Koty, podobnie jak psy, żyją znacznie krócej od swoich właścicieli, albowiem średnio 15 lat. Jednak wśród mruczków nie brakuje rekordzistów. Najstarsza kotka przeżyła aż 38 lat, czyli przekroczyła kocią średnią życia dwukrotnie. Jakie inne koty dożyły bardzo sędziwego wieku i co wpływa na sekret kociej długowieczności?
Spis treści
Ile ma lat najstarszy kot na świecie?
Najstarszy żyjący kot a właściwie kotka mieszka w południowo wschodnim Londynie. Jest to szylkretka o imieniu Flossie, która w chwili wpisania do Księgi Rekordów Guinnessa miała 26 lat i 316 dni. Jej opiekunką jest 27-letnia Vicki Green, która przyszła na świat w tym samym roku, co Flossi.
Flossie jest wyjątkowym kotem. Pierwszy wpis z jej książeczki zdrowia pochodzi z 26 grudnia 1995 r. Początkowo mieszkała ona w pobliżu szpitala Merseyside jako kot wolnożyjący i była karmiona przez tamtejszy personel. Po jakimś czasie jeden z pracowników przygarnął Flossie pod swój dach, lecz wkrótce zmarł. Nową opiekunką kotki została jego siostra. Gdy kobieta odeszła wziął ją jej syn. Po trzech latach musiał oddać jednak zwierzaka do ośrodka Cats Protection, skąd wzięła ją Vicki Green, która miała już doświadczenie w opiece nad kocimi seniorami. Ostatnie lata są już dla Flossie trudniejsze, gdyż najstarsza kotka na świecie gorzej widzi i słyszy.
Jaki zwierzak był najstarszym kotem w historii?
Najstarszym kotem w historii, a zarazem rekordzistką świata w długowieczności była kotka Creme Puff urodzona 3 sierpnia 1967 r. w Austin w Teksasie. Osiągnęła ona wiek 38 lat i trzech dni, co sprawiło, że trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa.
Dieta kotki składała się z suchej karmy oraz brokułów, jajek, indyka, bekonu i kawy ze śmietanką. Kocia seniorka lubiła oglądać filmy przyrodnicze, a na ścianach domu, w którym mieszkała, zbudowano specjalne drewniane stopnie, by mogła się na nie wspinać.
Inne koty wpisane do księgi rekordów Guinnessa.
Zanim rekord Guinnessa w długowieczności ustanowiła Creme Puff, tytuł najstarszego kota zapisany w księdze rekordów Guinnessa należał do kota syjamskiego o imieniu Scooter, który pochodził z Teksasu i żył 31 lata. Jego rekord został, pobity przez Rubble'a. Ów kot rasy Maine Coon urodził się w Wielkiej Brytanii w 1988 roku i odszedł w wieku prawie 32 lat.
Ile żył najdłużej kot w Polsce?
Najstarszym kotem w Polsce był Mruczek z Rudy Śląskiej. Żył on 24 lata i 6 miesięcy i był rasy europejskiej. Tego małego przestraszonego kotka przyniosły szkolnej sekretarce dzieci i kobieta ta postanowiła, że będzie z nim dzielić dom. Mały kotek w domu pani Barbary z dnia na dzień stawał się silniejszy i z czasem zdołał sobie podporządkować nie tylko okoliczne koty, ale nawet dużo większe od siebie psy.
Kot imbir siedzi na ziemi w wiosce 123rf.com
Ile czasu przeciętnie żyje kot?
Koty dożywają średnio około 15 lat. Jednakże wychodzące futrzaki zazwyczaj żyją do około 10 lat, podczas gdy ich pobratymcy prowadzący domowy tryb życia nawet dwa razy dłużej.
To, ile lat będzie żył kot, zależy od wielu czynników. Na jego długość życia wpływa bowiem:
- rasa,
- genetyka,
- dieta,
- waga,
- przebyte zabiegi,
- niewychodzący lub wychodzący tryb życia,
- warunki bytu,
- kontrola stanu zdrowia,
- stres,
- pielęgnacja.
Natomiast w przeciwieństwie do psów, dla samopoczucia kota niekoniecznie ma istotne znaczenie drugi kot w domu.
Ile lat ma 20-letni kot w przeliczeniu na ludzkie?
Koty zostały udomowione przez człowieka 9500 lat temu. Żyją przeważnie od 12 do 18 lat. Przeliczenie wieku kota na wiek ludzki nie jest wcale łatwe, bo rozwój kota nie przebiega linearnie. Obecnie przyjmuje się jednak, że pierwszy rok życia kota to 15 ludzkich lat, 6-letnie mruczki są już starszymi kotami a 20-letni zwierzak to odpowiednik ludzkiego 96-latka.
Najstarszy kot — jaka rasa kotów żyje najdłużej?
Czy pewne rasy kotów żyją dłużej niż inne? Tak! Koty balijskie, europejskie krótkowłose lub syjamskie – osiągają średnią długość życia przekraczającą 20 lat. Rasa balijska, która pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, potrafi żyć ponad 20 lat.
Europejskie koty krótkowłose żyją średnio od 15 do 22 lat, a syjamskie od 15 do 20 lat.
Rasy brachycefaliczne kotów nie są już tak długowieczne. Kot brytyjski żyje bowiem średnio 18 lat, a perski, około 17 lat.
Jak widać, choć koty żyją średnio około 15 lat, nie brak wśród nich wyjątków i mogą dożywać one naprawdę sędziwego wieku. Jednakże warto zdawać sobie sprawę, że to, jak długo żyje nasz pupil, nie jest uwarunkowane wyłącznie genetycznie. Nie wszyscy ich posiadacze wiedzą bowiem, że dla długowieczności ich ulubieńców niezbędny jest komfort i dobre samopoczucie a zabójczy stres. Jedynie kot czujący się dobrze fizycznie i psychicznie, może dożyć bowiem długiego wieku i być wiernym towarzyszem człowieka przez długi czas.
Bibliografia
- Izabela Wierzbowska Koty Wydawnictwo Ryszard Kluszczyński 2010
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.