Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Mam kota
  • Szkolenie

Jak nauczyć kota reagowania na swoje imię?

Opublikowane: 13:53 Przeczytasz w: 8 min

Nauczenie zwierzęcia, aby rozpoznawało swoje imię, jest jednym z podstawowych kroków w szkoleniu. Najpierw jednak należy dowiedzieć się, w jaki sposób to zrobić. W poniższym artykule podpowiadamy, jakie imię wybrać, co może powodować, że kot nie zwraca uwagi na wołanie, a także przedstawiamy wskazówki, które sprawią, że kot zacznie rozróżniać swoje imię od innych słów.

Spis treści

    Źródło: 123rf.com

    Jak wybrać imię dla kota? 

    Przede wszystkim pamiętajmy o odpowiedniej długości imienia — najlepiej, aby było ono krótkie, składające się z dwóch lub trzech sylab. Dłuższe słowa mogą okazać się zbyt trudne do zapamiętania dla czworonożnych przyjaciół. Postarajmy się wybrać dźwięczne i uniwersalne imię, które będzie pasować zarówno do kocięta, jak i starszego pupila. Jeżeli mamy w domu kilka zwierząt, postarajmy się, aby ich imiona różniły się od siebie. Szukając inspiracji na kocie imię, weźmy pod uwagę wygląd pupila, jego osobowość, a także nasze zainteresowania - ciekawe imiona mogą nawiązywać między innymi do bajek, książek, natury lub jedzenia. 

    Co dla mruczka oznacza jego imię? 

    Pomimo znacznego postępu nauki, nadal nie jest jasne, czy koty potrafią powiązać swoją tożsamość z nadanym imieniem. Wiadomo jednak, że nazwa mruczka może być dla niego specjalnym sygnałem i kojarzyć się z nagrodami - na przykład uwagą od właściciela, jedzeniem, zabawą lub głaskaniem. Bez względu na to, czy Filemon identyfikuje się ze swoim imieniem, prawdopodobnie wie on, że nazwa ta posiada specjalne znaczenie i odpowiadanie na nią przynosi mu pewne korzyści

    Dlaczego mój kot nie reaguje na swoje imię? 

    Odpowiedzi na powyższe pytanie może być wiele. Przede wszystkim zastanówmy się, czy kot jest odpowiednio zaznajomiony ze swoją nazwą i rozumie, czego od niego oczekujemy. Być może nauka imienia trwała zbyt krótko lub była dla kota niewystarczająco atrakcyjna. Upewnijmy się również, że zwierzę nie ma problemów ze słuchem. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie różnych dźwięków, aby sprawdzić, czy czworonożny przyjaciel na nie reaguje. Jeżeli martwisz się, że przyczyną ignorowania imienia mogą być problemy zdrowotne, koniecznie udaj się z pupilem do lekarza weterynarii. 

    Nie zapominajmy także, że koty znacznie różnią się od psów pod względem ewolucyjnym, a także mową ciała.  Szczekające czworonogi są bardziej posłuszne, ponieważ zostały udomowione wcześniej, a także selektywnie wyhodowane w celu współpracy z człowiekiem. Kocią cechą charakterystyczną jest pewnego rodzaju niezależność i zamiłowanie do chodzenia własnymi ścieżkami. Psy są bardziej ekspresyjne i reagują na swoje imię z dużo większym entuzjazmem niż koty — wolne duchy, które są bardziej skryte. Należy sobie z tego zdawać sprawę i nie wymagać od mruczków tego samego, czego od psiaków. 

     

    Poznaj najciekawsze imiona dla kota

    Jak sprawić, by koty reagowały na swoje imię?

    Na samym początku zastanówmy się, jakiej reakcji na imię oczekujemy od zwierzęcia. Dla niektórych właścicieli sam kontakt wzrokowy z pupilem będzie wystarczający, podczas kiedy inni chcieliby, aby mruczek przychodził do nich w odpowiedzi na wypowiadane słowo. 

    Po przemyśleniu tej kwestii zacznijmy pracę z kotem i każdorazowo nagradzajmy pożądane przez nas zachowanie. Pomocne mogą okazać się poniższe rady: 

    • Wybierz odpowiednie imię — koty łatwiej zapamiętują krótkie (składające się z dwóch lub trzech sylab) i dźwięczne słowa. Pomimo że zdrobnienia potrafią być urocze, postarajmy się być konsekwentni w trzymaniu jednej wersji imienia, aby nie wprowadzać niepotrzebnego zamieszania. 

    • Zacznij naukę imienia jak najszybciej — oczywiście starszego kota nadal można (i warto) uczyć nowych umiejętności, ale w większości przypadków proces nauki u dojrzałych zwierząt przebiega w zdecydowanie wolniejszym tempie w porównaniu do kociąt. 

    • Trening czyni mistrza — ćwicz z kotem często i postaraj się, aby używanie nadanego imienia stanowiło element codziennej rutyny. Nie pozwól, by nauka przytłaczała lub stresowała kota. 

