Bedlington terrier

Bedlington Terrier to rasa psów zaliczana do grupy terierów, konkretnie do sekcji terierów wysokonożnych. Jest charakterystyczna ze względu na swój typ wilkowaty. Rasa nie jest przeznaczona do prób pracy.

Przodkowie Bedlington Terriera byli wykorzystywani głównie przez górników z okolic Newcastle. Te psy miały doskonałe cechy myśliwskie i były wykorzystywane w polowaniach na lisy, borsuki, wydry oraz do tępienia szkodników, takich jak szczury. Były także hodowane z myślą o walkach psów. Początkowo znane były jako rothbury teriery, charakteryzujące się cięższym ciałem i krótszymi kończynami.

Hodowla Bedlington Terriera zaczęła się systematyzować w mieście Bedlington, gdzie lokalny kamieniarz Joseph Ainsley pokrył sukę o imieniu Coates Phoebe. Jej miot uważany jest za prawdziwy początek tej rasy. W tym miocie pojawił się również reproduktor o imieniu Ainsley's Phoebe, który mierzył 38 centymetrów w kłębie i miał charakterystyczną wątrobianą maść. Obecnie powszechnie spotykaną maścią dla tej rasy jest maść niebieska, która na początku nie była pożądana. Z tego samego miotu pochodziła również krótkonoga suka, która dała początek rasie Dandie Dinmont Terrier.

Przypuszcza się, że nietypową strukturę włosa Bedlington Terrier odziedziczył po Otterhoundach, psach cenionych w XVIII wieku w Anglii jako doskonałe psy do polowań na wydry.

Wzorzec rasy został określony w 1869 roku i prawie nie uległ zmianom do dziś. W krwi Bedlingtonów krąży krew Bulldogów, Dandie Dinmont Terrierów, szorstkowłosych terierów i innych ras.

Jedna z pierwszych wzmianek o Bedlington Terrierze w Polsce pojawiła się w miesięczniku "Mój Pies" z 1934 roku.

Wielkość Wielkość: Średni
Waga Waga: 0-10 kg
Długość życia Długość życia: 10-14 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

Linienie: Nie linieje (wymaga strzyżenia lub trymowania)

Bedlington terrier  nie linieje, jednak jego sierść wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Należy często ją szczotkować i skracać, aby uniknąć sfilcowania. Konieczne jest też regularne trymowanie. Zadbanie o sierść bedlington terriera nie jest proste, dlatego opiekun musi liczyć się z tym, że będzie musiał znaleźć groomera mającego doświadczenie z rasą. 

Gatunek włosa: Półdługa

Bedlington terrier to pies o lekkiej, zgrabnej budowie ciała. Szata jest bardzo specyficzna. Jest gęsta, podobna do przędzy lnianej, odstająca, ale nie szorstka. Ma silną tendencję do skręcania, szczególnie na głowie i kufie. Umaszczenie jest niebieskie, wątrobiane i piaskowe z podpalaniem lub bez.

Osobowość

Osobowość

Szczekliwość: Nie szczeka

Pies rasy bedlington terrier  nie jest szczekliwy. Jest raczej cichy, choć od czasu do czasu może próbować ostrzec domowników przed zagrożeniem, oczywiście przy pomocy kilku szczeknięć. Na ogół jednak jest bardzo spokojny. 

Aktywność: Wystarczy regularny spacer

Bedlington Terrier jest energicznym psem, który potrzebuje regularnej aktywności fizycznej i umysłowej. Chętnie bierze udział w różnych aktywnościach, takich jak biegi, spacery i zabawy na świeżym powietrzu. Nie pogardzi również psimi sportami. Jest on w stanie dostosować się do warunków życia w domu, pod warunkiem, że zapewnia się im odpowiednią ilość ruchu.

Podatność na układanie: Dobra

Choć bedlington terrier wyglądem przypomina miłą owieczkę, należy pamiętać, że czasem budzi się w nim prawdziwy wilk. Pies tej rasy ma silną osobowość. Jest uparty i niezależny. Szkolenie może być bardzo trudne, jednak nie jest niemożliwe. Opiekun musi nauczyć się docierać do psa i odpowiednio go motywować, a cierpliwość zostanie wynagrodzona. 

Predyspozycje użytkowe: Towarzysz rodziny

Bedlington terrier był pierwotnie hodowany jako pies do polowań. Ma wrodzone zdolności myśliwskie i doskonale radzi sobie jako pies tropiący. Obecnie jest przede wszystkim doskonałym towarzyszem dla rodziny. Sprawdzi się w takim aktywnościach, jak agility czy nosework. 

Uspołecznienie

Uspołecznienie

Stosunek do innych zwierząt domowych: Nie toleruje

Pies rasy bedlington terrier może mieć problem z dogadaniem się z innymi psami, więc niewskazane jest traktowanie go jako członka domowej, psiej gromadki. Może on mieć tendencję do zaczepiania innych psów, a nawet do agresji. Oczywiście kluczowa jest odpowiednia socjalizacja i wychowanie, choć bedlington najszczęśliwszy będzie jako jedyny pies w domu. 

Stosunek do dzieci: Troskliwy

Bedlington Terrier lubi dzieci. Na co dzień jest bardzo łagodny, choć może zareagować gwałtownie w przypadku przekroczenia jego granic. Pies tej rasy przywiązuje się do człowieka i jest dobrym towarzyszem zabaw.

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.

Dostosowujemy się do Ciebie

Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.