REKLAMA

Alpejski gończy krótkonożny

Alpejski gończy krótkonożny to myśliwska rasa psa tropiącego, zwana dawniej jamnikoogarem lub jamnikogończym, zaliczona przez FCI do sekcji posokowców.
Wizerunki psów niezwykle przypominających tą rasę znane są już z czasów starożytnych. Jednakże jest ona pomysłem austriackich myśliwych, którzy chcieli uzyskać czworonoga wolniejszego od innych gończych. Alpejskie gończe krótkonożne powstały na bazie krzyżówki wysokonożnych gończych z jamnikami. Bardzo dobrze nadają się one na pomocnika myśliwego polującego pieszo.

Wielkość Wielkość: Średni
Waga Waga: 10-20 kg
Długość życia Długość życia: 9-12 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

rozwiń schowaj

Linienie: Obficie linieje

rozwiń schowaj

Alpejski Gończy Krótkonożny to rasa psa o krótkiej i gładkiej sierści, co sprawia, że linienie nie jest zazwyczaj problemem w takim stopniu, jak u niektórych dłużowłosych ras. Jednakże, jak każdy pies, Alpejski Gończy Krótkonożny będzie liniał, zwłaszcza w okresach przejściowych, takich jak wiosna i jesień.

Gatunek włosa: Krótka

rozwiń schowaj

Alpejski gończy krótkonożny ma sierść krótką, dwuwarstwową i odporną na warunki
atmosferyczne. Składa się ona z twardego, gęstego i przylegającego włosa okrywowego z miękkim podszerstkiem. Na tułowiu włos gończego alpejskiego jest gruby i nieco dłuższy niż na głowie, natomiast
na łapach i ogonie tworzy on niewielką szczotkę. Maść ma on rudą z czarnym nalotem lub bez, czarną podpalaną albo też gniadą, czyli pośrednią między tymi dwiema.
Dopuszczalna jest u niego biała plama na piersi.

Osobowość

Osobowość

rozwiń schowaj

Szczekliwość: Tylko w razie alarmu

rozwiń schowaj

Pomimo przyjaznej natury alpejskie gończe krótkonożne są czujne, i gdy wyczują obcego ostrzegają szczekaniem. Podstawową ich cechą jest umiejętność ścigania zwierzyny z ujadaniem, którą myśliwi nazywają „gonieniem głosem”.

Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni

rozwiń schowaj

Alpejski gończy krótkonożny zdecydowanie ceni sobie aktywny tryb życia. Jest typowym psem pracującym, który potrzebuje codziennej ruchowej i umysłowej stymulacji. Źle znosi on nudę i małe, ciasne pomieszczenia. Nie może pozostawać sam bez zajęć, ponieważ wówczas zaczyna przejawiać niszczycielskie tendencje. Lubi treningi i zabawy na świeżym powietrzu.

Podatność na układanie: Średnia

rozwiń schowaj

Psy tej rasy oznaczają się średnią podatnością na szkolenie. Nie są to bowiem czworonogi łatwe do wychowania. Obdarzone dużą dozą indywidualizmu lubią się kierować własnymi
pomysłami, a ich inteligencja i chęć do pracy nie oznaczają, że łatwo się je układa. Bywają bowiem uparte, więc potrzebują systematycznego treningu metodami pozytywnymi.

Predyspozycje użytkowe: Myśliwski

rozwiń schowaj

Alpejski gończy krótkonożny to myśliwski pies górski najbardziej wszechstronny spośród posokowców. Wykorzystuje się go głównie właśnie jako posokowca służącego do tropienia po śladzie krwi zranionej zwierzyny oraz jako gończego na dziki, zające i lisy. Czworonogi te wykazują sporą ciętość wobec drapieżników oraz chętnie aportują, także z
wody. Oprócz tego, iż świetnie radzą sobie one w pracy w lesie, są też doskonałymi towarzyszami rodziny.

Uspołecznienie

Uspołecznienie

rozwiń schowaj

Stosunek do innych zwierząt domowych: Nie toleruje

rozwiń schowaj

Psy tej rasy są bardzo cięte wobec zwierzyny, nie będą więc one zbyt tolerancyjne ani w stosunku do kotów, ani wobec innych ras psów. Wiele jednak zależy od ich socjalizacji.

Stosunek do dzieci: Życzliwy

rozwiń schowaj

Psa tej rasy cechuje wyjątkowa cierpliwość w stosunku do dzieci. Należy zawsze uważać, żeby nie przekraczały one jego granic.

Rasa objęta obowiązkiem pracy: tak

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.