Broholmer

Broholmer to duża i potężna rasa psa o imponującej budowie ciała. Charakteryzuje się masywną głową, szerokim kufem i silnymi kończynami. Ma krótką, gładką sierść, a umaszczenie może przyjmować różne barwy, takie jak żółta, płowa lub pręgowana.

Te psy są znane ze swojego spokojnego i łagodnego charakteru. Są lojalne wobec swojej rodziny, przyjacielskie, ale jednocześnie potrafią być czujne i gotowe do obrony, co sprawia, że są dobrze przystosowane do roli psa stróżującego.

Wielkość Wielkość: Duży
Waga Waga: 40-50 kg
Długość życia Długość życia: 9-12 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

Linienie: Słabo linieje

Psy tej rasy linieją dwa razy do roku średnio obficie i są mało kłopotliwe w pielęgnacji. Wystarczy czesać je w okresie linienia częściej niż zwykle, raz na kilka dni. Poza tym wymagają absolutnego minimum w pielęgnacji. 

 

Gatunek włosa: Krótka

Psy tej rasy mają włos okrywowy krótki, twardy i przylegający do ciała, a podszerstek miękki i niezbyt gęsty. Występują w umaszczeniach: złocisto rudym, żółtym z czarną maską i jednolitym czarnym, a na piersi i końcówce ogona dopuszczalne jest białe znaczenie. 

 

Osobowość

Osobowość

Szczekliwość: Tylko w razie alarmu

Broholmery są pewne siebie i spokojne, ale nie ociężałe i leniwe. Nie są psami ujadającymi ze stresu. Jako że są urodzonymi stróżami, będą szczekać wtedy, gdy uznają, że ich rodzinie grozi niebezpieczeństwo. 

Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni

Broholmery to psy średnio aktywne, najlepiej czują się na dużej posesji, której mogą pilnować. Jednak nie można pozostawić ich samych sobie na całe dni, gdyż są zbyt przywiązane do swojej rodziny i nie lubią samotności. Jako psy z myśliwskimi korzeniami potrzebują również codziennych spacerów. Nie sprawdzą się raczej jako towarzysze biegów przy rowerze czy joggingu, chyba że na krótsze dystanse, jednak kochają wędrówki. W lesie powinny być zawsze na długiej lince, gdyż mogą wykazywać instynkt łowiecki. 

 

Podatność na układanie: Bardzo wysoka

Psy tej rasy są mądre i stabilne psychicznie, szybko uczą się nowych komend. Jako duże psy stróżujące wykazują jednak niezależność i na pewno nie będą wykonywać wszystkich komend z takim zapałem jak zaganiające owczarki. Potrzebują przewodnika stabilnego psychicznie, chociaż nie musi być on zaawansowany w szkoleniu psów. Broholmerowi wystarczy podstawowy trening komend takich jak przywołanie, luźna smycz, zostawanie. Trzeba również socjalizować go z obcymi ludźmi i zapewnić kontakt ze stabilnymi psami. 

 

Predyspozycje użytkowe: Stróżujący

 

Broholmery używane są głównie jako psy stróżujące, ale sprawdzą się również w pracy węchowej czy treningu z posłuszeństwa sportowego. Ze względu na swoją wielkość raczej nie nadadzą się do sportów takich jak agility czy frisbee. 


 

Uspołecznienie

Uspołecznienie

Stosunek do innych zwierząt domowych: Toleruje

 

Psy tej rasy są z reguły neutralnie nastawione do obcych psów, jednak mogą pojawiać się konflikty wśród osobników tej samej płci. Mogą mieszkać w stadzie, lecz najlepiej wprowadzać szczenię do dorosłych psów, gdyż broholmer może nie dogadać się z nowym, obcym i dużym psem na swoim terenie. Będą tolerować koty, gryzonie i ptaki po odpowiednim wprowadzeniu. 

 

Stosunek do dzieci: Troskliwy

Psy te bardzo dobrze dogadują się z dziećmi i są wobec nich cierpliwe. W wieku szczenięcym mogą być nieuważne i niechcący przewrócić dziecko. Są nieufne wobec obcych, również obcych dzieci, jednak swojej rodziny będą bronić z oddaniem. 

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.

Dostosowujemy się do Ciebie

Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.