Koty są bezwzględnymi mięsożercami, a w ich diecie oprócz mięsa ofiar znajdują się także narządy wewnętrzne, w tym wątróbka. Może ona stanowić dobry element w kociej diecie pod warunkiem przestrzegania kilku zasad.
Spis treści
Wątróbka – składniki odżywcze
Wątróbka ma w sobie wiele cennych składników odżywczych. Zawarta jest w niej m.in. duża ilość witamin A, B2, B3 i B12, a także sporo żelaza. Ma też wysoką zawartość białka i tłuszczu (zwłaszcza w przypadku wątróbek rybich lub gęsich). Składniki te nie występują jednak w odpowiednich proporcjach - muszą być zrównoważone innymi elementami kociej diety.
Wątróbka dla kota — zagrożenia
Nieprawidłowe włączenie do kociej diety wątróbki może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. W jej podawaniu należy zachować umiar i bezwzględnie unikać surowej wątróbki wieprzowej.
Wątróbka jest źródłem wysokiej jakości białka i witamin, zwłaszcza witaminy A i B12, ale jej nadmiar w diecie kota może prowadzić do zatrucia witaminą A, co jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia.
Dr. Lisa Pierson amerykańska lekarka weterynarii, specjalistka ds. kociej dietyHiperwitaminoza
Wątróbka zawiera w sobie dużo witaminy A. Jest to substancja rozpuszczalna w tłuszczach, zatem ma możliwość kumulacji w organizmie kota. Jej nadmiar prowadzi do powstawania nieprawidłowych zmian rozrostowych w układzie kostnym, szczególnie w kręgosłupie. Hiperwitaminoza osłabia ich strukturę i hamuje wzrost, przez co jest szczególnie groźna dla młodych organizmów i zaburza prawidłowy rozwój kociąt. Oprócz tego często występuje pogorszenie jakości skóry i wytrzeszcz oczu. Koty dotknięte hiperwitaminozą są osowiałe i nie mają apetytu.
Okazjonalne podawanie wątróbki w formie przysmaku nie wywoła hiperwitaminozy. Jeśli jednak stanowi ona podstawę żywienia lub często pojawia się jako samodzielny posiłek, może doprowadzić do problemów zdrowotnych.
Anna Babst lekarka weterynariiWątroba wieprzowa a zagrożenie chorobą Aujeszkyego
Chorobę Aujeszkyego diagnozuje się najczęściej u świń i dzików. Zwykle przyjmuje ona u nich postać oddechową lub nerwową, wywołuje zaburzenia rozrodu i immunosupresję. Powodowana jest przez wirusa, który przechodzi do mięsa i narządów chorych zwierząt. Drogą pokarmową mogą zarazić się psy i koty, dla których choroba jest śmiertelna. W jej przebiegu występują silne objawy neurologiczne (m.in. zaburzenia równowagi, nadmierna wokalizacja, świąd prowadzący do samookaleczeń). Nie istnieje skuteczna terapia ani szczepionka. Wirus nie wywołuje choroby u człowieka.
Zagrożenie dla kota może stanowić surowa wątróbka, inne podroby oraz surowe mięso wieprzowe. W diecie kota mogą się znaleźć jedynie po obróbce termicznej - wirus wywołujący chorobę Aujeszkyego ginie w 100°C. Istotne jest, aby mięso i wątróbkę gotować dokładnie - tak by wewnątrz nie zostały surowe fragmenty.
Wątróbkę drobiową czy wołową z pewnego źródła można bezpiecznie podawać w formie surowej.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.