REKLAMA
  • Kot
  • Mam kota
  • Życie z kotem

Kołtuny u kota - w jaki sposób wyeliminować i zapobiegać?

Opublikowane: 22:26 Przeczytasz w: 6 min

Kołtuny u kota są częstym problemem, zwłaszcza u długowłosych pupili. Pozostawione same sobie mogą spowodować poważne następstwa. Podpowiadamy, w jaki sposób bezpiecznie pozbyć się sfilcowanej sierści oraz jak zapobiegać tworzeniu się kul włosowych.

Spis treści

    Czym są kołtuny u kota? 

    Kołtuny u kota stanowią zbitą sierść zwierzęcia, którą bardzo trudno rozczesać. Żeby łatwiej przyswoić proces kołtunienia u naszych pupili, powinniśmy sobie wyobrazić, że kocie włosy w przybliżeniu przypominają choinkę. Oznacza to, że pojedynczy włos składa się w ogromnej ilości łusek, które mają skłonność do zaczepiania się o sąsiednie włosy. Zwłaszcza te martwe wplątują się w żywą sierść, tworząc coraz większą skorupę, z której powstaje trudny do ujarzmienia dred. 

    Na kołtunienie najbardziej narażone są długowłose koty, ale także półdługowłose, ponadto pupile z delikatnym włosiem oraz egzotyczne. U których kocich ras kule włosowe pojawiają się częściej? Zwykle na kocie kołtuny cierpią m.in. koty perskie, koty syberyjskie, maine coony, ragdolle oraz koty norweskie leśne, angorskie i birmańskie. Nie oznacza to, że problem nie dotyczy kotów krótkowłosych. U tych ostatnich również może wystąpić kołtun. 

    Przyczyny kołtunienia u kotów 

    Za powstawanie kołtunów u czworonogów odpowiadają różne czynniki. Najczęściej jako przyczynę kołtunienia długiej sierści wymienia się brak lub niewłaściwą pielęgnację futra zwierzaka. Mruczkom długowłosym oraz półdługowłosym należy rozczesywać kołtuny raz dziennie, koty o krótkiej sierści wystarczy czesać 1-2 razy na tydzień. Można więc powiedzieć, że przez specyfikę włosia, pupile o długich włosach mają naturalne predyspozycje do kołtunienia, stąd potrzeba wzmożonej ich pielęgnacji. 

    Kołtuny u kota mogą się też pojawić z powodu nieodpowiedniej diety zwierzaka, niedoboru witamin lub/i minerałów oraz otyłości. 

    Skąd się biorą kołtuny poza wymienionymi przyczynami? Winnym może być stres oraz inne problemy zdrowotne. Jeśli trudno jest dociec powodu kołtunienia się sierści u pupila, należy skonsultować tę kwestię z lekarzem weterynarii. 

    Niebezpieczne skutki kołtunów u kota 

    Powstawaniu kołtunów nierzadko towarzyszy zbyt sucha skóra, co może doprowadzić do podrażnień i zranień. Jeśli w odpowiednim czasie nie zwalczymy problemu kołtunienia u kota, pod zbitą skorupą włosów może dojść do infekcji bakteryjnych i grzybiczych, ponieważ skóra pod kołtunem nie oddycha. To z kolei prowadzi do ciągłego swędzenia, bólu i pieczenia, przez co zwierzę staje się rozdrażnione, apatyczne, może nawet odmawiać jedzenia i picia. Nietrudno sobie wyobrazić, do jakich konsekwencji może to doprowadzić. W takich przypadkach pomoc weterynarza jest nieodzowna. 

    Jak sobie radzić z kołtunami u kota? 

    Aby usunąć kołtuny, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Warto posiadać takie akcesoria jak grzebień (który będzie przydatny przede wszystkim u kotów długowłosych), szczotka, furminator (który usuwa martwe włosy i zbyt dużą ilość podszerstka) oraz filcak. Żeby rozczesać kołtuny, warto użyć także szamponu dla kotów lub innego preparatu, który ułatwia rozczesywanie splątanych kocich włosów. 

    Jak zatem pozbyć się zbitego włosia u czworonoga? Zanim przystąpimy do działania, uspokójmy się. Zwierzęta wyczuwają nasz lęk i wtedy stają się nerwowe. Następnie zwilżmy skołtunioną sierść przeznaczonym do tego kosmetykiem dla kotów. Potem stopniowo, delikatnie, zaczynając od końcówek włosów, zacznijmy je rozczesywać używając grzebienia. Następnie kierujmy się w stronę bardziej sfilcowanego obszaru. Niekiedy konieczne będzie użycie filcaka. Kiedy sierść kota zostanie wyczesana, można ją wygładzić przy pomocy szczotki. Dobrze byłoby usunąć resztki preparatu albo wykąpać zwierzę w specjalnym szamponie. Po starannym osuszeniu pupila, należy ponownie go wyczesać. Po całej akcji nagrodź twojego kota, np. wspólną zabawą, czy ulubioną przekąską. 

    Wycięcie kołtuna powinno stanowić ostateczność. Do tej czynności należy wówczas korzystać z nożyczek, które mają zaokrąglone, płaskie ostrza. 

    Sfilcowana sierść pupila może okazać się prawdziwym wyzwaniem dla opiekuna zwierzęcia, dlatego w razie trudności lepiej zwrócić się do fachowca w tej dziedzinie, czyli groomera. 

    Jak zapobiegać kołtunom u kota? 

    Niektórzy uważają, że nie da się uniknąć kołtunów u mruczących podopiecznych. Z pewnością jednak można zrobić jak najwięcej, by spróbować zapobiec ich powstawaniu. Oto działania, które pozwolą uchronić nas i naszego pupila przed traumą rozczesywania kołtunów: 

    1. Regularne czesanie sierści (codzienne albo 1-2 razy w tygodniu - jeśli kot ma krótkie futro; w okresie linienia warto wykonywać tę czynność każdego dnia); 
    2. Używanie do czesania wyłącznie nadających się do tego narzędzi, czyli grzebienia, szczotki, furminatora oraz filcaka; nie należy stosować ludzkich sprzętów fryzjerskich; 
    3. Kąpanie (tylko wtedy, gdy jest to konieczne) przy zastosowaniu kosmetyków dla kotów; 
    4. Pełnowartościowa, bogata w witaminy, minerały i inne niezbędne składniki odżywcze dieta; tylko dobre żywienie sprawi, że kocia sierść będzie zadbana, zdrowa i pięknie wyglądająca; 
    5. Regularne wizyty w klinice weterynaryjnej, by na bieżąco kontrolować stan zdrowia mruczka. 

    Nie zawsze jest możliwe uniknięcie kołtunów u kota. Wiele zależy m.in. od rasy, rodzaju sierści, wieku, stanu zdrowia i innych czynników leżących po stronie pupila. Większość czworonogów samodzielnie dba o swoją sierść, lecz niektóre koty nie są w stanie ze względu np. na własną otyłość, różne schorzenia, czy podeszły wiek. Niezależnie od kociej pielęgnacji, opiekunowie zwierząt powinni systematycznie wyczesywać futerko swoich milusińskich. Ponadto należy zważać na podawanie pupilowi dobrej karmy oraz troszczyć się o dobrostan podopiecznego. 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.