    • Wykorzystuj metody pozytywnego wzmocnienia — stosuj bodźce, które będą motywowały mruczka do wykonywania pożądanej czynności (w tym przypadku reakcji na imię). Rodzaj nagrody dobierz indywidualnie do preferencji swoich i zwierzęcia — możesz użyć smakołyków, pochwały werbalnej, chwili wspólnej zabawy lub zwyczajnie pogłaskać kota (oczywiście pod warunkiem, że pupil to lubi). Staraj się używać kociego imienia w pozytywnym kontekście i unikaj zwracania się do pupila w gniewie. 

    • Zainteresuj pupila — postaraj się, aby wołanie kota kojarzyło się mu z czymś ciekawym. Czasami zwierzak rozpoznaje swoje imię, ale postanawia je ignorować. Warto zastanowić się, co stanowi tego przyczynę — mogą to być nieatrakcyjne przekąski, niemiły ton głosu lub monotonność treningu. 

    • Zaangażuj rodzinę lub przyjaciół — upewnij się jednak, że wszyscy używają tego samego wyrażenia, aby przywołać mruczka. 

    Źródło: 123rf.com

    Najpopularniejsze błędy — dowiedz się, czego nie robić! 

    • Nie zmieniaj nadanego kotu imienia, nie używaj zdrobnień. Zwierzęta nie rozumieją ludzkiej mowy i żadne zmiany w nadanym imieniu mogą dezorientować kota. Jeżeli kilka osób trenuje z kotem, upewnij się, że wszyscy używają tego samego słowa. Konsekwencja jest w tym przypadku kluczem do sukcesu. 

    • Nie przedłużaj treningu. Jeżeli zauważasz, że twój pupil zaczyna być zmęczony, a ty sfrustrowany — zróbcie przerwę i powróćcie do nauki za kilka godzin lub następnego dnia. 

    • Unikaj bodźców awersyjnych wywołujących negatywne skojarzenia. Koty są niezwykle wrażliwymi stworzeniami, a nieprzyjemne doświadczenia zapadają im głęboko w pamięć. Postaraj się nie zwracać do zwierzęcia imieniem w gniewie i podczas stresujących sytuacji (np. wizyty w gabinecie weterynaryjnym, kąpieli, podróży). Mruczek będzie reagować na zawołanie bardziej ochoczo, gdy imię będzie wypowiadane w pozytywnym kontekście. 

    • Nie przedobrzaj z ilością przysmaków — pomimo że są one świetną zachętą do działania dla kota, stanowią również dodatkowe źródło kalorii — z tego powodu smakołyki dla kotów nie powinny być podawane w nadmiarze. Nadwaga i otyłość u zwierząt domowych są poważnymi problemami, w związku z czym przekąski nie powinny przekraczać 10% dziennej dawki pokarmowej zwierzęcia. 

     

    Po jakim czasie kot reaguje na imię?

     

    Koty mogą zacząć reagować na swoje imię już w wieku kilku tygodni, ale czasem może to zająć nieco dłużej, nawet do kilku miesięcy. Sposób, w jaki reagują, może być różny, ale mogą zwracać uwagę, obracać głowę w stronę dźwięku lub podejść bliżej, gdy słyszą swoje imię. Istotne jest regularne używanie imienia kota w pozytywnym kontekście, co pomoże mu związać je z uwagą lub nagrodą, co może przyspieszyć proces nauki rozpoznawania imienia.

     

    Dlaczego nie wołać kota po imieniu?

    Nie ma przeszkód, aby wołać kota po imieniu, ale istnieje kilka czynników, które mogą wpłynąć na to, czy kot będzie reagować. Po pierwsze, niektóre koty mogą nie reagować na swoje imię, ponieważ nie zostały odpowiednio przeszkolone lub nie są przyzwyczajone do reagowania na dźwięk swojego imienia. Po drugie, koty są bardziej niezależne niż psy, więc mogą czasami ignorować wołanie, nawet jeśli rozumieją, że są wzywane. Jednak regularne i pozytywne stosowanie imienia kota może pomóc w budowaniu więzi i zachęcaniu go do reagowania.

    Jak sprawić, by koty reagowały na swoje imię?

    Koty cechują się dużą niezależnością, są jednak również niezwykle inteligentne i, pomimo że ich tresura bywa trudna - mruczące pupile mogą nauczyć się wielu sztuczek, w tym rozpoznawania swojego imienia od innych słów. 

    Wybierając imię, postarajmy się, aby jego długość była optymalna, a słowo dźwięczne i uniwersalne. Pupil powinien być odpowiednio zmotywowany i kojarzyć swoje imię z czymś przyjemnym - używajmy zatem wielu nagród i nie wołajmy zwierzęcia w gniewie, ostrym, nieprzyjemnym tonem. Nie powinniśmy również zmieniać kotu raz nadanego imienia. 

    Ważne, abyśmy uzbroili się w cierpliwość i regularnie pracowali z naszym pupilem. Powodzenia! 

    Bibliografia
    1. "Vocal recognition of owners by domestic cats (Felis catus)." Saito, A., and Shinozuka, K. Animal Cognition, 16(4), 685-690. 
    2. "Domestic cats (Felis catus) discriminate their names from other words." Saito, A. Scientific Reports, 9, 5394. 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci