REKLAMA

Basenji

Basenji są inteligentne i samodzielne, ale również wymagające i niezależne. Są bardzo wrażliwe na emocje swoich opiekunów i potrzebują dużo uwagi. Często określane są jako „psy-koty”, ponieważ lubią się wylegiwać na swoim miejscu i mogą być uparte i nieprzewidywalne.

Ze względu na swoją naturę, basenji nie są idealnymi psami dla początkujących właścicieli psów. Potrzebują odpowiedniego wychowania i szkolenia, a także dużo ruchu i zabawy. Basenji są energicznymi psami, które potrzebują codziennych dawek aktywności, jak bieganie, chodzenie na długie spacery i zabawa na świeżym powietrzu.

Podsumowując, basenji to rasa psów o długiej i interesującej historii, charakteryzująca się elegancką sylwetką i niezależnym charakterem. Są wymagającymi psami, które potrzebują odpowiedniej opieki, szkolenia i dużo aktywności. Dla doświadczonych i odpowiedzialnych właścicieli psów, basenji są doskonałymi towarzyszami.

Wielkość Wielkość: Średni
Waga Waga: 10-20 kg
Długość życia Długość życia: 10-14 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

rozwiń schowaj

Linienie: Słabo linieje

rozwiń schowaj

Basenji linieje nieznacznie. Nie ma on podszerstka, przez co zimą może marznąć – warto więc rozważyć odpowiednie ubranie. Konieczne jest regularne wyczesywanie, jednak basenji z pewnością nie jest psem, w przypadku którego potrzebna jest skomplikowana pielęgnacja.

Gatunek włosa: Krótka

rozwiń schowaj

Sierść psa rasy basenji jest krótka, gładka i bardzo delikatna. Umaszczenie może być czysto czarne z białym, rude z białym, czarne podpalane z białym, z podpalanymi znaczeniami, a także pręgowane. Cechą charakterystyczna rasy jest białe umaszczenie na łapach, klatce piersiowej i końcu ogona.

Osobowość

Osobowość

rozwiń schowaj

Szczekliwość: Tylko w razie alarmu

rozwiń schowaj

Niektórzy twierdzą, że basenji nigdy nie szczekają. Nie jest to prawdą, choć rzeczywiście – szczekanie zdarza im się nader rzadko. Basenji może zaszczekać na przykład wtedy, kiedy ktoś obcy przez dłuższy czas przebywa w okolicy domu.

Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni

rozwiń schowaj

Basenji to psy bardzo żywiołowe i aktywne, dlatego należy zapewnić mu codzienną porcję ruchu. Im więcej rozrywek, tym lepiej. Doskonałym pomysłem będą różnego typu psie sporty, najlepiej o dużym stopniu intensywności. Należy również zadbać o to, aby basenji nauczył się wyciszać i wypoczywać.

Podatność na układanie: Średnia

rozwiń schowaj

Basenji jest psem niezwykle inteligentnym, choć bywa też uparty. Jego szkolenie może być dużym wyzwaniem dla niedoświadczonego opiekuna. Należy przeprowadzać częste sesje treningowe o wysokiej intensywności. Można przeplatać je zabawą szarpakiem lub innymi aktywnościami, za którymi przepada pies. Dzięki temu szkolenia będą dla niego bardziej atrakcyjne, a będzie podchodził do nich z większym entuzjazmem.

Predyspozycje użytkowe: Flyball

rozwiń schowaj

Basenji to rasa o bogatej historii. Przez lata wykorzystywane były jako psy myśliwskie. Są zręczne i szybkie, co czyni je dobrymi towarzyszami podczas polowań – choć dzisiaj najczęściej są psami do towarzystwa. Basenji doskonale radzą sobie w sportach psich, takich jak agility czy flyball.

Uspołecznienie

Uspołecznienie

rozwiń schowaj

Stosunek do innych zwierząt domowych: Toleruje

rozwiń schowaj

Basenji doskonale dogaduje się z psami tej samej rasy, dlatego osoby, które rozważają wprowadzenie do domu drugiego psa, powinny rozważyć kolejnego basenji. Jeśli chodzi o inne rasy, bywa różnie. Wiele zależy od wychowania i usposobienia konkretnego psa.

Stosunek do dzieci: Życzliwy

rozwiń schowaj

Basenji to pies, który wobec najmłodszych dzieci może wykazywać dość lekceważący, pobłażliwy stosunek. Okaże to między innymi poprzez ostentacyjny brak zainteresowania wspólną zabawą. Jeśli chodzi o starsze dzieci, a w szczególności nastolatków, basenji może być dla nich bardzo dobrym towarzyszem.

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.