Manchester terrier

Manchester terrier to rasa psów należąca do grupy terierów, specyficznych dla regionu Manchesteru w Anglii. Początki rasy sięgają XIX wieku, kiedy to John Hulme, pasjonat psich wyścigów i walk ze szczurami, skrzyżował whippeta z mieszańcem teriera w celu uzyskania psa o szybkości, zwrotności i umiejętności polowania na szczury.

Manchester terriery szybko zdobyły popularność, zarówno w walce ze szczurami, jak i w walkach psów, które były rozpowszechnione w tamtym okresie. Rasa została nazwana na cześć miasta Manchester, gdzie były najczęściej spotykane. Początkowo psy te miały kopiowane uszy, aby zapobiec ich urazom podczas walk.

W późniejszym czasie, zainteresowanie mniejszymi odmianami manchester terrierów skłoniło hodowców do krzyżowania ich z rasą chihuahua, co niestety prowadziło do poważnych wad w budowie tych psów. Mniejsze manchester terriery były wykorzystywane do penetracji lisich nor podczas polowań. Ze względu na swoje rozmiary, jeźdźcy nosili je w skórzanych sakwach, ponieważ nie były w stanie nadążyć za większymi psami gończymi.

Manchester terriery zawsze były trzymane w bliskim towarzystwie człowieka i są znane z przyjaznego, oddanego charakteru. Nie wykazują naturalnej agresji wobec dzieci i są czujne, pełne temperamentu oraz skłonne do zabawy. Choć nie wymagają intensywnej aktywności fizycznej, są bardzo inteligentne i wesołe.

Warto podkreślić, że manchester terriery nie podlegają próbom pracy, co oznacza, że nie są specjalnie hodowane pod kątem konkretnej funkcji pracy, ale raczej traktowane jako psy towarzyszące i rodzinne.

Wielkość Wielkość: Średni
Waga Waga: 0-10 kg
Długość życia Długość życia: 10-14 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

Linienie: Nie linieje (wymaga strzyżenia lub trymowania)

Manchester terrier linieje w sposób umiarkowany dwa razy do roku. Jego pielęgnacja nie jest kłopotliwa. Wystarczy regularnie dokładnie wyczesywać psa – szczególnie w okresie linienia. Dzięki temu sierść będzie zdrowa i lśniąca, a jej nadmiar nie będzie gromadził się na kanapie czy na dywanach. 

Gatunek włosa: Krótka

Sierść manchester terrier jest gładka, lśniąca i bardzo elegancka. Umaszczenie jest czarne z soczyście podpalanym mahoniem. Pies ten nie ma podszerstka, dlatego nie jest odporny na niskie temperatury.

Osobowość

Osobowość

Szczekliwość: Tylko w razie alarmu

Pies tej rasy na ogół jest spokojny, w związku z czym szczeka raczej rzadko. Najczęściej zaszczeka, kiedy zechce poinformować domowników o nadejściu intruza. Nie jest to więc rasa, w przypadku której trzeba obawiać się problemów z nadmierną szczekliwością. 

Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni

Manchester terrier bardzo lubi aktywność na świeżym powietrzu. Potrzebuje on sporo ruchu, dlatego opiekun każdego dnia powinien zapewnić mu długi spacer, a także – jeśli to możliwe – wybieganie się na zamkniętej, bezpiecznej przestrzeni. Warto również rozważyć uczestnictwo w psich sportach – Manchester terrier będzie zachwycony takimi aktywnościami, jak agility czy flyball. 

Podatność na układanie: Dobra

Manchester terrier jest psem bardzo inteligentnym i ceni sobie czas spędzony z człowiekiem. Dodatkowo szkolenie ułatwia fakt, że pies ten jest łakomczuchem i nie pogardzi smaczkami. Warto zacząć naukę już we wczesnym okresie szczenięcym. Manchester terrier jest bardzo wesołym, pozytywnie nastawionym do życia psem, dlatego nauka sztuczek jest dla niego świetną zabawą. 

Predyspozycje użytkowe: Myśliwski

Psy rasy manchester terrier mają silny instynkt łowiecki, a przy tym entuzjastycznie podchodzą do kontaktu z człowiekiem. To sprawia, że świetnie nadają się do różnego typu psich sportów. Manchester terrier sprawdzi się także w roli psa stróżującego – jest bardzo nieufny wobec obcych. Obecnie psy tej rasy coraz częściej wykorzystywane są w dogoterapii. 

Uspołecznienie

Uspołecznienie

Stosunek do innych zwierząt domowych: Przyjazny

Manchester terrier – w przeciwieństwie do wielu innych terrierów – dobrze dogaduje się z obcymi czworonogami i rzadko popada w konflikty. Pies ten zaakceptuje również kota, jednak nie warto nadmiernie ufać mu w kontaktach z niewielkimi gryzoniami. 

Stosunek do dzieci: Życzliwy

Manchester terrier jest psem, który bardzo przywiązuje się do domowników, w szczególności do swojego opiekuna. Może być świetnym towarzyszem dla nieco starszych dzieci. W przypadku najmłodszych maluchów trzeba zachować ostrożność, choć prawdopodobnie manchester terrier nie będzie szukał z nimi kontaktu.

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.

Dostosowujemy się do Ciebie

Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.