Cane Corso Italiano

 

Cane corso italiano, nazywany też włoskim dogiem, jest rasą psów, która wywodzi się od starożytnych molosów towarzyszących Rzymianom. Te molosy występowały głównie w południowych Włoszech w dwóch odmianach: cięższej, wykorzystywanej na wojnie i w walkach, oraz lżejszej, służącej jako stróże. Współczesne cane corso prawdopodobnie pochodzą od tej drugiej, lżejszej odmiany. Dawniej cane corso były wszechstronnie użytkowane: strzegły gospodarstw, pomagały myśliwym, ochraniały kupców. Z czasem, ze względów bezpieczeństwa, ograniczono ich wykorzystanie w niektórych rolach.

Nazwa rasy może mieć związek z włoskim słowem oznaczającym psa oraz z greckim lub łacińskim określeniem odnoszącym się do ochrony lub pastwiska. Restytucja rasy rozpoczęła się w latach 80. XX wieku, a oficjalne uznanie przez FCI nastąpiło w 2007 roku. Pierwsze cane corso trafiły do Polski w 1996 roku, a od tego czasu hodowla tej rasy w naszym kraju dynamicznie się rozwija.

Wielkość Wielkość: Duży
Waga Waga: 40-50 kg
Długość życia Długość życia: 9-12 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

rozwiń schowaj

Linienie: Słabo linieje

rozwiń schowaj

Psy tej rasy linieją dwa razy do roku, średnio intensywnie i wymagają wtedy wzmożonego czesania. Poza tym nie są kłopotliwe w pielęgnacji i wystarczy im okazjonalne czesanie i mycie. 

 

Gatunek włosa: Krótka

rozwiń schowaj

Krótka sierść okrywowa cane corso jest gęsta i lśniąca, a podszerstek suchy i śliski w dotyku.  Dopuszczalne w rasie umaszczenia to: czarne, ołowiano szare, jasno- szare, łupkowe, płowe ciemne i jelenie, pszeniczne ciemne, pręgowane. Dodatkowo cane corso mogą mieć czarną i szarą maskę w umaszczeniach płowych i pręgowanych. Białe znaczenia w małej ilości na klatce piersiowej, końcach palców i grzbiecie nosa są dopuszczalne. 

 

Osobowość

Osobowość

rozwiń schowaj

Szczekliwość: Tylko w razie alarmu

rozwiń schowaj

Cane corso to świetny pies stróżujący, chociaż nad spanie w kojcu wybierze bycie z rodziną. Ze względu na te predyspozycje, szczekanie cane corso usłyszymy, gdy będzie ostrzegał o niebezpieczeństwie np. intruzie, który próbuje wejść na posesję. Poza tym jest cichy i pewny siebie, a szczekanie może pokazać czasami np. w trakcie zabawy. 

Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni

rozwiń schowaj

Psy tej rasy są duże, ale szybkie, zwinne i energiczne. Poza stróżowaniem używane były do polowań na dużą zwierzynę i zaganiania bydła, więc są aktywne i mają dość silny instynkt łowiecki. Mimo że kochają długie wędrówki po lesie, to powinny być na lince albo pod ścisłą kontrolą, gdyż mogą ganiać sarny lub dziki. Cane corso sprawdzi się jako kompan joggingu albo okazjonalnego biegania przy rowerze, chociaż na długie dystanse jest zbyt masywny. 

 

Podatność na układanie: Dobra

rozwiń schowaj

Cane corso to psy, które mają swoje zdanie i nie będą ślepo wykonywać wszystkich rozkazów przewodnika. Trzeba je zmotywować do pracy i pokazać im płynące z niej korzyści. Bardzo lubią zabawę np. przeciąganie specjalnymi szarpakami dla psów i może to być dla nich najlepsza nagroda za wykonane polecenie. Potrzebują przewodnika konsekwentnego, silnego fizycznie, który stworzy z nimi więź opartą na zaufaniu, a nie na karach i dominacji. Są to psy silnie przywiązane do swojej rodziny, sceptyczne wobec obcych i agresywne wobec tych, których uznają za zagrożenie. 

 

Predyspozycje użytkowe: Stróżujący

rozwiń schowaj

Cane corso to świetny pies stróżujący, jednak aby mógł spać w kojcu, musi być on ogrzewany na zimę. Trzeba jednak spędzać z nim sporo czasu w ciągu dnia, gdyż będzie zawsze wybierał towarzystwo swoich opiekunów. Dlatego ważne jest szkolenie go w minimum podstawowym posłuszeństwie. Z cane corso można z powodzeniem trenować sporty kynologiczne takie jak obrona sportowa, posłuszeństwo sportowe, nosework czy tropienie użytkowe.

Uspołecznienie

Uspołecznienie

rozwiń schowaj

Stosunek do innych zwierząt domowych: Przyjazny

rozwiń schowaj

Cane corso może mieszkać z innymi psami, nawet tej samej płci, chociaż najlepiej nowych członków stada wprowadzać w młodym wieku. Do psów poznanych w parku powinien zachowywać się bez agresji, chociaż w obrębie tej samej płci, szczególnie w okresie dojrzewania, mogą pojawić się spięcia. Cane corso jako pies duży i energiczny może być do obcych psów zbyt nachalny w kontaktach, szczególnie gdy jest młody, co może wywoływać u nich stres i próby samoobrony. Rasa ta dogada się z kotami, czy innymi zwierzętami domowymi po odpowiednim wprowadzeniu.

Stosunek do dzieci: Troskliwy

rozwiń schowaj

Psy tej rasy wobec członków swojej rodziny, również dzieci są oddane i lubią ich towarzystwo. Są cierpliwe, jednak mogą nie czuć swojej siły. Dlatego trzeba ich kontakty nadzorować i nie dać psu przewracać dziecka, popychać czy bawić się z nim jak z innym czworonogiem. Do obcych dzieci, tak jak i do dorosłych będą sceptycznie nastawione, a gdy uznają je za intruzów w swoim domu, mogą być również agresywne. 

 

Rasa objęta obowiązkiem pracy: tak

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.