prowadzona przez kapitana Macleoda z Drynoch na wyspie Skye. Na początku przedstawicieli tej rasy nazywano szorstkowłosymi skye terrierami, ale to wywołało sprzeciw miłośników skye terrierów. Obecna nazwa "cairn" pochodzi od szkockiego słowa oznaczającego kamienne kopce, które były ulubionymi kryjówkami lisów i innych szkodników, na które polowały cairn terriery. Cairn terrier uważany jest za przodka terierów szkockich, a bliskim krewniakiem tej rasy jest west highland white terrier.

Cairn terrier został oficjalnie uznany jako rasa w 1912 roku. Jest to rasa, która nie podlega próbom pracy.

Wielkość Wielkość: Mały
Waga Waga: 0-10 kg
Długość życia Długość życia: 10-14 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

Linienie: Nie linieje (wymaga strzyżenia lub trymowania)

Odpowiednio pielęgnowany cairn terrier niemal nie gubi sierści. Pies ten wymaga regularnego trymowania – najczęściej odbywa się ono co dwa miesiące, choć wiele zależy tutaj od ceny groomera. Podczas kąpieli trzeba stosować odpowiednie kosmetyki, w tym odżywki, dzięki którym sierść będzie zdrowa i lśniąca.

Gatunek włosa: Półdługa

Okrywa włosowa cairn terriera zapewnia mu świetną ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Sierść jest dwuwarstwowa. Sierść okrywowa jest bardzo gęsta, obfita i szorstka. Podszerstek jest delikatny. Umaszczenie może być różnorodne – od kremowego, aż po prawie czarne. 

Osobowość

Osobowość

Szczekliwość: Hałaśliwy

Cairn terrier słynie ze swojej szczekliwości. Jest on bardzo czujny, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako pies stróżujący. Możesz mieć pewność, że cairn terrier zareaguje na każdy podejrzany hałas za oknem. Warto jednak już w okresie szczenięcym wprowadzić treningi, które będą w pewnym stopniu hamowały nadmierną szczekliwość. 

Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni

Cairn terrier wymaga sporo ruchu. Jest to bardzo aktywny i żywiołowy pies, dlatego każdego dnia należy zapewnić mu przynajmniej jeden, a najlepiej dwa długie spacery. Forma aktywności powinna być dopasowana do niewielkich rozmiarów tego psiaka. Ma on bardzo radosne usposobienie i jest niezwykle entuzjastyczny, więc różne psie sporty będą dla niego świetną rozrywką.

Podatność na układanie: Średnia

Cairn terrier, podobnie jak inne terriery, potrafi być bardzo uparty i niezależny. Z pewnością nie jest to całkowicie posłuszny pies, który bez względu na okoliczności wykona wszystkie komendy. Jednocześnie jednak jest on niezwykle inteligentny, więc – jeśli tylko odpowiednio go wynagrodzisz – chętnie weźmie udział w szkoleniu. Istotne jest to, aby treningi, takie jak nauka komend i sztuczek, były dobrą zabawą. Cairn terrier bardzo nie lubi nudy. 

Predyspozycje użytkowe: Myśliwski

Należy pamiętać, że Cairn terrier jest psem myśliwskim. Ma więc silny instynkt łowiecki, a przy tym charakteryzuje go świetny węch. Ten ruchliwy pies odznacza się zaskakującą wytrzymałością. Warto pozwolić mu na rozwijanie naturalnych predyspozycji, na przykład podczas zajęć z tropienia.

Uspołecznienie

Uspołecznienie

Stosunek do innych zwierząt domowych: Przyjazny

Cairn terrier ma na ogół bardzo pozytywny stosunek do innych psów, jednak wiele zależy tutaj od wychowania w okresie szczenięcym. Jeśli zostanie zaczepiony, z pewnością nie pozostanie obojętny. Jego stosunek do kotów czy innych niewielkich zwierząt domowych nie est najlepszy. Cairn terrier ma silny instynkt łowiecki, więc najpewniej puści się w pogoń, przez co może stanowić zagrożenie. 

Stosunek do dzieci: Troskliwy

Cairn terrier ma bardzo pozytywny stosunek do dzieci. Jest on dobrym towarzyszem, jednak pies ten nie lubi niedelikatności i narzucania się. W związku z tym warto nauczyć dzieci, jak odnosić się do psa. Cairn terrier może stworzyć bardzo głęboką relację z nieco starszymi dziećmi, a także z nastolatkami. 

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.

Dostosowujemy się do Ciebie

Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.